Tekrar çalışmayan cihazlar

Başlatan attilam, 01 Aralık 2023, 22:07:19

attilam

Merhaba,

Yine bir sorunla huzurlarınızdayım. Daha önce benzer açılmış konu var mı diye baktım ama bulamadım. İki ayrı cihazımda tekrar tetiklemede pil tamamen boşalıyor. Biri daha önce yazmıştım sanırım şarjlı Braun diş fırçasıydı, diğeri de Philips şarjlı traş makinesi. İkisinin de pillerini çıkartıp Liitokala cihazla kapasite testini yaptım, neredeyse fabrika çıkışı akımda gözüküyorlar, şarjlarında da sorun yok. Ancak şarj sonrası ilk tetiklemede çalışıyor, ara vermeden bir saate yakın ikisini de çalıştırabiliyorum. Ancak, ilk çalışmadaki çalışma süresi ne olursa olsun ister iki saniye ister bir saat, ikinci tetiklemede çalışmıyor ve şarj bitti ışıkları yanıyor. Muhtemel nedenleri neler olabilir?

cevat1

#1
Traş makinesinin tarakları arası temiz mi?
Her kullanımdan önce taraklar arasına bir kaç ince damla yağ ile Yağlama yapıyor musunuz?

Tam şarjlı pilde motor kalkış yapıyor.
Taraklar arası kirlenme varsa, düşük şarjda motor kalkış yapamıyor olabilir.

Pillerinde şarj tutma süreleri azalmış olabilir.
Motorun kalkışa zorlanması, pilleri zorluyor olabilir.  Enerjisini tüketiyor.
Motorlarda zayıflamış olabilir.

seron

#2
Taraklar temiz değilse, tıkanma varsa, tarak sıkışır ve motor kalkış yapamaz. Kalkış yapamayınca devredeki gerilimi çökerterek pil seviye kontrol göstergesinin yanlış göstermesine neden olur. İlk kullanımdan sonra dikiş makinesi yağı ile tarakların arasını yağlayın. Bir süre sonra tekrar deneyin. Arıza devam ediyorsa taraklarda değil devrede sorun vardır.

Benim 220V ile çalışan bir saç makinem var. Sakallarım jiletle kesilemeyecek kadar uzadığında bu makineyle kazıyıp sonra jiletli traş oluyorum. Makineyi her elime alışımda sanki zorlanıyormuş gibi yavaş çalışıyor. Tarağı bolca yağlıyorum, içinden lavaboya kıllı kıllı simsiyah yağlı sıvı damlıyor. Makine rahatlıyor ve traşımı oluyorum. Baktım böyle olmuyor, son zamanlarda makinemi her traştan sonra bolca yağ ile temizleyip öyle asmaya başladım. Şimdi her kullanmaya başladığımda canavar gibi başlayıp traşın ortasında yine yavaşlıyor. Biraz daha yağ akıtıyorum ve kıllı yağdan kurtulmasını sağlayıp devam ediyorum.

attilam

Teşekkürler. Traş başlığını takmadan yapıyorum testi, o yüzden motora fazla yük bindiğini tahmin etmiyorum, temizlik ve yağlamasını da yaptım önceden.
Son çare daha akımı yüksek bir pille deneyeceğim, umarım hallolur, yoksa zaten tek ihtimal kalıyor, devre kartı.

attilam

Denedim, sorunsuz çalıştı, sorun pildeymiş. 14500 pil vardı, onu kenara alıp pilot olarak 18650 pille denedim geçici bağlantı yapıp, sorun çözüldü. İlk kalkışta enerjinin önemli bir kısmını kaybediyor sanırım, ancak C katsayısı yüksek pillerde anlık akım yüksek olduğu için sorun olmuyor. Yardımcı olup fikir veren arkadaşlara teşekkürler.

seron


Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın