Araç Multimedya Sistemi Sorunu

Başlatan 07 Osman, 16 Eylül 2020, 16:49:39

07 Osman

Merhabalar,
Amacım öncelikle ön bilgi almak. Malum olduğu  üzere  multimedya sistemini araca takıp çıkartmak biraz meşekatlı, hadi söktük diyelim tamir edene kadar aracın ön konsolu bomboş hoş olmayacak.

Donanım bildiğiniz çin malı dokunmatik android işletim sistemli double-din multimedya. Benden önceki sahibi taktırmış. Tamam hoş bir görüntüsü var araca premium bir hava katıyor.

Sorun: 
+Uzun yolculuklarda  belli bir zaman sonra  ekran gidip geliyor, (3-5 saniyede bir şeklinde)  bu esnada örneğin çalan müzik falan kesilmiyor,  başka bir uygulama varsa örneğin navigasyon falan   kesilmiyor sadece ekran aydınlatması gidip geliyor.

+Gece yolculuklarında farları açınca ekran tamamen kararıyor, daha önce bahsettiğim şekilde müzik kesilmiyor, o an ekranda olan uygulama bundan etkilenmiyor.

Akü ölçümlerim normal, araç çalışmazken 12,4 Volt,  araç çalışırken 14 Voltun üzerinde.  Zaten aküm 5-6 aylık.

Bilgisi olanlardan rica ediyorum.  Gerektiği zaman uzun bir yolculukta video çekebilirim,  tahminler ışığında da araçtan söküp  içini açarım.

seron

Uzun yolculukta falan ekran ışığının anlık gidip gelmesi aklıma ekran ışığını süren devrelerin aşırı ısıdan kapanıp açılmasını getiriyor. Farları açıp kapatırken gidip gelmesi de voltaj dalgalanmasından olmalı :du: Ekran aydınlatmasını besleyen devrede bir sıkıntı olmalı. Net konuşmak imkansız abi. Bu işlerle uğraşan bir servisin bakması lazım.

asma

Merhaba
Ekran aydınlatması mı kesiliyor bilmek gerek. Marka , model , etiket bilgisi de fena olmaz.
İçini açmadan kartın yerini , genel görüntüsünü , bağlantı uçlarını bilsek daha da güzel olur.
Gelelim arıza yorumuna. Uzun sürede başlayıp sürekli git gel yapması yine şişmiş kondansatör veya ısınan eleman gibi düşündürüyor.
Aydınlatmanın ayarı vardır, gece/gündüz gibi. Farlar açılınca arka aydınlatma şiddeti azalır. (bendeki öyle)
Ayar tam kısık olsa bile karanlıkta ekran seçilebilir oluyor. (gün ışığında ekran kararıyor)
Eğer bu ayar sorunu değil ise ekran parlaklığı azalacağı zaman arıza tetikleniyor ve karanlık oluyor.
Bu durumda ısınma kaynaklı arızayı eleyebiliriz.
Şişmiş bir kondansatör hala şüpheli.
Farların bağlantısı , diğer tüm bağlatılar gözden geçirilebilir. Hatalı ya da kötü temas olanlar düzeltilirse yine cihaz açılmadan test edilebilir.
Kolay gelsin.

07 Osman

Alıntı yapılan: asma - 16 Eylül 2020, 18:03:46Merhaba
Ekran aydınlatması mı kesiliyor bilmek gerek. Marka , model , etiket bilgisi de fena olmaz.
İçini açmadan kartın yerini , genel görüntüsünü , bağlantı uçlarını bilsek daha da güzel olur.
Gelelim arıza yorumuna. Uzun sürede başlayıp sürekli git gel yapması yine şişmiş kondansatör veya ısınan eleman gibi düşündürüyor.
Aydınlatmanın ayarı vardır, gece/gündüz gibi. Farlar açılınca arka aydınlatma şiddeti azalır. (bendeki öyle)
Ayar tam kısık olsa bile karanlıkta ekran seçilebilir oluyor. (gün ışığında ekran kararıyor)
Eğer bu ayar sorunu değil ise ekran parlaklığı azalacağı zaman arıza tetikleniyor ve karanlık oluyor.
Bu durumda ısınma kaynaklı arızayı eleyebiliriz.
Şişmiş bir kondansatör hala şüpheli.
Farların bağlantısı , diğer tüm bağlatılar gözden geçirilebilir. Hatalı ya da kötü temas olanlar düzeltilirse yine cihaz açılmadan test edilebilir.
Kolay gelsin.

Aracı alalı daha 6 ay civarı oldu. İlk zamanları tam hatırlamıyorum ancak ilk aylar gibi diyelim, böyle bir sorun yoktu. Bahsettiğiniz gibi parkları açınca  hem aracın ön konsol ışıklandırması, hem teybin tuş ışıklandırmaları  hemde teybin ekranın bir miktar ışığı azalıyordu. Zaten bu olması gereken bir özellik.

Araçta elektriksel anlamda yaptığım değişiklik iç aydınlatma ampüllerini led yaptım, led farlar ve kayar sinyal taktım.  İç aydınlatma ve kayar sinyallerin zaten etkileyeceğini düşünmüyorum. Led farlara da ihtimal vermiyorum açıkçası.  Çünkü  özellikle tekrardan halojen ampülleri gerisin geri takarak deneme yaptım,  farları açınca yine de  ekran gidiyor.  Aküye ölçü aletini takıp farları açtığımda  virgülden sonra 1 yada 2 volt gibi bir düşüm oluyor, yani aküm oldukça yeni daha.

Ürünün etiketi aşağıda.  Müsait bir zamanda  söküp dediğiniz gibi  şişkin bir kondansatör falan var mı gözlemler, aynı zamanda devreyi de fotoğraflarım.  Bu konuyu taze tutup inşallah tez zamanda  sizlerin de yardımıyla düzeltebilirim.

seron

Abi güle güle kullan. Kazasız belasız bin. Umarım çözülür.

07 Osman

Arkadaşlar, resim altta. İki adet normal kondansatör var diğerleri smd. Normal olanlar NORMAL gibi duruyor ama isterseniz yine de değiştireceğim. Birisi 1000 mf, diğeri 3300 mf.  Smdleri bilmiyorum onlar nasıl kontrol edilir.

Birde sayın @asma  ustam, acaba araçtan gelen park bilgisini iptal etsek nasıl olur o aklıma geldi ama.

seron

Osman abi ben yardımcı olamıyorum özür, ama o dikiş desenli kıllı kıllı sehpa örtüsüne hastayım içim gidiyor. Bigün alıcam onu senden :D

asma

Denemek için sakınca görmüyorum. sokete giren 2 nolu pin (turuncu) far bilgisi olmalı.
Ayırıp denemekte fayda var.
Bu sana voltaj dalgalanmasından olmadığını gösterir.
Far açıp kapatınca sorun olmuyor ise bir süre deneye bilirsin. Bu arada araç göğsü boş kalmaz.
Araştırmaya devam ederiz.
Kartın sol alt köşesinde ekrana giden konnektörlerin sol üstünde mosfet bobin ve kondansatör var.
Onlar ekran aydınlatmasını ayarlıyor olabilir.
kartın benzerini buldum , mm setinin resmini bile bulamadım. Şema olmadan sadece tahmin ediyorum.
Araçta takılı hali nette mevcutsa resim veya link atarmısın.  Marka yerli firma , üretim Çin gibi duruyor. Üretici modelleri hep araç modeline göre ya da model numarası farklı. Ürün yeni olmasına rağmen bulamadım.

Ayrıca ekran aydınlatmasını (ledlere giden yolu) ön panelde inceleyebilirsin.

Fazla yardımcı olamıyorum ama takipteyim.
Ben de 94 te EML elektronik bölümünden mezun oldum.

Kolay gelsin.

07 Osman

#8
Demek ki yaşlarımız yakın. Ama siz bu işe gönül vermişiniz. Ben amatör olarak devam ettim, şimdi bir kamu kurumunda memurum.

Araçtaki resmi altta. Ürün muhtemelen daha önce tamir görmüş. Sağ taraftaki tunerin yan tarafındaki smd kondansatörün yanına iki adet direnç lehimlenmiş. 

Bilgi amaçlı,  sol taraftaki siyah boş jumperde tv kartı var,  wifi anteninin hemen sağındaki yassı şerit jumperi de cd için. Zaten bir çalışsa adam gibi, cd yi falan çıkartıp orta boşluğa canbus modülünü falan koyacağım içeriye. Arkada çok kalabalık yapıyor.

Not: Akşamdan bu yana birde açılıyor, nissan logosu falan geliyor sonra ekran simsiyah. Far bilgisi takılı değil, anlamadım gitti


Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2020, 21:49:43Osman abi ben yardımcı olamıyorum özür, ama o dikiş desenli kıllı kıllı sehpa örtüsüne hastayım içim gidiyor. Bigün alıcam onu senden :D

Onu vermem  :D   Meteryali bildiğin kıllı mıllı, bazı yerleri kılsız  deri, tamir falan yaparken kesici aletler, havya falan masaya zarar vermesin diye. Aslında yolluk/paspas türü bir kullanımı vardı, hatun artık istemeyince bende kıyıp atamadım.

Slymnkrk

Arkadaşlar merhaba arduino ile RFID Kapı kilidi projesi yaptım  rolenin NC NO Uçları boştayken sistem süper çalışıyor fakat  kapı otomatiğini roleye (NO)  bağladığımda sistem birkaç defa çalışıp sonra duruyor sebebi nedir sizce kapı otomatiğinin manyetik sistemi falan mı etkiliyor devreyi.

seron

#10
Alıntı yapılan: Slymnkrk - 17 Eylül 2020, 23:09:08Arkadaşlar merhaba arduino ile RFID Kapı kilidi projesi yaptım  rolenin NC NO Uçları boştayken sistem süper çalışıyor fakat  kapı otomatiğini roleye (NO)  bağladığımda sistem birkaç defa çalışıp sonra duruyor sebebi nedir sizce kapı otomatiğinin manyetik sistemi falan mı etkiliyor devreyi.
Yeni başlık açın ve devrenizi çizerek/fotolayarak gösterin.
Fotoları mümkün mertebe çözünürlüğü dev gibi yapmadan ideal büyüklükte yükleyin.
https://elektronikprojeler.com/index.php/board,140.0.html

07 Osman

Dünde bahsettim. Şu an farklı bir sorun daha peydah oldu.  Multimedyaya enerji veriyorum, nissan logosu geliyor, devamında android yazısı geliyor sonra ekran simsiyah. Ama arka planda çalışıyor. Mesela yan taraftaki radyo tuşuna  basıyorum, cısırtı geliyor. Sonra tek tek source tuşuna basarak usb belleğe geliyorum, müzik çalıyor, ses geliyor. Tabiiki bu işlemler fiziki tuşlar ile.

Şimdi buraya dikkat;  cihazdaki müzik uygulamasının  yerini az çok tahmin ederek ekrana dokunduğumda müzik pause, play oluyor. Yani ekran simsiyah ama dokunmatik çalışıyor.  Diyorum acaba dün kurcalarken yanlışlıkla bir ayar mı değiştirdim. Bu cihazda muhtemelen gece yolculuklarında  konfor amaçlı  aynı tabletlerde standby modu gibi siyah ekran ayarı var, o bende never seçili idi. Ama öyle olsa bu sefer herhangi bir tuşa basıldığında tekrar ekran gelmesi lazım.

Reset tuşu var, işe yaramıyor.   Ekran tamamen arızalandı desem, dokunmatik çalışıyor, açılışta logo ve android yazısı geliyor... Kafayı yiyecem.

seron

#12
Kafayı yeme. Ekranı aydınlatan güç regülatöründe bir sıkıntı var sanırım.
@asma hoca gelince yorum yapar ben bilmem.

Mesajın devamını iptal ettim ilk açılışta android yazısı falan varken ışık varmış.

07 Osman

#13
Dur bir video yükleyeyim bekle
https://youtu.be/HR_ejvVjFhU


Ayrıca aşağıdaki resimdeki işaretlediğim kart, sonradan takılmış iki direnç ve 7805 çok aşırı ısınıyor. Yani dokunduğunuzda parmağınızı yakacak derecede.  7805 ölçtüm giriş 9 volt, çıkış 4,99 volt.

seron

Yine benim dediğime gelceniz siz de... neyse. :)
O dirençlerden birisi hasarlı görünüyor. Aşırı ısıdan olabilir. Böyle yüksek teknoji kartlardan hiç anlamıyorum maalesef. 7805 aşırı ısınıyosa çıkışında kaldıramayacağı bir anormal yük vardır.... (bozulmuş eleman, kısadevre olmuş kapasitör vb.) O dirençler yanlıştır durumu daha kötüye götürüyodur? Yani tamir deneyimi olan iyi bir teknisyenin kartı eline alıp baya uğraşması gerekir. Benim yorumum anca bu kadar olur.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 20 Eylül 2020, 03:41:16O dirençlerden birisi hasarlı görünüyor. Aşırı ısıdan olabilir.

Hasar değil  @seron ,  oralara sıkılan kırmızı renkli yapştırıcı/silikon  tarzı madde yapışmış oraya.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: 07 Osman - 20 Eylül 2020, 14:05:43Hasar değil  @seron ,  oralara sıkılan kırmızı renkli yapştırıcı/silikon  tarzı madde yapışmış oraya.
O dirençlerin ısınması gayet normal, basit olarak
O dirençler kaç ohm? örnek 4.7 Ohm olsun, ( tahmini)
peki o dirençler ne işe yarıyor? 12 volt'u 7805'in girişine uygun bir gerilime düşürüyor. ( yukarıda belirtmişsiniz, yanlış anlamadımsa giriş 12 volt direnç çıkışı 9 volt, bu nedemek? Direnç üzerinde 3 volt harcanıyor. Bu da I=V/R den 3/4.7= 0,7 A civarında buda şu anlama geliyor P=V.I =3x0.7= 2.1 watt güç tüketimi var, eh o da ısı olarak açığa çıkacak.
Benzer şekilde 7805'in girişinde 9 volt çıkışında 5 volt, 7805'in üzerinde harcanan gerilim 4 volt , akım da 0.7A idi buradan da P=4x0,7= 2,8 watt da orada ısıya dönüşüyor.
Hülasa toplamda 4,9 Watt'a yakın bir güçte ısı açığa çıkması gayet normal.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

07 Osman

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Eylül 2020, 16:35:36O dirençlerin ısınması gayet normal, basit olarak
O dirençler kaç ohm? örnek 4.7 Ohm olsun, ( tahmini)
peki o dirençler ne işe yarıyor? 12 volt'u 7805'in girişine uygun bir gerilime düşürüyor. ( yukarıda belirtmişsiniz, yanlış anlamadımsa giriş 12 volt direnç çıkışı 9 volt, bu nedemek? Direnç üzerinde 3 volt harcanıyor. Bu da I=V/R den 3/4.7= 0,7 A civarında buda şu anlama geliyor P=V.I =3x0.7= 2.1 watt güç tüketimi var, eh o da ısı olarak açığa çıkacak.
Benzer şekilde 7805'in girişinde 9 volt çıkışında 5 volt, 7805'in üzerinde harcanan gerilim 4 volt , akım da 0.7A idi buradan da P=4x0,7= 2,8 watt da orada ısıya dönüşüyor.
Hülasa toplamda 4,9 Watt'a yakın bir güçte ısı açığa çıkması gayet normal.....


Bilgilendirme için teşekkür ederin sayın @Adnancoskun    Bahsi geçen dirençler 22 ohm. Muhtemelen wattlı direnç bulamadıkları için 2 adet paralel bağlamışlar. Oradaki ısının  cihazdaki sorunla alakası yoktur o zaman muhtemelen.

07 Osman

Sayın usta arkadaşlarım. Bizim oraların bir sözü vardır, sözüm meclisten dışarı " Aki, bokunu  gecmiyecekse" bu multimedya cihazını ücreti karşılığında yaptırmak istiyorum. Tabiki guvenilecek bir usta bulmak bu zamanda çok zor.  Buradaki değerli ustaların hepsine tek tek sormak istemedim, bazı ustalarimiz sadece bilgisini paylaşmak anlamında konularimiza dahil oluyor. Profesyonel anlamda tamir isi yapan kimler var bilmiyorum. Bu nedenle tabiri caizse ortaya sunuyorum. Amacım bu cihazı ücreti karşılığında tamir ettirmek istiyorum. Eğer bu isi profesyonel anlamda yapan, yapmak isteyen varsa lütfen bana ozel mesaj yoluyla ulaşırsa çok memnun olurum.  Teşekkür ederim.

07 Osman

#19
Arkadaşlar dün gece itibariyle sorunu geçici olarak çözmüş bulunuyorum. Geçici diyorum, çünkü yaptığım işlemden sonra ne kadar süre gider bilmiyorum.  :D

Teybi tekrar söküp eve getirdim, tablet kısmının arkasında  tableti aydınlatan ledlerin beslemesini aramaya koyuldum. Teyp çalışırken oradaki aşağı yukarı tüm elemanların uçlarını ölçtüm, nerede kaç volt var tek tek not aldım.  Sonra yine tek tek tam teybin boot esnasında ekranın ışığı yanıyor ya,  o esnada hangi elemanda voltaj değişikliği var kontrol ederken,  bir adet direncin artık girişi mi, çıkışımı voltaj değişikliğini farkettim.  teyp tam boot esnasında iken yani o logo falan görünürken 10,50 volt var, boot bitip ekran kararınca 5 volta düşüyor, teyp sabit çalışırken 5 volt olarak kalıyor.

Bende bir cesaret, teybin anakartından kondansatör uçlarının birisinden bulduğum 9 voltu krokodil ile o 5 volt olan dirence ver,

BİNGO  ekrana aydınlık geldi,  uzunca süre o şekilde çalıştırdım,  bir gariplik, bir koku, bir ısınma varmı diye bekledim. Yaklaşık 1 saat falan öyle çalıştırdım, sıkıntı yok. Sonra kondansatörden krokodili çıkararak geçici kabloyu kaldırdım.

Hemen evdeki elemanların içinden bir adet 7809, bir adet 0,47mf, bir adet de 0,1mf kondansatör buldum.  teypten kontak açıldıktan sonra enerji gelen kısmından bir 12 voltu alıp, 7809 dan da bahsi tabletin arkasındaki dirence verdim.  7809u da teybin arkasındaki o ses entegresinin bağlı bulunduğu soğutucu alüminyuma sabitledim. 

Özellikle far bilgisinin geldiği kabloya da enerji verdim, ekran gitmedi.  Bakalım ne kadar süre idare edecek bizi.   

seron

#20
78XX'lerde termal koruma var. Belli bir akım limiti aşılınca kendini korumaya alıyor.  :du:
Umarım bir sıkıntı çıkmaz.

* * *

O değil de,
Ben boşuna demiyorum kendin pişir kendin ye lokantasına hoşgeldiniz diye ;D

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 04 Ekim 2020, 17:00:5678XX'lerde termal koruma var. Belli bir akım limiti aşılınca kendini korumaya alıyor.  :du:
Umarım bir sıkıntı çıkmaz.

Altı üstü ekran aydınlatma ledlerini yakacak, ne kadar akım çeker ki ?
Umarım, çıkmaz.  Bakalım nereye kadar gidecek.

seron

#22
Alıntı yapılan: 07 Osman - 04 Ekim 2020, 22:39:05Altı üstü ekran aydınlatma ledlerini yakacak, ne kadar akım çeker ki ?
Umarım, çıkmaz.  Bakalım nereye kadar gidecek.
Şu an birşey olacağından demedim. Hala gerçek arızayı bilmiyoruz. daha evvel de bir 7809 göstermiştin ve aşırı ısınıyordu. Ama neden? Şimdi alternatif bir yolla ekrana güç verdin. Ama diğer arıza ne oldu? İşte sıkıntı burda.

Eğer devreyi düzgün izoleli şekilde yaptıysan kullanadur bakalım nereye kadar gidecek.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 04 Ekim 2020, 23:47:10Şu an birşey olacağından demedim. Hala gerçek arızayı bilmiyorum. daha evvel de bir 7809 göstermiştin ve aşırı ısınıyordu. Ama neden? Şimdi alternatif bir yolla ekrana güç verdin. Ama diğer arıza ne oldu? İşte sıkıntı burda.

Eğer devreyi düzgün izoleli şekilde yaptıysan kullanadur bakalım nereye kadar gidecek.

Aynen, bekleyip göreceğiz.

Drmert

Alıntı yapılan: 07 Osman - 03 Ekim 2020, 21:54:38Arkadaşlar dün gece itibariyle sorunu geçici olarak çözmüş bulunuyorum. Geçici diyorum, çünkü yaptığım işlemden sonra ne kadar süre gider bilmiyorum.  :D

Teybi tekrar söküp eve getirdim, tablet kısmının arkasında  tableti aydınlatan ledlerin beslemesini aramaya koyuldum. Teyp çalışırken oradaki aşağı yukarı tüm elemanların uçlarını ölçtüm, nerede kaç volt var tek tek not aldım.  Sonra yine tek tek tam teybin boot esnasında ekranın ışığı yanıyor ya,  o esnada hangi elemanda voltaj değişikliği var kontrol ederken,  bir adet direncin artık girişi mi, çıkışımı voltaj değişikliğini farkettim.  teyp tam boot esnasında iken yani o logo falan görünürken 10,50 volt var, boot bitip ekran kararınca 5 volta düşüyor, teyp sabit çalışırken 5 volt olarak kalıyor.

Bende bir cesaret, teybin anakartından kondansatör uçlarının birisinden bulduğum 9 voltu krokodil ile o 5 volt olan dirence ver,

BİNGO  ekrana aydınlık geldi,  uzunca süre o şekilde çalıştırdım,  bir gariplik, bir koku, bir ısınma varmı diye bekledim. Yaklaşık 1 saat falan öyle çalıştırdım, sıkıntı yok. Sonra kondansatörden krokodili çıkararak geçici kabloyu kaldırdım.

Hemen evdeki elemanların içinden bir adet 7809, bir adet 0,47mf, bir adet de 0,1mf kondansatör buldum.  teypten kontak açıldıktan sonra enerji gelen kısmından bir 12 voltu alıp, 7809 dan da bahsi tabletin arkasındaki dirence verdim.  7809u da teybin arkasındaki o ses entegresinin bağlı bulunduğu soğutucu alüminyuma sabitledim. 

Özellikle far bilgisinin geldiği kabloya da enerji verdim, ekran gitmedi.  Bakalım ne kadar süre idare edecek bizi.   
merhaba arkadaşım. Aynı model teyp bencede var ve aynı sorunlar kaç teypçiye gittim çözemedi. Bu yazıyı görünce sevindim. Acaba ben içinin fotosunu sana göndersem nereye hangi işlemi yaptıysan işatetlermisin bende yapsam


07 Osman

Alıntı yapılan: Drmert - 18 Haziran 2023, 11:33:41Hangi dirence verdiniz acaba

Şimdi üzerinden uzun zaman geçti. Tam hatırlayamam belki ama, teybin kartını değil de, dokunmatik panelin arka kısmının resmini bir paylaşın bakalım. Biraz hafızayı zorlarız.

Drmert

#27
Alıntı yapılan: 07 Osman - 21 Haziran 2023, 11:43:17
Alıntı yapılan: Drmert - 18 Haziran 2023, 11:33:41Hangi dirence verdiniz acaba

Şimdi üzerinden uzun zaman geçti. Tam hatırlayamam belki ama, teybin kartını değil de, dokunmatik panelin arka kısmının resmini bir paylaşın bakalım. Biraz hafızayı zorlarız.merhaba ben buradan fotoğraf paylaşmayı bilmiyorum mail varmı acaba maile yollasaö
IMG_20230623_200547_edit_80484232798135_copy_753x466.jpg
IMG_20230623_200603_copy_832x624.jpg

07 Osman

Alıntı yapılan: Drmert - 23 Haziran 2023, 11:38:22
Alıntı yapılan: 07 Osman - 21 Haziran 2023, 11:43:17
Alıntı yapılan: Drmert - 18 Haziran 2023, 11:33:41Hangi dirence verdiniz acaba

Şimdi üzerinden uzun zaman geçti. Tam hatırlayamam belki ama, teybin kartını değil de, dokunmatik panelin arka kısmının resmini bir paylaşın bakalım. Biraz hafızayı zorlarız.merhaba ben buradan fotoğraf paylaşmayı bilmiyorum mail varmı acaba maile yollasaö

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4941.0.html   resim nasıl eklenir burada yazıyor. Hem diğer üyelerimizin de yardımı olabilir.Drmert

#31
Alıntı yapılan: Drmert - 23 Haziran 2023, 11:38:22
Alıntı yapılan: 07 Osman - 21 Haziran 2023, 11:43:17
Alıntı yapılan: Drmert - 18 Haziran 2023, 11:33:41Hangi dirence verdiniz acaba

Şimdi üzerinden uzun zaman geçti. Tam hatırlayamam belki ama, teybin kartını değil de, dokunmatik panelin arka kısmının resmini bir paylaşın bakalım. Biraz hafızayı zorlarız.merhaba ben buradan fotoğraf paylaşmayı bilmiyorum mail varmı acaba maile yollasam
panel arkadı_edit_82419804896277.jpg dokunmadığın fam arkasındaki kart


07 Osman

Sayın @Drmert   öncelikle  modellerimiz farklı. Bendeki ürün 1609 iken sizinkisi 1601. Bu nedenle kartlar farklı. Ama genel olarak eğer sizin üründe de sadece ekran aydınlatmasında sıkıntı varsa,  yani  ürün boot ederken  ekrana görüntü geliyor, boot sonrasında çalışma aşamasına geçtiğinde ekran kararıyor ama ürün normal işlevlerini yerine getiriyorsa sorunumuz aynı.  Bunun için arka paneldeki flat kablonun sağındaki elektronik devre kümesine odaklanmalısınız. Yani boot esnasında oradaki tüm devre elemanlarının ayaklarına gelen voltajı tek tek ölçerek not alınız. Sonrasında boot tamamlanıp normal çalışma sürecinde (bu esnada sorunumuz aynı ise ekran kararmış olmalı) aynı ölçümleri tekrarlayarak farklı olanları belirlemelisiniz. Bu ölçüm sonuçlarını buraya yazarsanız bizler de ona göre fikir yürütürüz.

Drmert

Tamam teşekkür ederim ölçümleri yapacağım.bu arada model farklı ama kart tüm özellikleri ile görünüm olarak aynı

07 Osman

#35
Tabandaki anakart aynı evet, ama display arkasındaki benim kart birazcık daha farklıydı.

Size ek olarak bir kaç bilgi daha sunayım. Umarım sizin başınıza gelmez ama gelirse fikriniz oluşur.  Bahsi geçen multimedyada zaman zaman yolculuk esnasında bazen sağ kapıdaki bazen de sol kapıdaki hoparlörlerin sesi kesiliyordu. Bu da yolculukta müzik dinlemenin zevkini oldukça düşürüyordu.

Bunun sebebi ise tabandaki anakart üzerinde bulunan android kartın çok ısınması. Akabinde ise o android kartı anakarta bağlayan lehimlerin bazıları temassızlık yapıyor. Tabii orada o kadar çok bacak var ki tespit etmek için tek tek kontrol etmelisiniz. 

Benim çözümüm,  multimedya içinde bulunan  cd mekanizmasını ve tv kartını tamamen kaldırdım (nasılsa kullanmıyorum) ve kendime boş bir alan yarattım. Öncelikle temassızlık yapan lehimleri bir güzel tamir ettim,  bir adet android kart boyutlarında alüminyum soğutucuyu termal macun ile android kart üzerine baskı yapacak şekilde, onun üzerine de 10 cmlik bilgisayar fanını uygun bir şekilde yerleştirdim. O zamandan bu yana yaklaşık 3 yıldır problem yaşamadım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın