Flaş Yapan Projektör (Dükkanlar için)

Başlatan seron, 12 Şubat 2024, 06:23:23

seron

Aşağıdaki devre, bir LED gurubunun belli aralıklarla flaş çakmasını sağlar. Bazı dükkanlarda dikkat çekmek için kullanılmaktadır. Yapımı çok kolaydır. Küçük bir delikli plakete de yapılabilir.

Flaşör Projektör.gif

Devre şemasında çıkışta yer alan transistör ve LED'lerin katotundaki 15k direnç, yakılacak LED özelliklerine göre değişir. Resimdeki projektörün doğrudan 220V ile çalışan versiyonları vardır. Bu durumda transistör TO-220 kılıf 13003 ya da 13005 seçilir. Soğutucuya gerek yoktur. Devrenin çıkışı direnç kullanmadan doğrudan LED çipine bağlanır. Dediğim gibi, nasıl bir LED sürülmek isteniyorsa devre ona göre değişikliklere gidilerek uyarlanabilir. Devredeki LED direnci, 30 adet 10mA 5mm beyaz LED içindir. Bu dirençli yapıyı koruyarak birbirine paraleller halinde daha geniş alanda LED'ler dizilebilir. Ya da aynen resimdeki gibi, bir projektörü dönüştürebilirsiniz.

Plaket şemasını daha sonra çizip verebilirim.

İyi çalışmalar.

seron

Doğrudan 220V ile çalışan 50Watt'lık çip LED'ler için güzel bir versiyon oluşturdum. Bunu bir plastik kutuya sabitleyip 100Watt'a kadar LED projektörlerin flaş çakmasını sağlayabilirsiniz.

Flaşör Projektör-2.png

Yüce Buda bizleri yüksek gerilimin şerrinden korusun...

asma

Seron triyak sürerken moc serisi gibi opto izolatör triac driver kullanmanın pek çok faydasını görürsün. Maliyet biraz artar ama devre de (cob) LED de uzun yaşar.

İlk devrede de hata var. Deneme yaptın mı?
Ledlere 12V ile kumanda ediyorsun. Emiter çıkışından 12V verebilirsin. Kaldı ki 1303 ün kollektöründe de yüksek voltaj oluşmayacak.
Trafosuz besleme güç ve kumanda için ayrı olursa 10uF/250V kondansatör tam dolar , iletim anında çöker. Yani o da flaş yapısına uyar.

Diğer örneklerde de benzer hata gördüm , bunun için yazıyorum.  ;)

Kolay gelsin.seron

#3
Eleştirin için teşekkür ederim. Hatalarımı anladım.

Demek ki Allah dururken Buda'ya tapınırsan böyle çarpılıyorsun :du: 

Söylediklerini dikkate alınca, LED'leri yüksek gerilimle beslemek için düzenleme yapmanın biraz uğraştırıcı olduğunu düşündüm ve bunun için uğraşmak yerine LED'leri 12V ile beslemeye karar verdim. Devreyi buna göre tekrar düzenledim.

Flaşör Projektör-3.png

Devre trafosuz güç kaynağı ile beslenmektedir ve 1000uF kondansatör -umarım- gerekli gücü toplayacaktır. Umarım diyorum, sen de sormuşsun, hayır denemedim. Yıllardır bu forumda denenmemiş çizimler paylaşıyorum ve bi'Allahın kulu da sen ne yapıyorsun demiyor.

Ortadaki basit osilatör devresi her flaş çaktığında çıkışı bir transistörü tetikleyecek, transistör iletime geçince 1000uF kondansatörü boşaltacak. Döngü tekrar başlayacak.

Daha fazla LED üçlüsü paralel eklendikçe BD139 değiştirilmelidir. 300R dirençler 3V-10mA normal LED'ler için hesaplandı. Empedans değerleri iki katına kadar arttırılabilir.

Trafosuz adaptördeki kondansatörün sığasını biraz büyüttüm. Daha fazla büyütmek istemiyorum; zener diyot bozulursa 1000uF kondansatör şişip patlar.

Başka ne kaldı? Birşey kalmadı ellaam. Bu haliyle diğer başlıktaki şerit LED sürücüden bir farkı kalmadı. Ama olsun. Göz göre göre yanlış bir devreyi verecek değilim.

Hanginiz bu mesajımı görürse, yanlış gördüğünüz iletimi yetkili açıp kırmızıyla Bu devre hatalıdır yazın lütfen.

seron

#4
Alıntı yapılan: seron - 15 Şubat 2024, 09:43:35Söylediklerini dikkate alınca, LED'leri yüksek gerilimle beslemek için düzenleme yapmanın biraz uğraştırıcı olduğunu düşündüm

Yooo? hiç de uğraştırıcı değil.

Bir de şuna bakın arkadaşlar, gayet mantıklı görünüyor. Yeni çizdim.

Flaşör Projektör-Z.gif

NOT: Bu devrelerin hiçbirisi test edilmemiştir.

Bu devre, kendi LED panelinizi DIY olarak yapmanız içindir; resimdeki projektör örnektir. Işığın nasıl flaş yapacağını göstermek içindir.

Flaş yapılmasını sağlayan osilatör çok hassastır. Ek olarak opto bağlayınca çalışmayabilir. Bu durumda opto'nun 220R direncini 1k'ya kadar çıkarmayı deneyebilirsiniz. Yine olmazsa yeşil LED'i devreden çıkarmayı deneyin.

-------------------

Yine @asma 'nın önerisiyle COB LED'li devreyi de kendimce yeniledim, devre test edilmedi.

Flaşör Projektör-2Z.png

Devrede bu kez triyak sürmek için opto-driver tercih edildi. Direnç hesaplamalarını yapay zekaya yaptırdım, emin değilim. Ayrıca triyaka bağlı noktalı çizgiyle gösterilmiş snubber devresini bağlamakta kararsız kaldım. Çünkü devre pasifken de LED'in biraz yanmasına neden olabilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın