Ayarlı kısa devre koruması

Başlatan 07 Osman, 21 Şubat 2022, 12:14:35

07 Osman

Merhabalar, konu başlığı sanki benim istediğim devreyi tanımlıyor olabileceği için seçtim.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9177.msg81306/topicseen.html#msg81306  bu konudaki #11 mesajımdaki projemde kullanmak üzere aşağıdaki resimde genel taslağını çizdiğim  devreyi tam olarak nasıl yapabileceğimi bilemedim.

Kısa devre koruması dememdeki amaç, örneğin devre 0-3 amperlik ölçüm aletiyle başlarsa ve örneğin yük 2,5 amper üzeri akım çekince kısa devre korumasına geçecek ve röleyi enerjileyecek. Bunun sonucunda 0-50 Amperlik ölçü aleti devreye girecek. Sonrasında geri dönüş için bir reset butonu yada devre beslemesini komple açıp kapatmak olabilir. Ölçüm yapılacak yük  örneğin 3 volt ile, 23 volt arasında çalışabilecek.

Besleme kartında ayrı ayrı olarak 5-12-24 volt var. Röle enerjisini illaki yük için kullanılan ayarlı voltajdan almak zorunda değil.

Örneğin devrenin dc-dc stepdown modülünün girişi 24 volt bölümünden kullanırken, ampermetrelerin beslemesini sabit 12 volt kısmından besliyorum.

07 Osman

Kusura bakmayın tekrarlama gibi oldu ama, sanırım https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9181.msg81169.html#msg81169  buradaki devreyi ters mantıkla çalıştırarak bir şeyler yapmayı deneyeceğim.

Acaba bu 0-3A lık üründe yüksek akım koruması varmıdır ?  Yanlışlıkla o ürün devrede iken  55wattlık oto ampülünü çalıştırsam, hemen bozulur mu ampermetre ?

ahmt40

Abi,
Alıntı yapılan: 07 Osman - 21 Şubat 2022, 14:41:41Acaba bu 0-3A lık üründe yüksek akım koruması varmıdır ?  Yanlışlıkla o ürün devrede iken  55wattlık oto ampülünü çalıştırsam, hemen bozulur mu ampermetre ?
tahminim en fazla panel metrenin üzerindeki dahili shunt direncini yakarsın.

Sana bu panel değiştirme işini otomatik olarak DC yükü okuyarak halletmek için ACS712,INA219 bazlı bir şey lazım. burayı bir incele derim: https://www.gadgetronicx.com/current-sensor-switch-circuit/

07 Osman

Alıntı yapılan: ahmt40 - 21 Şubat 2022, 18:10:58Abi,
Alıntı yapılan: 07 Osman - 21 Şubat 2022, 14:41:41Acaba bu 0-3A lık üründe yüksek akım koruması varmıdır ?  Yanlışlıkla o ürün devrede iken  55wattlık oto ampülünü çalıştırsam, hemen bozulur mu ampermetre ?
tahminim en fazla panel metrenin üzerindeki dahili shunt direncini yakarsın.

Sana bu panel değiştirme işini otomatik olarak DC yükü okuyarak halletmek için ACS712,INA219 bazlı bir şey lazım. burayı bir incele derim: https://www.gadgetronicx.com/current-sensor-switch-circuit/

Teşekkür ederim, aslında bahsettiğin malzeme çok da pahalı değil. Oradaki referans devreden anladığım kadarıyla  pot ile ayarlanan akım değerini geçince bir anahtarlama devresi şeklinde. Yapılabilir belki ama herhalde biraz daha hazırcıyım. Devreyi benim proje ile nasıl birleştirebileceğimi anlayamadım. Birde ürün Türkiyede genellikle entegre olarak değil de arduino sensörü olarak var.

Akşam birkaç deneme yaptım, daha basit bir şekilde,  önceki konuların birisinde sayın @asma  nın
"Evet küçük bir transistör ile röle kullanmak daha doğru olur.
Aynı işlemi Reed röle ile yapabilirsin. Üstelik NC ve NO konakları olanlar bile var.
Biliyorsun röleleri voltaj değeri olur, bu Voltaja yaklaşınca çeker, neredeyse yarıya inince bırakır.
Reed kontak üzerine sarılacak bobin, ister voltajla ister akımla çekecek şekilde yapılır.
Düşük spir sayısı ve kalın kesitli tel ile sarılan bobin içinden 3A çektiğinde aktif olacak şekilde Ayarlanabilir.
Bobin deneme yanılma ile elde edilir. Reed kontak üzerine sarılır.
Akım geçerse kontak hareket eder, akım kesilirse eski konumuna döner.
Kolay gelsin
.
"    mesajından yola çıkarak NC reed röleyi bir bobin içinden geçirdim, ve bobinin spir sayılarını değiştirerek  farklı akımlarda reed rölenin tepkisini ölçtüm. Sanırım bu şekilde doğru bir şeyler çıkaracağım.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: 07 Osman - 21 Şubat 2022, 14:41:41Kusura bakmayın tekrarlama gibi oldu ama, sanırım https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9181.msg81169.html#msg81169  buradaki devreyi ters mantıkla çalıştırarak bir şeyler yapmayı deneyeceğim.

Acaba bu 0-3A lık üründe yüksek akım koruması varmıdır ?  Yanlışlıkla o ürün devrede iken  55wattlık oto ampülünü çalıştırsam, hemen bozulur mu ampermetre ?

Kısa devre koruması dememdeki amaç, örneğin devre 0-3 amperlik ölçüm aletiyle başlarsa ve örneğin yük 2,5 amper

üzeri akım çekince kısa devre korumasına geçecek ve röleyi enerjileyecek. Bunun sonucunda 0-50 Amperlik ölçü aleti

devreye girecek. Sonrasında geri dönüş için bir reset butonu yada devre beslemesini komple açıp kapatmak olabilir.

Ölçüm yapılacak yük  örneğin 3 volt ile, 23 volt arasında çalışabilecek.

Hocam bir tasarı çizdim ama DENEMEDİM temel mantık gene akım kontrolu üzerine kululdu
3 ve 50 amprlik shunt dirençleri üzerinden akan akımı LM358 ile takip ediliyor
akım 3 anperin altında ise
3A  panelmetre devrede olacak besleme voltajınıda rolenin B ucundan alacak (role B kontak  )
50A panelmetre ise devre dısı olacak
yük 3A üzerine çıkınca LM358 iletime geçecek roleyi çekecek
3A  panelmetre devreden çıkacak       (role B kontak  )
50A panelmetre ise devreye girecek   (rolre A2 kontak)
Role çekince 50A shunt direnç devreye parelellenecek    (eğer 3a ayırıp 50a devreye girerken belki panelmetre
zarar görebilir korkusu için)
LM358 kazanc kontrol 1M ile rolenin 3A de çekmesi ayarlanır.
hocam devre yi denemedim

öneri: deney setinde LM358 kur 3 ve 10 amper akıtacak dirençlri ve roleyi yerlestir
24v 3 amp ve 24v 5 amp lamba  veye yük ayarla 3 amerde  roleyi 1M ayarla çektir
tam ayarı yap  50A panelmetre devreye girecek şekilde
sonra gerisi panelmetreleri bağlarsın
denersen bilgi paylaşımı yaparsa iyi olur
kolay gelsin
NOT: panel metreler 5 voltun altında çalışmayabilir 5 volta inersen 7812 çalışmaz 7805 koyabilirsin 24v 7805 ısınır yada panel metrelerin voltajını sabit 12v ayrı yapacan
TA5EK

amper.jpg

07 Osman

Teşekkür ederim sayın @mustafaaxu .  Panelmetrenin her ikisi de sabit olarak 12 volt ile beslenecek. (çalışılacak olan ayarlanabilir voltajdan ayrı olarak)  Yani rölenin panel metrelerin enerjisini kesmesine gerek yok, sadece ölçüm uçlarını kesmesi yeterli.

Ayrıca 0-3A panelmetrede harici shunt yok, sadece 0-50A olanda var.

İlginiz ve alakanız için teşekkür ederim, komple devreyi bir kenara bırakırsak, devrenizin aşağıdaki resmini aldığım kısmında LM358 3 nolu bacağından akım bilgisi alarak 1 nolu bacağını mı tetikliyor,  tetik akımını da 1M potansiyometre ile belirliyoruz,  doğru mu anladım?

Son olarak emin olmak adına alttaki işaretli yerlerde bağlantı yok değil mi ?

mustafaaxu

doğrydur hocam sadece siyah noktalar birleşik
bağlantılarda atlama çizmek zor oluyor
genel olarak noktalı yer birleşik noktasız yer temassız geçiş şeklinde ifade edilir.

amp.JPG

mustafaaxu

hocam pratik amper bilgisi işine yarar diye düşündüm
benim devamlı kullandığım yöntem umarım işine yarar.

1akım ayarı.JPG

07 Osman

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 26 Şubat 2022, 21:46:56doğrydur hocam sadece siyah noktalar birleşik
genel olarak noktalı yer birleşik noktasız yer temassız geçiş şeklinde ifade edilir.

amp.JPG

Sayın @mustafaaxu , öncelikle cahilliğimi maruz görmenizi rica ederek bir şey dikkatimi çekti.  İlk devrenizde (#4 nolu mesaj) LM358 in 3 nolu bacağı akımı okudu ve akımdaki değişiklik neticesinde 1 nolu bacak ile röleyi tetiklediniz. Yani devreyi kurmamızdaki amaç gerçekleşti. Ancak sonraki devrede (#6 nolu mesaj) 1 nolu bacağı bu sefer panelmetreye bağladınız, burada herhangi bir röle göremedim, ben mi yanlış yorumluyorum acaba.

Ben kendimce sizin devreyi basite indirgemeye çalışarak, daha doğrusu kendi anlayabileceğim şekilde  aşağıdaki devreyi çizdim. Doğru mu?  Yanlışsam beni aydınlatırsanız sevinirim.  Bu arada pratik akım kontrol devresi oldukça yararlı teşekkür ederim.

amp1.jpg

mustafaaxu

Alıntı yapılan: 07 Osman - 27 Şubat 2022, 12:32:11
Alıntı yapılan: mustafaaxu - 26 Şubat 2022, 21:46:56doğrydur hocam sadece siyah noktalar birleşik

amp.JPG

Sayın @mustafaaxu , öncelikle cahilliğimi maruz görmenizi rica ederek bir şey dikkatimi çekti.  İlk devrenizde (#4 nolu mesaj) LM358 in 3 nolu bacağı akımı okudu ve akımdaki değişiklik neticesinde 1 nolu bacak ile röleyi tetiklediniz. Yani devreyi kurmamızdaki amaç gerçekleşti. Ancak sonraki devrede (#6 nolu mesaj) 1 nolu bacağı bu sefer panelmetreye bağladınız, burada herhangi bir röle göremedim, ben mi yanlış yorumluyorum acaba.

Ben kendimce sizin devreyi basite indirgemeye çalışarak, daha doğrusu kendi anlayabileceğim şekilde  aşağıdaki devreyi çizdim. Doğru mu?  Yanlışsam beni aydınlatırsanız sevinirim.  Bu arada pratik akım kontrol devresi oldukça yararlı teşekkür ederim.

amp1.jpg

estağfurullah hocam
role olamayan devre ampermetre devresidir orda kullanılan modül sade voltmetredir
yada direk lm358 çıkışına ölçü aleti ile kullanabilirsiniz bu devre elinizde bulunan voltmetre modülünü amparmetre olarak kullanmak i,çin tasarlandı

Role olmayışındaki amaç yük direnci üzerinde oluşan milivolt seviyesindeki voltajı lm358 ile  kuvvetlendirerek okunabilir volt seviyesine yükseltmek içindir

aynı devreye ROLE koyduğumuzdaki çalışma mantığı aslında aynı ...işlemin gerçekleşmesi ise rolenin karekteristik özelliğinden kaynaklanıyor
mesela: 5voltluk bir role alın bu rolenin çekme voltajı 4,75 volt 5 volt ve üzeridir
lm358 ölçtüğü voltajı 5volt seviyelere yükselterek rolenin çekmesini sağlıyor

bu devreyi pratik bilgi için eklemiştim esak konu ile ilğisi yok
olayın özünü anlayınca kendiniz de tasarlarsınız

Bu şemada panel metrelerin voltajını girişten ayrı olsun 12 voltun altı çalışmaz
genel olarak doğru denemelerde sonucu görecegiz
kolay gelsin

amp1.jpg

07 Osman

Teşekkür ederim,  panel metreyi ayrı bir besleme ile besleyebilirim, zaten daha önceki mesajımda bunu belirtmiştim. Ben sadece sizin devrenizden çok fazla dışarıya çıkmamak için ortak besleme çizdim. Neyse,  ilgi ve alakanız için teşekkür ederim, sanırım işin mantığını anladım. Gerekli malzemeleri tedarik edince deneme yapar ve sonucu da buradan paylaşırım.

Bu arada, basit akım kontrolü devrenizi elimdeki 1ohm 20 wattlık taş direnç ile denedim. 1.7 volt alamadım ama 1,65 volt aldım, bu da gerçeğe bayağı yakın bir değerdi.  2 adet 1 ohm 20 wattlık direnci paralel bağlarsam 0,86 volt alıyorum. 0,86x2 = 1,72 volt sanki gerçeğe daha yakın gibi.

07 Osman

Sayın @mustafaaxu  kardeşim,  senin verdiğin LM358 ile akım okuma devresi için kompenentleri alırken dedim ki benim ayarlı step down modülü için birde çok turlu potansiyometre alayım daha stabil daha amacına uygun olsun. Akım ayarı için değil ama voltaj ayarı için kullanmak üzere.

Elemanlar geldi,  stepdown modülüne bağlı 100k potun tellerini lehimle ayırdım, yeni aldığım çok turlu potu taktım, bir baktım benim modül çalışmıyor. Orasına bak,  burasına bak yok çalışmıyor vesselam. Modül üzerindeki kırmızı led bile yanmıyor.   

Sizce durup dururken ne oldu bu modüle ?  Netten yaptığım bir araştırmada birkaç alıcı yorumlarında potansiyometresini değiştirirken bozuldu demişler. Ama ilk zaman üzerindeki trimpotları klasik potansiyometre ile değiştirdiğimde bir problem olmamıştı. Yaklaşık 7-8 aydır kullanıyorum  bir sorun yoktu.  Modülün resimleri altta, nereleri kontrol edebilirim, yardımcı olabilirmisiniz ?

Ürün adı: 300W 20A Step Down DC DC Voltaj Düşürücü Modül  Model Numarası: SZBK07

mustafaaxu

hocam kusura bakma yeni gördüm
dediğiniz gibi stepdown modülün pot değişimi ile bozulacağını sanmıyorum
tabi eski potu tekrar takarak denediğini varsayıyorum
bazı PCB iki katlı yerine 3 kat yapılıyor iletken yollar pcb nin içinde olduğundan görmeden kısa devre olup yanıyor
önerim:
modülün 20 pin IC tarafındaki mosfeti ve üstteki Schottky diyot kontrol edin inşallah bunlar bozulmuştur
sokulen yeri temizleyin
geriye arkadaki 20 pinli İC kalıyor o bozuldu ise yapacak birşey yok
bütün işi PWM sinyal üretimi voltaj ve akım kontrolunu ic yapıyor

neden bozulabilir:
klasik cevap statik enerji
modül ile motor çalıştırılırsa Schottky diyot bozuluyor. Çıkışa paralel 3A diyot bağladım
butip kazalar oluyor benimde voltmetre modulüm 5 volt regülesi bozuldudeğiştirdi sonrada komple yandı
elimde displeyler sağlam kaldı
kolay gelsin

07 Osman

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 25 Mart 2022, 12:20:40hocam kusura bakma yeni gördüm
dediğiniz gibi stepdown modülün pot değişimi ile bozulacağını sanmıyorum
tabi eski potu tekrar takarak denediğini varsayıyorum
bazı PCB iki katlı yerine 3 kat yapılıyor iletken yollar pcb nin içinde olduğundan görmeden kısa devre olup yanıyor
önerim:
modülün 20 pin IC tarafındaki mosfeti ve üstteki Schottky diyot kontrol edin inşallah bunlar bozulmuştur
sokulen yeri temizleyin
geriye arkadaki 20 pinli İC kalıyor o bozuldu ise yapacak birşey yok
bütün işi PWM sinyal üretimi voltaj ve akım kontrolunu ic yapıyor

neden bozulabilir:
klasik cevap statik enerji
modül ile motor çalıştırılırsa Schottky diyot bozuluyor. Çıkışa paralel 3A diyot bağladım
butip kazalar oluyor benimde voltmetre modulüm 5 volt regülesi bozuldudeğiştirdi sonrada komple yandı
elimde displeyler sağlam kaldı
kolay gelsin

İşin garibi eski potların kablolarını pot tarafından söküp, diğerine taktım. Yani modüle hiç fiziki müdahalede bulunmadım ama. Neyse bir ölçelim bakalım.
Çok özür dileyerek, mosfet ve Schottky diyodun hangi ayağında ne okumam gerekiyor birde o konuda yardımcı olursan çok makbule geçecek sayın @mustafaaxu  kardeşim.

seron

Osman abi çok özür birşey sorup kaçıcam.

Havyan elektrik kaçırmıyor değil mi? Hani kaçırıyorsa... ??? Kontrol kalemini yakmıyodur ama MCU için güçlü dalga veriyorsa şeyttirir atar ortalığı. Mustafa abi elektrostatikten bahsedince aklıma geldi.

07 Osman

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 22 Mart 2022, 19:15:59Elemanlar geldi,  stepdown modülüne bağlı 100k potun tellerini lehimle ayırdım, yeni aldığım çok turlu potu taktım, bir baktım benim modül çalışmıyor.

Sizce durup dururken ne oldu bu modüle ?  Netten yaptığım bir araştırmada birkaç alıcı yorumlarında potansiyometresini değiştirirken bozuldu demişler. Ama ilk zaman üzerindeki trimpotları klasik potansiyometre ile değiştirdiğimde bir problem olmamıştı.
Değiştirdiğin voltage potunun bir bacağı direkt işlemciye benzeyen o entegreye gidiyor. Havyan elektrik kaçırıyorsa cortlatmış olabilir mi?

07 Osman

seron

Pottan değildir abi.
Sen Mustafa abinin dediği yerleri bi garıştır yine olmazsa entegre güme gitti demektir.

07 Osman

Arkadaşlar, devrenin üzerinde soğutuculara monte haldeki iki adet NCE8290 mosfeti sökerek aşağıdaki kontrol devresi ile kontrol ettim. Doğru deneme yaptığımı düşünüyorum.(en azından butona basınca led yanıyor, bırakınca sönüyor) Mosfetler sağlam. O zaman bizim o minik kontrolcü entegresi bozuldu muhtemelen. Artık emin olamadım, aynı converterden tekrardan alıp yola devam mı etmeliyim, yoksa yabancı sitelerde çokça anlatılan 6-7 tane LM238 paralel bağlayarak basit bir devremi, yada tek voltaj regülatörü, yanına 3-4 tane paralel TIP35C transistör bağlayıp iyi bir soğutma ile bir devre mi yapayım anlayamadım. En azından kendim bu bahsettiğim devrelerden yaparsam, bozulduğu anda  mini smd elemanlarla ve kontrolcu entegreler ile  uğraşmak yerine daha kolay tamir edebilirim.

Sizlerin fikri nedir ?

seron

Converter daha iyi değil mi?
Transistörlü entegreli lineer devrelerin ısıl kayıpları daha fazla diye biliyorum. Converter'dan memnunduysan converter al bence. Ama yine pot değişimi yapacağım dersen ona birşey diyemem. Yine cortlayabilir.

Mosfet test cihazı da güzelmiş :) Bir tane kart tasarlayacaksın, üzerinde transistör, mosfet, zener, led her türlü test yapılabilir olucak, off süper olur. ;) ceryanlı devreler nohda gom :hiho:  :ebebe:

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 29 Mart 2022, 20:10:40Mosfet test cihazı da güzelmiş :) Bir tane kart tasarlayacaksın, üzerinde transistör, mosfet, zener, led her türlü test yapılabilir olucak, off süper olur. ;) ceryanlı devreler nohda gom :hiho:  :ebebe:

Sen el at istersen şu işe @seron   Anladığım kadarıyla mosfet ve transistörü bu devrede kontrol edebiliriz, diğerlerini de sen eklersin olur biter ::ok

Bilemedim @seron , converter aşağı yukarı kargo dahil 100 TL,  illaki harici pot bağlayacağım, ama korkuyorum artık. Her pot bağlayışımda bozulacaksa vay halime. Diğer devrelerin ısı problemi olduğunu biliyorum ama diyorum ki kendi kendime; bu güç kaynağı sürekli çalışmayacak ki, yani diyelim ki 10 Amper veriyor, en fazla kaç dakika 10 Amper güç çekeceğim ben bundan, belki 3 belki de 5 dakika. Zaten besleme kartım 24 volt çıkışlı düzgün ve temiz voltaj verebilen smps tarzı besleme. Bana sadece ayarlanabilir volt ve amper devresi lazım, başka bir şey istemiyorum.  Mevcut besleme kartıma volt ve akım ayarı entegre edebilsem tadından yenmeyecek ama, şeması yok işte. Sadece resim üzerinden de ilerleyemedik zamanında forumda.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: 07 Osman - 29 Mart 2022, 19:50:21Arkadaşlar, devrenin üzerinde soğutuculara monte haldeki iki adet NCE8290 mosfeti sökerek aşağıdaki kontrol devresi ile kontrol ettim. Doğru deneme yaptığımı düşünüyorum.(en azından butona basınca led yanıyor, bırakınca sönüyor) Mosfetler sağlam. O zaman bizim o minik kontrolcü entegresi bozuldu muhtemelen. Artık emin olamadım, aynı converterden tekrardan alıp yola devam mı etmeliyim, yoksa yabancı sitelerde çokça anlatılan 6-7 tane LM238 paralel bağlayarak basit bir devremi, yada tek voltaj regülatörü, yanına 3-4 tane paralel TIP35C transistör bağlayıp iyi bir soğutma ile bir devre mi yapayım anlayamadım. En azından kendim bu bahsettiğim devrelerden yaparsam, bozulduğu anda  mini smd elemanlarla ve kontrolcu entegreler ile  uğraşmak yerine daha kolay tamir edebilirim.

Sizlerin fikri nedir ?

hocam test devren güzel ilave olarak

100R 1k ile ledide 100 ma lamba ile yaparsan
aynı anda hem hassasiyet hemde akım kontrolu yaparsın

mosfet için  klasik high ve Low test devresi işine yarar
MOSFET-Sw1itching.JPG

eger ayarlanabilir voltajlar iştemessen
klasik 10amper  3,3V .. +-5V ... +-12V bana yeter dersen benim her işimi gören bilgisayar power supply kullan hemde kısa devre korumasıda mevcut

power supply.JPG

07 Osman

Sayın @mustafaaxu  zaten ilk kullandığım bilgisayar power supply idi.  Ayarlı olması daha hoş, daha kullanılabilir, daha bir profesyonel havası var.  Acaba diyorum yabancı sitelerde çokça dolaşan bir devre var, sadece LM338 paralel bağlanarak yapılmış, bu benim işimi görür mü acaba. Transistörlü sistemler gibi o da çok ısınır mı ki ?

mustafaaxu

Alıntı yapılan: 07 Osman - 30 Mart 2022, 12:32:55Sayın @mustafaaxu  zaten ilk kullandığım bilgisayar power supply idi.  Ayarlı olması daha hoş, daha kullanılabilir, daha bir profesyonel havası var.  Acaba diyorum yabancı sitelerde çokça dolaşan bir devre var, sadece LM338 paralel bağlanarak yapılmış, bu benim işimi görür mü acaba. Transistörlü sistemler gibi o da çok ısınır mı ki ?

tabii hocam sonuçta switching olmadığı sürece hangi reğulatorü yaparsan yap ısınır
esas olay devrede değil potansiyel farkının ısıya dönüsmesi
öncede bahsettiğim gibi çıkışta ki 3055 transistörün iç derenci 1 ohm gibi olduğundan  akım çekilirken ısınıyor
mosfetin farkı iç direnci 0,22 ohm gibi küçük buna ve bırde switching anahtarlamalı yöntemle çalıştığı için ısı minimuma düşüyor

diğer devre lm338 li olan da ısınır güzel bir sogutucu ile giriş voltajı ile çıkış voltajınız arasındaki farkı küçük tuttuğunuzda ısı kayboluyor
küçük bir fan ile 30 ile 55 derecede kalır.

beninim denediğim bu lm317 devre
klasik 55w lambayı giriş voltajı 15v çıkış 12v ılık bir ısı ile devamlı yakabiliyor
aynı şekilde giriş voltajını 30v yatığımda müthiş ısınıyor.
çıkış diyodunu mutlaka koymalısın MOTOR çalıştırırken 3055 ve 317 bozuluyor
NOT:
KISA DEVRE KORUMASI YOK
istenirse eklenebilir

Resim  2.jpg

20220330_155223.jpg

07 Osman

Sayın @mustafaaxu  sizin devreye benzer şöyle bir devre daha var. Yabancı kaynaklarda oldukça fazla paylaşılmış ve tavsiye eden çok. Bunun hakkında ne diyorsunuz?   Birde sanırım sizin devrede akım ayarı yok galiba.

30V-10A-Variable-Bench-Power-Supply-circuit.jpg

seron

Osman abi ben elektronik konusunda iyi değilim. Ancak son yüklediğin LM723'lü devre biraz daha sağlam bir devreye benziyor. Yalnız bu devreyi SMPS ile beslersen çıkıştan ripıl alır mısın, almaz mısın, orası muallak. Bu devrenin bir başka türü elimde var bir teknik kitaptan foto çekmiştim:

DSC_0043.JPG

Seninkinden farklı olarak hem akım hem gerilim ayarı çekebiliyorsun. Fakat max3A deniyor şöntle oynayarak değiştiriliyordur sanırım. İstersen yapıp deneyebilirsin. O verdiğin resimdeki elektor gibi eski bir teknik dergiden alıntı olacak aklımda öyle kalmış.

Transistörlü ve doğrusal regülatör entegreli güç kaynaklarında ısı normal. Giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki fark, ayrıca çekilen akım ısıya dönüşür. Hazır modül olarak gösterdiğin ise anahtarlamalı güç kaynağı ve birçok yönden avantajı/dezavantajı var.

Karar vermek ne kadar zor değil mi? :)

07 Osman

Evet  @seron  aklım karıştı vallaha. "Seninkinden farklı olarak hem akım hem gerilim ayarı çekebiliyorsun"  Benim koyduğum devrede de hem akım hem de voltaj ayarı var.

Senin verdiğin devrede de muhtemelen  3055 leri arttırarak akım arttırılabilir.

Smps ile beslenince ripıl almak nedir anlayamadım ?

Aynı kontrolcü ile birbirine yakın bir çok devre var. Hangisi daha stabil çalışır, devre konusunda uzman arkadaşların görüp yorumlayabileceği bir şey.

Benzer devreler, arada küçük değişiklikler var ama, devreye ne katar ben de emin değilim.  Ustalarımız tamam şu devre senin işini görür dese gözüm kapalı atlayacağım.

benzer bir devre daha

LM723 10A.jpg

seron

Seninkinden farklı olarak hem akım hem gerilim ayarı çekebiliyorsun derken, farkettiysen akım potu ve voltaj potunda ince ayar çekebilmen için trimpotlar var. Yani potlara daha stabil olmaları için ince ayar çekebiliyorsun hatta o trimpotları potansiyometre yapıp onları da ön panele çekerse virgülden sonraki değerler için kullanabilirsin. Çok turlu olmayan potlar için.

Ripıl, Ripple.
SMPS adaptörlerin çıkışlarında cazırtı olur. Sıradan cihazları beslerken rahatsız etmez. Ancak transistörlü bir devreyle V ayarı yapmak amacıyla bir regülasyon devresi daha eklersen bu cazırtı transistör devreleri tarafından yükseltilir ve çıkışa şiddetle verilir. Corrrrrrr diye ses duyarsın.
İşte o yüzden bir SMPS devresine transistörlü regülatör bağlamak pek önerilmiyor.

Elinde uygun trafo varsa o verdiğin LM'li devre uyar. Yap diyebilirim. Ama SMPS'in çıkışına bağlıcam dersen ona birşey diyemem. Amfi falan test ederken hoparlörlerden aşırı gürültü duyarsın.

Ben illa SMPS kullanacağım dersen, bozmadan yapabilirsen converter modülü ile yapabilirsin. Ama converterin de potlarını değiştirmem gerekiyor diyorsun... :(  :du:

07 Osman

Neyse bakacağız bakalım,  trafo da var elimde,  bu projenin başlangıcında kullandığım trafo. Maximum 7-8 Amper verebiliyordu sanırım.  Önce devrede tam bir karar kılayım besleme konusuna ona göre bakacağım.

asma

Alıntı yapılan: 07 Osman - 01 Nisan 2022, 09:08:25Neyse bakacağız bakalım,  trafo da var elimde,  bu projenin başlangıcında kullandığım trafo. Maximum 7-8 Amper verebiliyordu sanırım.  Önce devrede tam bir karar kılayım besleme konusuna ona göre bakacağım.
Kullanmayı düşündüğün trafo ve smps kaynaklarının voltaj, akım değerleri hakkında bilgi verirmisin.
Mesela trafo kademeli mi?

Kolay gelsin.

07 Osman

Alıntı yapılan: asma - 02 Nisan 2022, 13:39:55
Alıntı yapılan: 07 Osman - 01 Nisan 2022, 09:08:25Neyse bakacağız bakalım,  trafo da var elimde,  bu projenin başlangıcında kullandığım trafo. Maximum 7-8 Amper verebiliyordu sanırım.  Önce devrede tam bir karar kılayım besleme konusuna ona göre bakacağım.
Kullanmayı düşündüğün trafo ve smps kaynaklarının voltaj, akım değerleri hakkında bilgi verirmisin.
Mesela trafo kademeli mi?

Kolay gelsin.

Sayın @asma 
Aslında olay sizin katılımınızın da olduğu https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9044.50.html  bu proje. En son halini smps besleme ve sizin önerdiğiniz DC-DC 20A lık modül ile  kullanıyordum zaten, Dc-Dc modül bozulunca yine buralardayım :(

Kullanmayı düşündüğüm smps  eski bir fotokopi makinasından çıkma, 3,3 volt, 5,1 volt ve 24 volt çıkışları var. Yaptığım denemelerde 11-12 ampere kadar çıkış verebiliyor. Birde 12 volt çıkışı var ama, onun amper konusunda çok güçlü olduğunu düşünmüyorum. Resmi altta.

Trafo ise 600va lık bir ups den çıkma bir trafo. Öyle aman aman güçlü bir şey değil, ondan da maximum 7-8 Amper civarında akım çekebilmiştim.

Evet trafo dual çıkışlı ancak, en yüksek çıkışı  8,8 - 0 - 8.8  şeklinde. Yani maximum çıkışı 17,6 volt civarında.  Onun resmi de altta.

Bu arada  @gevv  ustanın  https://320volt.com/laboratuvar-guc-kaynagi-0-30v-10a-ayarli/    bu devresini yapma hevesim var. Ama çok teknik bir devre,  o devredeki röle kademesini bypass ederek direk bendeki smps kaynağı  ile besleyebilirmiyim diye düşünüyorum.

Yada o devrede 15-0-15 volt trafo kullanılmış, acaba ben yukarıda belirttiğim trafoyu kullansam nasıl olur. 

07 Osman

Merhabalar, yukarda verdiğim devreyi yapmaya çalışıyorum.  Yaptım da, alttaki resimdeki şekilde besleme katını devre dışı bırakıp kendi SMPS besleme kartımı taktım.  Çalıştı ama akım ayarı çalışmıyor sadece sebebini anlayamadım.  Değişiklik olarak, 2N3055 ler yerine TIP35C kullandım, 390 ohm yerine 377 ohm kullandım. Bunlardan dolayı olabilir mi ?

seron

Bildiğimden değil de dikkat çekmek istediğim için soruyorum. Akım ayarı nasıl bir yükteyken çalışmıyor?

Entegre kalite mi?

Sadece bu kadar. Yanıt beklediğim için değil olası ihtimalleri düşündürmek için sordum. Gerisi sende. :)

asma

Merhaba
Öncelikle bu tip özensiz şemalara şüphe ile bakın. Teknik resim bilgisi olmayan, çizimi kopyala yapıştırla oluşturup modifiye eden birinin şemasına yorum yapmak zor.
Akım sınırlama devresini şöyle deneyin:
500ohm potu sökün. Orta uç ile alt ucu birleştirin. Yani pin3 direk çıkışa gitsin. 2,5 - 3A de akım sınırlama yapması gerekir.
Olmuyorsa hatalı bağlantı veya eleman  ararız.
Kolay gelsin.

Not: Ben gece yarısı farklı mesajlar gördüm, uykum vardı cevap yazamadım. Sabah değişmiş buldum.

mustafaaxu

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 03 Haziran 2022, 01:05:35Bildiğimden değil de dikkat çekmek istediğim için soruyorum. Akım ayarı nasıl bir yükteyken çalışmıyor?

Entegre kalite mi?

Sadece bu kadar. Yanıt beklediğim için değil olası ihtimalleri düşündürmek için sordum. Gerisi sende. :)

12v 21w oto ampülü ile denedim. Akım ayarım çalışmadığı için daha yüksek akımlar için denemedim açıkçası. Entegreyi direnc.net sitesinden aldım. Kalitesi hakkında bilgim yok.
Alıntı yapılan: asma - 03 Haziran 2022, 07:34:07Merhaba
Öncelikle bu tip özensiz şemalara şüphe ile bakın. Teknik resim bilgisi olmayan, çizimi kopyala yapıştırla oluşturup modifiye eden birinin şemasına yorum yapmak zor.
Akım sınırlama devresini şöyle deneyin:
500ohm potu sökün. Orta uç ile alt ucu birleştirin. Yani pin3 direk çıkışa gitsin. 2,5 - 3A de akım sınırlama yapması gerekir.
Olmuyorsa hatalı bağlantı veya eleman  ararız.
Kolay gelsin.

Not: Ben gece yarısı farklı mesajlar gördüm, uykum vardı cevap yazamadım. Sabah değişmiş buldum.

Devreyi burada forumumuzda sorduğumda olumsuz bir cevap almadığımdan,  kontrolkalemi ve 320volt forumlarındaki bazı üyelerin tavsiyesi, ve  yabancı  bir kaynaktan alınma olduğu için çalışabilir diye düşündüm. Dediklerinizi deneyeceğim.
Alıntı yapılan: mustafaaxu - 03 Haziran 2022, 10:41:14birde böyle dene osman kardeşim

Tamam Mustafa bey öyle de deneyeceğim.   

07 Osman

Peki ayrıca şunu da sorayım, devreye 12 volt verince çıkıştan 12V 21w lamba bağlı iken 8,9 V alabiliyorum. Yani kayıp ortalama 3 volt. Bu da %25 kayıp demek 12 voltta.

Alttaki resimde anlatılan o direncin değerini değiştirmek bizim devrede ne gibi değişikliğe yol açacak. Benim bahsettiğim bu voltaj düşümüne engel olacak mı mesela.

mustafaaxu

benim görüşüm:
voltaj düşümü 3 volt değiştirdiğin dirençten olacağını sanmıyorum iki şeyden olur
besleme kaynağınm 3 amperden zayıf ise çıkış voltajınız düşer
entegrenin voltaj kontrol yapan feedback devresi ayarlanan şekilde çalışmıyor . voltaj düşümünü algılamıyor
yada enteğre bozuktur

birde ek olarak zenerli ilave devreyi dümdüz bağla çizgili yerleri iptal et volt ve amper düşümünün nereden kaynaklandığını görürsün
kolay gelsin

723Power-Supply1-circuit.JPG

07 Osman

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 03 Haziran 2022, 16:08:08benim görüşüm:
voltaj düşümü 3 volt değiştirdiğin dirençten olacağını sanmıyorum iki şeyden olur
besleme kaynağınm 3 amperden zayıf ise çıkış voltajınız düşer
entegrenin voltaj kontrol yapan feedback devresi ayarlanan şekilde çalışmıyor . voltaj düşümünü algılamıyor
yada enteğre bozuktur

birde ek olarak zenerli ilave devreyi dümdüz bağla çizgili yerleri iptal et volt ve amper düşümünün nereden kaynaklandığını görürsün
kolay gelsin

Besleme kaynağım 12 ampere kadar çok rahat verebiliyor. Daha önce denendi. 20A Dc Dc step down modül ile.  İlk önce yukardaki sizin ve  sayın @asma  nın önerilerini  dikkate alıp kontrol edeyim. Sonra sırayla şimdiki önerilerinize bakarım.

asma

Evet bu devreyi incelemedim , yorum yapmadım. Haklısınız.
Bu devrede akım ayarı yaklaşık 2,7A den sonsuza doğru yapılır. Bu durumda 12V/21W ampul için tepki vermez.
Bu devreyi 24Vdc ile besliyorsunuz. Çıkışı boşta 12V ayarladıktan sonra 12V/21W ampul bağladığınızda 8,9V a düşmesi kabul edilemez. Eğer 11,99V a düşer ise ölçüm methodlarını gözden geçirip 5A ve 10A de test ederiz. Artmıyorsa kabul edilebilirdir.
Ama giriş gerilimi 12V ise çıkışta 8,9V olması gayet normal. Dirençle kondansatörle değişmez bu değer. Giriş geriliminden yaklaşık 3V düşük voltajı kullanabilirsiniz. (regüle edebilirsiniz)

Devrede geri beslemeye bağlı gerilim bölücü dirençler var R7 ve R8. Bu dirençler 30V çıkış gerilimine nasıl dayanır.
0,47/5W iki direnci paralel bağlayınca 10A lik kaynak olmaz. 6,5A den fazla akım çekerseniz (kısa süreli olur) kendini , etrafını yakar. Bozulmadan önce lehimi eritebilir.

Bu şema , 30V / 10A / akım ayarlı şeklinde yorumlanmamalı.

Kolay gelsin.

07 Osman

Alıntı yapılan: asma - 03 Haziran 2022, 19:13:25Evet bu devreyi incelemedim , yorum yapmadım. Haklısınız.
Bu devrede akım ayarı yaklaşık 2,7A den sonsuza doğru yapılır. Bu durumda 12V/21W ampul için tepki vermez.
Bu devreyi 24Vdc ile besliyorsunuz. Çıkışı boşta 12V ayarladıktan sonra 12V/21W ampul bağladığınızda 8,9V a düşmesi kabul edilemez. Eğer 11,99V a düşer ise ölçüm methodlarını gözden geçirip 5A ve 10A de test ederiz. Artmıyorsa kabul edilebilirdir.
Ama giriş gerilimi 12V ise çıkışta 8,9V olması gayet normal. Dirençle kondansatörle değişmez bu değer. Giriş geriliminden yaklaşık 3V düşük voltajı kullanabilirsiniz. (regüle edebilirsiniz)

Devrede geri beslemeye bağlı gerilim bölücü dirençler var R7 ve R8. Bu dirençler 30V çıkış gerilimine nasıl dayanır.
0,47/5W iki direnci paralel bağlayınca 10A lik kaynak olmaz. 6,5A den fazla akım çekerseniz (kısa süreli olur) kendini , etrafını yakar. Bozulmadan önce lehimi eritebilir.

Bu şema , 30V / 10A / akım ayarlı şeklinde yorumlanmamalı.

Kolay gelsin.

Sayın @mustafaaxu sizin dediğiniz akım ayar pot bağlantı değişikliğinde hiç bir değişiklik olmadı.

Sayın @asma  tespitlerinizin hepsi nokta atışı doğru.  ::ok      Beslemeyi 24 voltluk smps kartımla yapıp, çıkışı 12 volta ayarladım.  Yük olarak bu sefer 12 volt 55 wattlık araç far lambası kullandım, yaklaşık 4,5 amper civarı akım çekiyor. Ve bu sefer voltaj düşümü olmuyor. O zaman benim akım potu da çalışıyor, dediğiniz gibi minimum 2,6 ampere düşürüyor.  Transistörlerin yanındaki 1 ohm luk dirençler normal ısınırken sizin belirttiğiniz paralel 0,47 ler çok ısınıyor.

Zaten bozulan 300w 20A Dc-Dc step down modülün yenisini aldım ve kullanıyorum, bunu da yedek olarak yapacaktım.  Akım ayarı sıfırdan başlasa  işimi görebilirdi aslında, fanlı soğutma falan denerdim.

Peki şimdi elimdeki malzemelerle  resimdeki devreyi denemek istiyorum. 2 tane 2SD1047 yerine yine 4 adet  TIP35C, TIP41C yerine de BD139 kullansam. Yine transistör ayaklarına 0,1 ohm 5w dirençleri kullanmalımıyım, yoksa devreye sadık mı kalayım. 

Sizlere zahmet veriyorum ancak, bu devreyi de yorumlayabilirmisiniz ? 

LM723 10A.jpg

mustafaaxu

Gönderen 07 Osman
Yine transistör ayaklarına 0,1 ohm 5w dirençleri kullanmalımıyım, yoksa devreye sadık mı kalayım.

hocam kısa bir bilgi:
bu tip devrelerde paralel bağladığınız her çıkış transistörün çıkışına yada girişine sınırlama direçi koymak zorundasınız
neden derseniz her transistörün iletime geçme seviyesi farklıdır bu durum imalattan kaynaklanan bir olaydır
parele bağlı transistörlerden biri diğerindenönce iletime geçerek rek başına çalışmaya başlar buda ilk anda ya çok ısınır yada transistörün bozulmasına neden olur

çıkışa uygun direç bağlandığında çekilen akım eşit olarak transistörlerden akar.
bu durum diyotlarda ve ledlerde çok görülmekte
kolay gelsin kardeşim
TA5EK

asma

Merhaba

2SD1047 kullanılan şema için elindeki transistörleri taş direnç ilavesiyle kullanabilirsin.
Yalnız , vakit kaybı veya hüsran olursa karışmam.
Bu devrede geribesleme yok. Açık çevrim çalışan devrenin regülasyon değeri iyi olmaz. Ancak senin giriş gerilimin regüleli olduğu için çok sıkıntı olmaz. Deneyebilirsin.
Akım koruması ilginç olmuş , acaba çalışıyor mu diye merak ettim. (bu çalışmaz diyecek kadar anlayamadım)

Kolay gelsin.

07 Osman

Alıntı yapılan: asma - 05 Haziran 2022, 15:14:58Merhaba

2SD1047 kullanılan şema için elindeki transistörleri taş direnç ilavesiyle kullanabilirsin.
Bu devrede geribesleme yok. Açık çevrim çalışan devrenin regülasyon değeri iyi olmaz. Ancak senin giriş gerilimin regüleli olduğu için çok sıkıntı olmaz. Deneyebilirsin.
Akım koruması ilginç olmuş , acaba çalışıyor mu diye merak ettim. (bu çalışmaz diyecek kadar anlayamadım)

Kolay gelsin.

Değerlendirmeniz için teşekkür ederim  sayın @asma . Elimde malzeme var nasılsa birde bunu deneyeyim, ne kaybederim.

07 Osman

Alıntı yapılan: asma - 05 Haziran 2022, 15:14:58Merhaba

Kolay gelsin.

Devreyi yaptım,

Voltaj ayarı tamam, ama yine sizin dediğiniz gibi bu sefer akım ayarı hiç çalışmadı. Ne düşük akımda ne de 3 amper ve üzerinde  >:(      Devreyi delikli pertinax levhada yapmak için aşağıdaki çizimi elde ettim kolaylık açısından, #41 sayılı mesajdaki devreyi bu hale getirdim, Allah aşkına arkadaşlar bakarmısınız bir hatam var mı ?  Artık iyice paranoyak oldum.

2022.jpg

asma

Senin çizdiğin taslak doğru , orjinalinde sorun var.

İstersen küçük bir dokunuşla akım ayarını yeniden deneyelim.
723 ün 3 nolu pininden ince bir kabloyla çıkışa atlama yap. Sonra ver coşkuyu.

Denemeye değer. ;)

07 Osman

Alıntı yapılan: asma - 12 Haziran 2022, 11:56:17Senin çizdiğin taslak doğru , orjinalinde sorun var.

İstersen küçük bir dokunuşla akım ayarını yeniden deneyelim.
723 ün 3 nolu pininden ince bir kabloyla çıkışa atlama yap. Sonra ver coşkuyu.

Denemeye değer. ;)

Aklın yolu birmiş sayın @asma

Akşam neti kurcalarken, sizin de yorumlarınızın olduğu  https://320volt.com/lm723-2n3055-voltaj-akim-ayarli-guc-kaynagi/    burada aynı devrenin  sadece elemanların değerleri farklı olan versiyonunu buldum. Kontrol ederken sizin belirttiğiniz bağlantıyı bende fark ettim ve denedim.

Devre girişi : 17 volt DC
Regüle edilmiş çıkışı: 12 volt DC
Yük: 12v 21watt oto ampülü

Entegrenin 3 nolu çıkışını devre çıkışının artısına dokununca çıkış voltajı 10,25 volta düşüyor ama akım ayarı yine olmuyor maalesef.
Tek eksik girişteki 11500mf ve çıkıştaki 100mf.   Bunlar etkiler mi ?
Eksik yada hata nerede? :(

powersupply.gif

07 Osman

Arkadaşlar proje için iki adet entegre satın almıştım,  biraz özce hiç kullanmadığım entegre ile denedim bu sefer çalıştı. Muhtemelen ilk projede entegrenin akım kısmına bir şekilde zarar verdim, yada  daha önce @seron  un da dediği gibi entegre "KALİTE" değildi belki de. Normalde entegre ayağı kullanıp tüm devre bittikten sonra entegreyi takmıştım ama neyse artık.

Şu an çalışıyor bakalım, yardımlarını esirgemeyen sayın @asma  , @seron  ve @mustafaaxu   çok teşekkür ederim.

Bu arada, ürünlerinin kaliteli ve orjinal komponent sattığından emin olduğunuz  online site varsa öneri alabilirim.

seron

Osman abi,
Takip edebildiğim kadarıyla şu anda dünyada ciddi bir çip krizi var. "Çip" terimi seni yanıltmasın; genel anlamda komponent krizinden bahsediyorum. Şu aralar durum nedir bilmiyorum ama, bırak bugünleri, koronadan önce bile aradığın şeyin orjinaline denk gelmek zor idi. Ben 2012-2013 yıllarında orjinal LM78XX bulamıyordum sen ne diyon. :o

Aynı üründen birkaç farklı yerden 3er 5er satın al. Hangisi sağlam çıkarsa bahtına. Hayır illa kalite isterim dersen, farnel'den, on semiconductordan bizzat iletişime geçip yalvarıcaksın başka yolu yok... :(

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın