Lg Led tv Garip Ariza Yardim

Başlatan erg123, 08 Ocak 2017, 00:20:58

erg123

Bugun lg led tv geldi arizasi tv aciliyor acilistaki lg yazisini geciyor sonra birsey yok, kaliyor oyle isik var voltajlar tam besleme katindaki 24 12 3.3 v tam cikiyor ama stand by denen cikis voltaji 3.3 v  gosteriyor burda 5v olmasi gerekmiyormuydu. Unutmadan filmlerin hepsini sok tak yaptim anakarti isittim patlak catlak kontrolu yaptim bi ise yaramadi musteriye sordugumda aksam haber izlemis sabah uyandiginda tv iptal

ozgurece

#1
Youtube da 12voltvids kullanıcı profili olan mühendisin LCD ve Plazma TV onarımlarını izledim ,Büyük çoğunluğunda kondansatörleri ölçüp değiştiriyor, değiştirdiği kondansatörlerde görünüş olarak hiç bir şekilde arızalı olduğun anlaşılmıyor. Biz patlak hafif bombe yapmış kapasitör ararız. :)) .  İstersen uygun bir zamanda izle.

erg123

Ustam sagolassin ama o degisimler genelde kondansator kisadevreliyken  yapilir. Bende oyle birsey yok o yuzden sasirmis durumdayim

Yusuf usta

Alıntı yapılan: erg123 - 08 Ocak 2017, 11:25:26Ustam sagolassin ama o degisimler genelde kondansator kisadevreliyken  yapilir. Bende oyle birsey yok o yuzden sasirmis durumdayim

Tecrübeniz konusunda yargıda bulunmak istemem. Bilgi aktarıyorum:
"o degisimler genelde kondansator kisadevreliyken  yapilir" cümleniz yanlış!
LCD cihazlarda bahsettiğiniz arıza her on cihazda dokuzunda kondansatör kaynaklıdır. Nadiren bu kondansatörler besleme katındakiler değil de Grafik kartındaki SMD olan minik ambalajsız alüminyum elektrolitik tip surface kondansatörlerden çıkar (HP'de ve adaptörü dışarıdan olanlarda).

On cihazdan birinde ne çıkar?
- Panel arızası olur, çözünürlük desteklemez bir yerden sonra sapıtır.
- sistem bios kiltilenir otomatik varsayılan (AV, TV, VGA in, HDMI in) modundan birine geçemez,
- Grafik kartında başka sorun vardır
vs vs

fakat kondansatörlerin yıpranmış olması, şeklen görünmese dahi bu sorunu ortaya çıkarır.

Güvenlik kameraları iç kartlarında da bu olurdu, raster var görüntü yok şeklinde... HAvya ucu ile çalışır durumda minik kondansatörleri ısıtırdık, hangisi ısınınca görüntü veriyorsa o kısmı yenilerdik.

Sony distrübütöründe alt katta kesin kural şuydu:
Arıza ne olursa olsun, gelen cihazın kondansatörleri yenilenecek.

Ve üst katlara cihaz nadiren çıkardı... Gerisini sen anla... Kondansatör arızaları nedense piyasadan öğrenme ile usta olan arkadaşlara "uzak ihtimal" geliyor.
Değil...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ozgurece

Yusuf Usta sizin konu hakkında detaylı bilginiz var , Kutupsuz kondansatörlerde değişime dahil mi ? Onlarıda değiştirmek gerekirmi ?
Aslında soruyu şöyle sormak istiyorum. Kutuplu bir kondansatörün ve diğerlerinin yaklaşık ömürleri ne kadardır ? Bu süre kullanıma bağlı olarak değişir mi ? Örneğin az kullanılmış bir LED TV diğer tarafta devamlı çalışan LED TV de bu yıpranma ,eskime  zamanı aynımıdır. ?

 

erg123

Yusuf ustam dediklerinize katiliyorum, dediginiz gibi 10 cihazin 9 u kondansatorden ama soyle soyliyeyim minik kondansatorlere pek bakmiyorum gozum o kadarini secemez isin garip yani buyutecle daha bulanik olur onlari bilemem elektroliklerin kisadevresine bakar birsey yoksa calistiginda kisadevresine bakarim. Nf pf gibi kondansatorden oldumu anlamasi zor veya ben yolunu bilmiyorum o yuzden onlari dediginiz gibi degisime gidiyorum vede anakartaki nf pf kondansator degisimi yapildi sorun gene ayni dediginiz gibi smdler kaldi  oda sayilari fazla hngi birini degistireyim bana gore degil.

i3uz

Alıntı yapılan: erg123 - 08 Ocak 2017, 00:20:58Bugun lg led tv geldi arizasi tv aciliyor acilistaki lg yazisini geciyor sonra birsey yok, kaliyor oyle isik var voltajlar tam besleme katindaki 24 12 3.3 v tam cikiyor ama stand by denen cikis voltaji 3.3 v  gosteriyor burda 5v olmasi gerekmiyormuydu. Unutmadan filmlerin hepsini sok tak yaptim anakarti isittim patlak catlak kontrolu yaptim bi ise yaramadi musteriye sordugumda aksam haber izlemis sabah uyandiginda tv iptal
bence yazılımı çökmüş yenisini yükle. genelde o müşteriler tvyi fişten çektikleri için yazılım çökebiliyor. bu tip tvlerde önce kumantadan kapattmak lazım..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

erg123

Yazilim nasil yuklenecek onu nasil yapicam bilginiz var mi

Yusuf usta

#8
Alıntı yapılan: erg123 - 11 Ocak 2017, 02:27:39Yusuf ustam dediklerinize katiliyorum, dediginiz gibi 10 cihazin 9 u kondansatorden ama soyle soyliyeyim minik kondansatorlere pek bakmiyorum gozum o kadarini secemez isin garip yani buyutecle daha bulanik olur onlari bilemem elektroliklerin kisadevresine bakar birsey yoksa calistiginda kisadevresine bakarim. Nf pf gibi kondansatorden oldumu anlamasi zor veya ben yolunu bilmiyorum o yuzden onlari dediginiz gibi degisime gidiyorum vede anakartaki nf pf kondansator degisimi yapildi sorun gene ayni dediginiz gibi smdler kaldi  oda sayilari fazla hngi birini degistireyim bana gore degil.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz

Alıntı yapılan: erg123 - 11 Ocak 2017, 13:01:16Yazilim nasil yuklenecek onu nasil yapicam bilginiz var mi
Yazılım yükle dememin sebebi sistem ;

yazılım ile çalışan bütün cihazlarda tablet, pc, telefon ve televizyonlarda logodan sonra açılmıyorsa yazılım zarar görmüş demektir. Tabi bu oran yüzde 85 oranında bunun harıcınde, yazılımın oldugu belleği okuyamaması bellek voltajı gibi bir cok sorunda olabilir.
yazılım yüklemesi;
tv nin yazılım modelini bul bir flash bellege at. tv  usbsine tak lg yazısından sonra yazılım bulundu uyarısı gelecek okeyle yok olucak yazılım yüklediğini anlamıyacaksın bekle sen yüklendikten sonra modele göre tepki verecek.. kullanma manuelinede bak tabi..

zaten lcd led tvler genel sorunları kondansatörlerdir. bulabildiğini değiştir.  tv kendi içinde arızaya geçmişse yazılımı kabul etmiyor. büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum. yanı ben bugüne kadar bir sorunla karşılaşmadım.Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

erg123

Tesekur ederim bilgilerin icin birde su lcd led tv bunlarin besleme invertor anakart gibi parcalarin semalarini nereden bulbilirim. Tuplu tvlerin semasi var bu yeni tvlerin yok

mixfruit

#11
teşekkürler...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın