Şarjlı El Feneri

Başlatan seron, 19 Ocak 2024, 05:04:45

seron

Bu başlıkta size elinizde kalmış ve modası geçmiş NiCd ve NiMH pilleri değerlendirmenin güzel bir yolunu göstereceğim. Bu yöntemi kullanarak güzel bir şarjlı fener yapabilirsiniz.

Şarjlı El Feneri (kopya 1).png

Devreyi kurmak hem çok kolay hem de ucuzdur. Bu nedenle hemen herkes elindeki malzemelerle kurabilir. Fişe takıldığında piller zayıf akımla şarj olur. Şarj kesimi yoktur. Bu nedenle 4-5 saatten fazla prizde bekletmeyin. Anahtar ON yapıldığında jül hırsızı devresine bağlı LED'ler oldukça tatminkar ışık vereceklerdir.

Ekran görüntüsü_2024-01-19_04-48-05.png

Ekran görüntüsü_2024-01-19_04-47-00.png

Devrede bazı sorunlar var:

-56k dirençten emin olamadım. Bu dirençle biraz oynamanız gerekebilir. Bu direnç nedir diye sorarsanız... sormayın. Benim saçma bir teorim için gerekli.

-Girişteki 220nF kondansatörü 330nF de yapabilirsiniz, ancak daha yükseğe çıkmayın ve daha aşağı inmeyin.

-Trafoyu hazırlamak biraz zahmetli oluyor. Ancak bu jül hırsızı devresi LED yakmada son derece verimli, güzel bir devre. Pilleri dibine kadar kullanır ve LED'leri tam parlaklıkta yakar. Piknikte, elektrik kesilince, odunlukta vb işinizi oldukça iyi görecektir.

-Piller kullanılmış herhangi bir tip ve kapasitede olabilir. Traş makinesinden, oradan buradan çıkardığınız pillerden kullanabilirsiniz. Yenisini almayın, çok pahalı.

-Pil yatağında sorun var. Benim KiCAD programı Pil yatağının kutuplarını ters gösteriyor. Oysa elimde aynı pil yatağından var, kutuplar o şekilde değil. Bu nedenle çizimde + ile -yi değiştirdim. Ancak bu büyük bir sorun değil, çünkü eğer aldığınız pil yatağı ters ise, LED'ler dahil gördüğünüz bütün diyotları ters çevirirseniz sorun çözülmüş olur.

-Pil yatağının kıç kısmından delik açmanız gerekiyor. Buradan uç verip iki pilin birleşim yerinden karta tel vermelisiniz. Bu gerekli çünkü devrenin çalışma şekli böyle.

-Devre biraz tehlikeli olduğundan mutlaka uygun bir plastik kutuya konmalı, AC soket yardımıyla bir teyp kablosuyla şarj edilmeli. LED'ler resimdeki kartta görüldüğü gibi değil, yatık şekilde eğilmelidir. Kutunun bir kenarından delik açıp dışarı verin.

Notlar bu kadardı. Devrenin baskı şeması var. BURADAN İNDİRİN>>ŞarjlıFener_BASKI.zip

İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın