4 digit ampermetre hakkında bilgi

Başlatan 07 Osman, 09 Aralık 2021, 15:43:29

07 Osman

Merhaba arkadaşlar. Evde kullandığım 15 amper civarında akım verebilen smps tipi ayarlı güç kaynağım var. Buna gösterge olarak 0-50 Amper ölçebilen aşağıdaki 4 haneli ampermetreyi shunt direnci ile birlikte almayı düşünüyorum. Ama örneğin ben gerekirse bir led akımını da ölçmek istiyorum. Yani hem 10 amperin üzerini ölçsün, hem de 20-25 miliamperi ölçsün. Bu göstergeyi alırsam ölçüm türüne göre aradki ondalık nokta değişir mi, yani 12 virgül 25 Amperlik bir ölçümde 12.25 gösterirken, 5 virgül 45 te ise 05.45, 780 miliamperde ise 0.780,  25 miliamperde ise 0.025  olarak mı gösterecek merak ediyorum.

Yoksa miliamper  derecesinde ölçüm yapmak için,  örneğin 0-10 Amper aralıklı yada 0-5 amper aralıklı bir cihaz mı almalıyım ?

0-50 Amper cihaz : https://tr.aliexpress.com/item/1005002293719173.html?spm=a2g0o.cart.0.0.571b3c00lVu9NQ&mp=1

0-10 Amper cihaz : https://tr.aliexpress.com/item/4000219738653.html?spm=a2g0o.cart.0.0.571b3c00lVu9NQ&mp=1

seron

Keşke karşılıklı konuşabilseydik. Daha net olurdu.
En baştan o ürünü bilmediğimi söylemeliyim, bilen varsa yazsın.

LED testi yapmak istiyorsan seri direnç ve hassas ampermetre-voltmetre kullanmalısın. Daha geçen konuda ikisi farklı ölçüyor, üçüncü hepsini yalanlıyor gibi bir durum vardı. O yüzden o panelmetreye güvenme derim.

Hiç güç kaynağım olmadığı için,

"güç kaynağı çıkışındaki kondansatörde önceki testten kalma yüksek güç varsa, test edeceğim diye LED'e bağlar bağlamaz patlatırsın"

diyemiyorum. Öyle birşey olmuyodur herhalde.

Aklıma güzel fikir getirdin. Bir test cihazı tasarlayıp benim plokta yayınlayayım.

07 Osman

@seron ,  zaten multimetrem var, çok hassas ölçümlerde onu kullanırım gerekirse,  ama daha önceki o bahsettiğim panelin ampermetre kısmı bozuk onu anladım zaten. Onun için sabit güç kaynağımda da  sağlam bir şey olsun istiyorum. Aslında oldukça doğru ölçüyorlar, benimkisinin bozulma nedeni  kendi hatam.

Ben amatör aletlerle profesyonel işler yapmak yerine, profesyonel aletlerle amatör işler yapmak isterim hep. (artık alet edevat ne kadar profesyonelse  :D )

Yukarıdaki mesajda belirttiğim "Bu göstergeyi alırsam ölçüm türüne göre aradaki ondalık nokta değişir mi, yani 12 virgül 25 Amperlik bir ölçümde 12.25 gösterirken, 5 virgül 45 te ise 05.45, 780 miliamperde ise 0.780,  25 miliamperde ise 0.025  olarak mı gösterecek" bir hata var, linkini verdiğim üründe 4 hanenin doğası gereği 5,45 amperi 05.45 değilde 5.450 göstermesi lazım eğer o ondalık noktası otomatik değişiyorsa.

dede_salih

@07 Osman , ürünün açıklamalarında 4bit olduğu yazıyor. Görsellerde bunu destekliyor. Yani 5,45 amperi 5,450A, 750mA ise 0,750A olarak göstermesi lazım. Yalnız ürün eline ulaştığında sendeki multimetre ile değerlerini karşılaştırıp cihazı kalibre etmeni öneririm.

@seron
Alıntı YapHiç güç kaynağım olmadığı için,
"güç kaynağı çıkışındaki kondansatörde önceki testten kalma yüksek güç varsa, test edeceğim diye LED'e bağlar bağlamaz patlatırsın"
diyemiyorum. Öyle birşey olmuyodur herhalde.

Bahsettiğin bu hadise yaşanmaması için smps güç kaynaklarında, çıkışa paralel olarak "bleeder" direnci bulunur. Bildiğim kadarıyla bu direnç, smps çalışırken bir miktar yük görevi görüyor. Smps kapatılınca da kondansatörleri boşaltıyor.

07 Osman

Alıntı yapılan: dede_salih - 10 Aralık 2021, 00:03:23@07 Osman , ürünün açıklamalarında 4bit olduğu yazıyor. Görsellerde bunu destekliyor. Yani 5,45 amperi 5,450A, 750mA ise 0,750A olarak göstermesi lazım. Yalnız ürün eline ulaştığında sendeki multimetre ile değerlerini karşılaştırıp cihazı kalibre etmeni öneririm.

Sayın @dede_salih    ürünü alınca burada sonucu paylaşırım inşallah. Şansımı deneyeceğim bakalım.

07 Osman

Şansımı denedim, ama ürün açıklaması yeterli değildi. Açıklamalarda ölçüm aralığı  0-50A yazmasına rağmen ürünün ölçüm aralığı  0,030mA- 50A.  Yani minimum 30mA ölçüyor. Buda benim beklentimi karşılamadı. Hatta satıcı ile durum değerlendirmesi yaptık, bu hatadan dolayı ürün ücretinin %30 unu iade ettiler.  Bilginiz olsun. Şimdi rotayı 0,0000 - 3.0000A  ölçüm aralığı olan 5 haneli olanlara çevirdim.

gevv

5 digit olanlarda   bazı satıcılar 0-xxA bazılarıda 50ma-xxA  demiş dikkat edin bende araştırıyorum bakalım düzgün bir şey bulacakmıyoruz  @pwm.c  hocam bu ürünü https://tr.aliexpress.com/item/32605098792.html  önerdi sormadım ama büyük ihtimal düşük akım ölçümünde sorun yaşamamıştır.

07 Osman

Alıntı yapılan: gevv - 14 Ocak 2022, 18:43:565 digit olanlarda   bazı satıcılar 0-xxA bazılarıda 50ma-xxA  demiş dikkat edin bende araştırıyorum bakalım düzgün bir şey bulacakmıyoruz  @pwm.c  hocam bu ürünü https://tr.aliexpress.com/item/32605098792.html  önerdi sormadım ama büyük ihtimal düşük akım ölçümünde sorun yaşamamıştır.

Linkteki ürün olabilir ustam. Sanırım benim hatam 0-50A almak oldu. Belki 0-10 Amper olandan alsam olurdu ama olmadı. 

Dediklerinize dikkat ediyorum. O bahsettiğiniz ürünler tamamen çok düşük hassasiyette mA ölçmek için. Örneğin 0-50.000mA demiş adam. Ama sen buradan 50.000 miliamperi 50 Amper olarak anlamazmısın ? Bakalım benim aldığım 0,0000-3.0000A nasıl olacak.

Sanırım ben çok şey istiyorum,  hem 5 miliamperi hem de 15 amperi tek ölçü aleti ile ölçmek istiyorum. Bakalım 5 digit olan gelsin hele bir. Olmadı ayarlı güç kaynağıma hem 5 digit 0.0000 - 3.0000 olanı, hemde 0-50 A olanı koyacağım. Araya bir switch falan koyarak her ikisini de ihtiyaca göre kullanacağım.  Ürün gelince buradan sonucu paylaşırım.

07 Osman

Sayın @gevv  üstad, 0,0000-3.0000 A  olan ürünüm geldi. Aynen tahmin ettiğim gibi  ölçüm aralığı 1 miliamper ile 3 amper arası. Ben tek ledin çektiği 2-3ma dan 1.70 ampere kadar ölçüm yaptım,  miliamper kademesinde değişkenlik fazla olsa da 1 amperden sonra Unit UT-139C ile oldukça yakın sonuçlar verdi.  Miliamper kademesinde ise örneğin birisi 11ma  gösterirken diğer 13ma gösteriyor. Yani hata payı sanki en fazla 2-3ma kadar.  Ama 1 miliamperi son iki kademede ölçüyor.  Yani ürün 5 haneli. 5 miliamper ölçümü 0,0050 olarak, 35 miliamper ölçümü 0,0350 olarak gösteriyor. Bana oldukça hassas geldi.  Yukarda bahsettiğim şekilde bu ürünü ve 4 haneli 50Amper olanını kullanıp araya switch koyarak kullanacağım ihtiyaca göre.

gevv

bildirim için teşekkürler @07 Osman  anlaşıldı tek cihazda düşük yüksek akım ölçümü olmuyor  zaten olsaydı ölçü aletlerinde 2 kademe kullanılmazdı sizinde söylediğiniz gibi switch kullanmak gerekecek

07 Osman

07 Osman

Proje bitti, en son aşağıdaki şekilde oldu. İki ampermetre arasında geçiş için anahtar yada pushputon tarzı tek butonlu ve çift kontaklı bir röle kullanmayı düşünüyorum.

Aslında şöyle olsa, güç kaynağını açınca  direk 0-3A lik ampermetre  devrede olsa, ölçtüğüm yük 2,5 amperin üzerinde akım çekecek olursa otomatikman diğer ampermetre devreye girse tadından yenmezdi ya  :D  neyse.

Resimler sırayla, güç kaynağı v1, v2 ve v3.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 18 Şubat 2022, 23:42:07Aslında şöyle olsa, güç kaynağını açınca  direk 0-3A lik ampermetre  devrede olsa, ölçtüğüm yük 2,5 amperin üzerinde akım çekecek olursa otomatikman diğer ampermetre devreye girse tadından yenmezdi ya  :D  neyse.

Bu dediğin yapılabilir. (Ben yapmayı bilmiyorum). Hoparlör koruma devresine benzer mantıkla çalışan bir devre yapılması gerekiyor sanırım.

Evvelden beridir aklımda ama saçma diye yazmak istemiyordum. Ben LED gibi şeyleri test edecek olsaydım, ucuz, diğer modları bozuk bir Multimetre kullanırdım sanırım. Ya da analog skalalı bir miliAmpermetre satın alır onunla yapardım. Yapardım derken analog skalalı mA'lı bir LED test cihazı yapardım. Ama sen demişsin ki, amatör şeyler yapıp profesyonel çalışmaktansa profesyonel aletler satın alıp amatör çalışmayı tercih ederim. En güzeli o zaten. Ama yapmak isteyenlerin aklına fikir getirdim değil mi? :)

07 Osman

Tabiiki de getirdin  @seron .  Burada yaptığımız işler birilerine ilham olabilirse ne mutlu bize.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın