ayarlı güç kaynağı mosfetli yardım lütfen

Başlatan Malicarpar, 25 Aralık 2020, 14:01:44

Malicarpar

merhaba arkadaşlar sayın ustalar elimde 
IRF3710 N KANAL MOSFET VAR
 sc5200 mosfeti var
bd139 transistörüm
bu elemanlarla akım ve voltaj ayarlı güç kaynağı yapmak istiyorum  IRF3710 İLE VOLTAJ AYARLI GÜÇ KAYNAĞI  yapmayı başardım o ile 65 volt arası ayarlanabiliyor güç mosfeti olarak da sc5200 kullandım bura kadar sorun yok sorunum  bu devreye bd139 ekleyerek akım ayarlı hale getirmekte  bunun için nasıl bir bağlantı yapacağımı bilmiyorum güç elektroniğinden anlayan arkadaşlardan yadım bekliyorum

seron

Abi ben güç kaynaklarından anlamam. Ama şurda birşey buldum adam yapmış videosu da var:
https://www.eleccircuit.com/the-variable-high-voltage-power-supply-0-300v/

Koruma zenerini değiştirirsin 337yi de BD serisi yaparsın. Test yapma şansım maalesef ki yok.

[attach type=image]14964[/attach]

Malicarpar

bakacam  seron kardeş nedense bizim türkler birşeyler üretme konusunda pek  istekli olmuyor aradığımız herşeyi yabancı kaynaklardan buluyoruz

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 26 Aralık 2020, 12:25:27Abi ben güç kaynaklarından anlamam. Ama şurda birşey buldum adam yapmış videosu da var:
https://www.eleccircuit.com/the-variable-high-voltage-power-supply-0-300v/

Koruma zenerini değiştirirsin 337yi de BD serisi yaparsın. Test yapma şansım maalesef ki yok.

[attach type=image]14964[/attach]
Seron Kardeş BU ayarlı güç kaynağı değil bu yüksek voltaj güç kaynağı yani 300v luk bir güç kaynağı benim yapmaya çalıştığım hem akım ayarlı hem voltaj ayarlı bir devre elimdeki malsemeleri kullanarak

seron

Sen yaptığın devreyi ortaya bir koy bakarsın benim ayarlı kör yük devresini de önerebilirim... İlla BD transistörde takılı kalma.

Malicarpar

seron kardeş  bak adam yapmış dediğim gibi sadece voltaj ayarlı  ben bunun akım ayarlısını yapmak istiyorum maksadım elimdeki onlarca tr leri değerlendirmek

https://www.youtube.com/watch?v=zHUVTDQmCrI&t=318s

seron

Abi biraz sabırlı ol ben sana dönücem. ::ok

-------

Abi yok. Ben işi içinden çıkamadım. Çizdiğin devreyi görmeden yardım edemiyorum. Sonra nerde kullanıcaksın kaç amperle kaç amper arası olacak... Bunlar önemli. Verdiğin videoda akım sınırlaması yapmak çok kolay, öğrencilere anlatılan temel ders üzerinde gidersek ilk çizdiğim devrenin aynısı oluyor sonuç:

[attach type=image]14966[/attach]

Ki sen ilk mesajda sadece mosfet ve BD139'dan bahsediyorsun 3055 linki atınca işler karıştı. Yani benim önerim mos+transistör ikilisi için geçerli. Sadece moslu akım sınırlama istersen alternatif var ama çok değil. Birincisi şurada:

https://320volt.com/en/irf4905-ile-5-amper-akim-regulatoru/

Ayarlıya dönüştürülebilir.

Sonra şu var:

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8973.msg79930/topicseen.html#msg79930

AX'ın çizdiği devre daha güzel.

Ben en son şurada kaldım:

https://www.homemade-circuits.com/universal-high-watt-led-current-limiter/

Sonra uygun birşey bulamayacağımı anlayıp bıraktım. Dediğim gibi kafam bassa sıfırdan çizer veririm gerberiyle beraber ama bilmiyorum.

Anca bu kadar yardım edebiliyorum kusura bakma. :du:

Malicarpar

@seron kardeş ben sana elimdeki malzemenin bir listesini  yazayım en iyisi ne demek istediğimi anlarsın  bu kadar malzeme varken yeniden malzeme almaya gerek varmı sen karar ver yaklaşık elimdeki malzemenin piyasa fiyatı 2.250 tl civarında bu kadar malzeme varken yeniden malzememi alayım birşeyler yapmak için bewnim amacım elimdeki malzemeyi değerlendirmek yeni birşeyler yapmak zaten IRF3710 ve sc5200 kullanarak voltaj ayarlı güç  kaynağını yapıyorum zaten ben buna akım ayarlaması eklemek istiyorum  devreyi çizmedim yada kurmadım sana yolladığım videodaki adamın yaptığındaki elemanları bende olanlarla değiştirdim

malzemelerin bir listesi
2 ADET 2SK2850 N-Channel Enhancement Mode Power Mosfet
4 ADET RHRG75120 HİPER HIZLI DİYOT
2 ADET 2SC5198, C5198, 5198 Silicon NPN-transistor 140V, 10A TO-3P
3 ADET 2SB688, B688, 8A 120V PNP TO-3P Transistör
2 ADET 2SC2625, C2625, 2625, NPN 450V 10A TO-3P Transistör
2 ADET 2SD718 - D718 120V 80W 8A NPN Transistör TO-3P
2 ADET MBR4045PT, MBR4045 45V 40A Schottky Diode SWITCHMODE Güç Doğrultucu TO-247
2 ADET 2SC3320, C3320, 3320 Silicon NPN-transistor 500/400V, 15A TO-3P
2 ADET GPS40B120U IGBT, 1.2KV, 80A, Super TRANSİSTÖR-247  TO-247
2 ADET STPS40H100CW, 40H100, 100V 40A DUAL, TO-247 Schottky Diyot
2 ADET STPS4045CW 45V 20A TO-247 Schottky Diyot
2 ADET STPS3045CW 45V 20A TO-247 Schottky Diyot
6 ADET IRG4PF50WD  IGBT, 900V, 51A, TO-247
6 ADET G30N60  Trans Mosfet 600V 63A TO-247
4 ADET HFA15PB60, 600V 15A TO-247 Diyot
2 ADET HFA50PA60C Tip 600V 50A 3 Pinli Ultra Hızlı Yumuşak Kurtarma Diyot
2 ADET IRFZ44N, IRFZ44, NPN 55V 49A TO-220 Mosfet Transistör
10 ADET IRF3710, 3710 Trans MOSFET N-CH 100V 57A 3-Pin(3+Tab) TO-220
2 ADET TIP41C, TIP41, TO-220 Transistör
5 ADET TIP42C, TIP42, TO-220 Transistör
3 ADET BD139, 80V 1.5A NPN TO-126 Transistör
4 ADET BD140, Transistör PNP 80V 1.5A TO-126
12 ADET 2SA1943, A1943, PNP 250V 17A TO-3PL Transistör
13 ADET 2SC5200, C5200, 5200 Silicon NPN-transistor 230V, 15A TO-3PL

seron

Abi maşallah baya parça var da ben zaten yeni parça önermedim. Tek yapacağın iki direnç bir pot eklemek. Beğenmezsen ayarlı kör yük devresinin AXın çizdiği devrenin girişini yaptığın moslu güç kaynağının çıkışına bağlarsın. Ordaki mosfetin özelliklerine bakıp elindeki benzerinden bağlayabilirsin. Yani zaten çok az parçayla yapılıyor. Ama yok olmaz dersen son gösterdiğim şekilde BD139'u 3055'e bağlayıp şönt ve pot ile ince ayar yapacak şekilde ayarlı akım kontrolü sağlarsın.

O hiper hızlı diyotları da sakın heder etme birçok projede işe yarar onlar.

Malicarpar

arkadaşlar merhaba öncelikle sanırım ilk mesajımda tam anlatamadığım bazı detaylar olduğunu düşünüyorum bu yüzden son bir kaç gündür yaptığım araştırmaları ve denemeleri anlatarak  aradaki boşluğu doldurmak istiyorum
uzun zamandır ayarlı güç kaynağı devreleri üzerine kafa yoruyordum ve elimde bulunan malzemeleri değerlendirmek istiyordum
birinci resimde  voltaj ve akım ayarlı bir devre mevcut bileşenleri lm317 bd139 ve tıp3055
ikinci resimde ise sadece voltaj ayarlı mosfetli bir devre mevcut bileşenleri IRF540 VE TIP3055
Üçüncü resim ise ilk iki resimdeki devrenin birleşiminden oluşan ve elimdeki malzemelerle meydana getirilmiş bir devre bileşenleri ise IRF3710 2sc5200 bd139
şimdi sorunuma gelecek olursak bu devreyi kurdum elimde 60v luk zener olmadığı için çeşitli devrelerden çıkardığım voltajlarını bilmediğim zener diyotlarını 8 seri 2 paralel olarak tahmini 60 70v luk yarım watt lık bir zenere dönüştürdüm tabi başarılı olana kadar yaklaşık 15 kadar potansiyometre yaktım heder ettim iki tane ırfz44n  uçtu 4 tane 3710 uçtu sonunda akım ve voltaj ayarlı çalıır hale getirdim ve son üçüncü resimdeki şema çıktı ortaya
kafama takılan bazı konular var
kesinlikle ukalalık ettiğimi düşünmenizi istemem bu konuda hiç bir tecrübem yok cünkü
1- 12v denemelerinde voltaj sıfıra kadar düşüyor fakat giriş voltajı yukarı çıktıkça çıkış voltajı sıfırdan 6v ta kadar yükseliyor yani yaklaşık 10/1 oranında bir değişken mevcut
örnek olarak pot sıfırdayken giriş voltajı 65v ise çıkışta sıfıra düşmesi gerekirken yaklaşık 6v görünüyor  bunu nasıl düzeltebilirim

2- çıkış boşta iken  pot ile 12v ayarladığımda çıkışa 12v luk bir fan bağlayınca voltaj 3 - 4 volta kadar düşüyor akımı yükselttikce voltaj da yükseliyor bu normal mi normal değilse nasıl düzeltebilirim

3- çıkışta bir yük bağlıyken voltajı değiştirdiğim zaman akım da değişiyor bu normal mi değilse nasıl düzeltilebilir

seron

Abi 2 ve 3 normal. Gerisini bilmiyorum.
Bir de 60V zener için 270 Ohm direnç olmaz sanki. Hemmmen bakıyoruuumm...
[attach type=image]14977[/attach]

Hmmm... Benden 6,4mA'dan fazla akım geçirirsen cortlarım diyor. Ayrıca test akımı da 250 mikro-Amper imiş... Sen bu devreye 60V'ler seviyesinde güçlü akım uygulayacaksın. Zener direncini doğru hesaplaman gerekiyor.

Bir de şimdi dikkatimi çekti. N tipi Mosfetlerin Source bacağı her zaman kaynağın eksisine bağlanmalıdır deniyor. Ama senin devrede öyle gözükmüyor. Kolay gelsin.

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 27 Aralık 2020, 21:43:57Abi 2 ve 3 normal. Gerisini bilmiyorum.
Bir de 60V zener için 270 Ohm direnç olmaz sanki. Hemmmen bakıyoruuumm...
[attach type=image]14977[/attach]

Hmmm... Benden 6,4mA'dan fazla akım geçirirsen cortlarım diyor. Ayrıca test akımı da 250 mikro-Amper imiş... Sen bu devreye 60V'ler seviyesinde güçlü akım uygulayacaksın. Zener direncini doğru hesaplaman gerekiyor.

Bir de şimdi dikkatimi çekti. N tipi Mosfetlerin Source bacağı her zaman kaynağın eksisine bağlanmalıdır deniyor. Ama senin devrede öyle gözükmüyor. Kolay gelsin.

kardeş zaten tek bir zener kullanmadım 16 tane zeneri birbirine bağladım 4 tane 10v 1/2 watt lık zener vardı 12 tane 1/4 watt lık zener vardı bende 2 tane 1/2wattlık zener ile 6 tane 1/4watt lık zeneri seri bağlayıp iki adet yaparak paralel bağladım
birde mosfetin S pini çıkış olarak kullanılıyor G pini Ayar D pini Voltaj Girişi Olarak belirlenmiş izlediğim bütün videolarda bu şekilde idi

şimdi 2 ve 3 normal diyorsan o zaman yapacağımız işleler daha da kolaylaşacak demektir voltaj giriş çıkış ayarlamasını yapmak kalıyor ki burada sadece voltaj ayarlaması ile kalmayıp bu bileşenlere dahada ekleme yaparak profesyonel hale getirmeyi düşünüyorum hem pozitif hem negatif ayarlamalı bir güç kaynağı haline getirmeyi planlıyorum lm317 de kullanabilirim aslında bir çok devre mevcut bu konuda benim amacım yeni birşeyler yapmak elimdeki mazemeleri değerlendirmek

birde dikkat ediyorum bu forumda senden başka aktif olan pek kimse görün müyor
@cevat1  ustanın verdiği linki inceledim fakat ordada kararsız kalınmış durumda hazır modül kullanmayı planlamış görünüyorlar

asma

İzlediğin videolarda paylaşılan devre şemaları saçmalıktan ibaret ve sen başlığı okuyup inanarak hata yapmışsın.
Ne daha önce paylaştığın lm317 li devre ne de uğraştığın mosfetli devre için düzeltme , geliştirme veya iyileştirmeye uğraşılmaz. Profesyonel devre istiyorsun , akım ve gerilim ayarlı labratuar tipi güç kaynağı istiyorsun , akım gerilim değerlerin hep yüksek (az olanı beğenmiyorsun)
Ama örnek aldığın devreler hesap kitap olmadan yapılmış , ben yaptım oldu denilen devreler. Yalnızca bazı durumlarda günü kurtarır bu devreler.
 Uzun uzun devreleri kötülemek istemiyorum. seron giriş yapmış aslında.
60 70 volt dc gerilimi nasıl bir kaynaktan elde ediyorsun?
Trafo köprü diyot ve kondansatör kullanacaksan olmaz bu iş. Yalnızca regüleli , sabit gerilim kaynağı ile işe başlayabilirsin.
Zener , giriş direnci ve pot , çıtır çıtır yanar.
Zeneri 60V için grup halinde kullanman zeneri kurtarır. 5k potu 1W kullanırsan pot kurtulur. Giriş voltajındaki en ufak değişim zener akımını ve dolayısıyla gerilimini etkiler.
Sonra mosfetin iletim voltajı yüksek , geçen akıma göre artan bir değerdir. Geri besleme olmayan sistemde mosfet kullanmak ve regülasyon beklemek hayal. Çıkış transistörünü darlington yapıyla sürmek bir nebze iyi sonuç verebilir. Yine de geribesleme olmayan sisteme fazla güvenilmez.
Akım sınırlama için yaptığın bd139 lu yapı ilkel olsa da yükü sürseydi faydalı olabilirdi. Sürdüğü transistörün akım kazancı 100mA de farklı 1A,5A ve 10A de farklı olacaktır. Her ikisi de ısınınca farklı sonuç verecektir. Evet ayar yapabilirsin ama asla sabit akım kontrolü olmaz.
Elindeki malzemeleri kullanmak istemen güzel ama isotlu pizza yapmaya uğraşacağına lahmacun yap.
Bilinen , ne verdiğinde ne alacağını söyleyen devreler yerine ben farklı yapayım güzel olsun takıntısını anlamıyorum. Önerilen devre için link verilmiş.
1 basit ve sade. Senin devreden  çok daha iyi çalışacak ama voltaj ve akım değerleri sınırlı bir devre
2 hazır devre ucuz olduğu için öneriliyor. Aynı devreyi buyur çiz , uygula. Gayet başarılı bir devre. Tek kusuru besleme voltajı sınırlarda seçilmiş. op amplar bundan rahatsız oluyor. Elbette çözümü var.
3 Voltaj ve akım değeri kullanıcı tarafından seçilebilen , gerçek bir labratuar tipi güç kaynağı.
Bu üç devre de elbette simetrik kullanıma uygun hale getirilebilir. Yani daha doğrusu seri bağlı çalıştırılabilir.
Bütün bunlar bu forumda ve 320volt adresinde yazıldı , paylaşıldı.

Konuya dahil olduğumda ya cevat gibi kısa cevap vermek gerek. O nu değil bunu yap kardeş.
Ya da yutube içinde bilgi kirliği yapanlara savaş açmalıyım.

Ben bunları yapamıyorum.
İlber hoca gibi cahil bunlar diyerek regülasyonu , hat ve yük regülasyonunu , kontrol sitemi , geribesleme nedir , nasıl yapılır , neden ihtiyaç var...  Bunları biliyorsan istediğin özellikteki güç kaynağını yaparsın. Diye cevabı yapıştıramıyorum.
Evet bunlar da yazılıp çizildi defalarca tekrar edildi.

Bu yüzden açılan tüm başlıklara cevap vermiyorum. Bazen yanlışı yaşamak gerekir ki yaklaştığında görüp tanıyabilmelisin. 
Sen bu devrelerin saçma sapan davrandığını gördün. Ben yöntemin yanlış olduğunu söylüyorum. Yanlış olana yanlış demek kolay , düzeltmek , doğruya onunla ulaşmak zordur. Hatadan dönmek gerekir.

Yok ben uğraşıp bu devreyi elimdeki malzemelerle yapmaya kararlıyım dersen, sen bilirsin.
40V altında ve 2-3A i geçmeden yap denemelerini de sakatlık çıkmasın bari.

Kolay gelsin.

Malicarpar

Alıntı yapılan: asma - 28 Aralık 2020, 06:11:51İzlediğin videolarda paylaşılan devre şemaları saçmalıktan ibaret ve sen başlığı okuyup inanarak hata yapmışsın.
Ne daha önce paylaştığın lm317 li devre ne de uğraştığın mosfetli devre için düzeltme , geliştirme veya iyileştirmeye uğraşılmaz. Profesyonel devre istiyorsun , akım ve gerilim ayarlı labratuar tipi güç kaynağı istiyorsun , akım gerilim değerlerin hep yüksek (az olanı beğenmiyorsun)
Ama örnek aldığın devreler hesap kitap olmadan yapılmış , ben yaptım oldu denilen devreler. Yalnızca bazı durumlarda günü kurtarır bu devreler.
 Uzun uzun devreleri kötülemek istemiyorum. seron giriş yapmış aslında.
60 70 volt dc gerilimi nasıl bir kaynaktan elde ediyorsun?
Trafo köprü diyot ve kondansatör kullanacaksan olmaz bu iş. Yalnızca regüleli , sabit gerilim kaynağı ile işe başlayabilirsin.
Zener , giriş direnci ve pot , çıtır çıtır yanar.
Zeneri 60V için grup halinde kullanman zeneri kurtarır. 5k potu 1W kullanırsan pot kurtulur. Giriş voltajındaki en ufak değişim zener akımını ve dolayısıyla gerilimini etkiler.
Sonra mosfetin iletim voltajı yüksek , geçen akıma göre artan bir değerdir. Geri besleme olmayan sistemde mosfet kullanmak ve regülasyon beklemek hayal. Çıkış transistörünü darlington yapıyla sürmek bir nebze iyi sonuç verebilir. Yine de geribesleme olmayan sisteme fazla güvenilmez.
Akım sınırlama için yaptığın bd139 lu yapı ilkel olsa da yükü sürseydi faydalı olabilirdi. Sürdüğü transistörün akım kazancı 100mA de farklı 1A,5A ve 10A de farklı olacaktır. Her ikisi de ısınınca farklı sonuç verecektir. Evet ayar yapabilirsin ama asla sabit akım kontrolü olmaz.
Elindeki malzemeleri kullanmak istemen güzel ama isotlu pizza yapmaya uğraşacağına lahmacun yap.
Bilinen , ne verdiğinde ne alacağını söyleyen devreler yerine ben farklı yapayım güzel olsun takıntısını anlamıyorum. Önerilen devre için link verilmiş.
1 basit ve sade. Senin devreden  çok daha iyi çalışacak ama voltaj ve akım değerleri sınırlı bir devre
2 hazır devre ucuz olduğu için öneriliyor. Aynı devreyi buyur çiz , uygula. Gayet başarılı bir devre. Tek kusuru besleme voltajı sınırlarda seçilmiş. op amplar bundan rahatsız oluyor. Elbette çözümü var.
3 Voltaj ve akım değeri kullanıcı tarafından seçilebilen , gerçek bir labratuar tipi güç kaynağı.
Bu üç devre de elbette simetrik kullanıma uygun hale getirilebilir. Yani daha doğrusu seri bağlı çalıştırılabilir.
Bütün bunlar bu forumda ve 320volt adresinde yazıldı , paylaşıldı.

Konuya dahil olduğumda ya cevat gibi kısa cevap vermek gerek. O nu değil bunu yap kardeş.
Ya da yutube içinde bilgi kirliği yapanlara savaş açmalıyım.

Ben bunları yapamıyorum.
İlber hoca gibi cahil bunlar diyerek regülasyonu , hat ve yük regülasyonunu , kontrol sitemi , geribesleme nedir , nasıl yapılır , neden ihtiyaç var...  Bunları biliyorsan istediğin özellikteki güç kaynağını yaparsın. Diye cevabı yapıştıramıyorum.
Evet bunlar da yazılıp çizildi defalarca tekrar edildi.

Bu yüzden açılan tüm başlıklara cevap vermiyorum. Bazen yanlışı yaşamak gerekir ki yaklaştığında görüp tanıyabilmelisin. 
Sen bu devrelerin saçma sapan davrandığını gördün. Ben yöntemin yanlış olduğunu söylüyorum. Yanlış olana yanlış demek kolay , düzeltmek , doğruya onunla ulaşmak zordur. Hatadan dönmek gerekir.

Yok ben uğraşıp bu devreyi elimdeki malzemelerle yapmaya kararlıyım dersen, sen bilirsin.
40V altında ve 2-3A i geçmeden yap denemelerini de sakatlık çıkmasın bari.

Kolay gelsin.

@asma  ustam maşallah bir adresimi isteyip de gelip köteklemediğin kaldı öncelikle teşekkürler
zaten konuda belirttiğim gibi amacım asla UKALALIK değil yada çok bilmişlik değil söylediklerinin çoğundan anlamadım zaten kabaca bir derleme anlam çıkarma yaparsak şunu söyleyebilirim benim ayarlı güç kaynağı devreleri yada sistemleri ile en küçük bir bilgim yok
ben zaten bu işlerle hobi olarak uğraşıyorum daha çok amfi devreleri üzerine uğraşlar veriyorum

malzeme aldığım iş yerlerinde güç kaynakları görüyorum bazen hep almak istedim fakat fiyatı çok yüksek seviyelerde olduğu için alamadım şimdiye kadar internette dolaşırken bazı güç kaynağı devreleri gördüm  akü şarj edilirken veya başka amaçlarda kullanılırken yapımının basit olduğunu görüncede  bende elimdeki malzemeleri değerlendirmek istememden dolayı bu uğraşa giriştim evde boş zamanlarda denemeler yapıyorum vakit geçiriyorum tabi diğer senin bahsettiğin devreleride incelemiyor değilim
bu işlerden anlamıyorum diye bu kadar köteklemene gerek yoktu galiba yamyam usta ile epeyce vakit geçirince onun huylarını kapmışsın :)
toparlamak gerekirse elindeki parçaları kullanara böyle bir devre yapamazsın hiç boşuna uğraşma lm317 ile yapılacak devrelerde işe yaramaz onunlada uğraşma en iyisi hiç bu işlerde uğraşma hazır yapılmış devreleri kullan diyorsun
@asma ustam tamam eyvallah haklısın mutlaka o konuda seninle tartışacak değilim sonuçta bu konuda okumuş teknik bilgi sahibi olmuş ve tecrübe kazanmış biri değilim

burdaki esas mesele birşeyler üretmek ilerlemek tecrübe kazanmak tecrübe kazanırken fikir alışverişi yapmak ve böylece diğer forumdaki insanlara yeni fikirler kazandırmak bende izlediğim videolardan yola çıkarak bir fikir ürettim
felanca ustanın yaptığı devreyi yapıp kullanmak birşeyi başarmak değil
sana burda çok bilmişlik taslıyorsun manasında söylemiyorum bunları asla yanlış anlaşılmasını istemem yazdıklarımın
sende biliyorsun ki tek bir çeşit güç kaynağı devresi yok yüzlerce çeşidi farklı yöntemlerle yapılmış olan devreler sistemler mevcut bir çoğu benim ihtiyacımı fazlasıyla karşılar
yüzlerce çeşidi olan devrenin bir başka yöntemle bir başka çeşidi yapılamaz bütün çeşitleri varyasyonları yapıldı diyorsan eyvallah sözüm yok
fakat ben şuna inanıyorum elektronikte bir sınır yok her daim geliştirmeye açık bir sistem ben elimdeki malzemeleri değerlendirmek istedim çeşitli devrelerden bir varyasyon oluşturdum basit denemeler yaptım hiç bir bilgim olmadan bilgisi olan insanlar bunu geliştiremez değiştiremez senin yaptığından daha fazlası olamaz diyorsan tamam konuyu çözüldü olarak kapatır eyvallah der başımı eğip bir dahada uğraşmam felancanın yaptıgı bir devreyi felancanın yaptığı bir başka devreyi felancanın yaptığı başka bir devreyi kullanırım ustam
tabi elektronikle uğraşanlarada şu mesajı vermiş oluruz uğraşmayın yeni şeyler üretmeyin hazır kullanın
amacımı aşan sözler kullandıysam affola saygılarımla

Malicarpar

@asma ustam şunu eklemek istiyorum 4+1 ses sistemi yapmaya karar verdim ve tda1562q entegresi ile tda8571j entegresi üzerine kurulu bir devre çizdim forumda da paylaştım fakat tam baskıya hazırlayıp devreyi yapacakken bazı ustaların (ahmet yerli adnan coşkun ) başta olmak üzere başka bazı ustaların fikirleri üzerine orayı değiştir burayı iyileştir derken 12 farklı devreden oluşan tam komplike  bir sistem ortaya çıktı bütün devreler defalarca elden geçirilip tekrar tekrar denetlendi ve şuan baskıya hazır bir sistem oluştu en kısa sürede de malzemeleri alıp yapacam kısmet olursa
Diyecem o ki eğer ben bu sistemi ilk tasarladığımda  ahmet usta olsun seron olsun adnan usta olsun  senin gibi bu devre işe yaramaz forumda şu kişinin devresi var yap kullan deseydi bu gün ortaya muhteşem bir komplike ses sistemi çıkmazdı
Ne demek istediğimi anlamışsındır umarım
Hazır olanı herkes tüketir hatta devre yapmakla uğraşmak yerine gidip hazır bir sistem alabilirim o zaman da bu forumların paylaşımların bir gereği kalmaz SAYGILAR...

seron

:D

@asma ,

Aslında "anlatamayacaklarıma" tercüman olmuşsun. Ben devreyi(videoyu) diğer başlıkta ilk gördüğümde kendi kendime "hayatımda bu kadar rezil bir devre görmedim" dedim, hatta diğer açtığı başlıkta da yazıcaktım, darılır gücenir diye yazmadım. Bu gara cahil halimle ben devrenin saçma olduğunu sezebiliyorsam demek ki bende ilerleme var. Şİmdi burada da, konu ilk açıldığında birşey yazıcam kızıcak şimdi korkusuyla bir iki birşey yazdım, yanılmadım kızdı :) Sonra da alttan aldım.

Bu ağabeyimizle telefonda görüştük çok iyi bir insan. Birşey yapmak için masraftan asla kaçınmaz. Güzel bir devre göster, güzel şeyler vaadet, bu ayki kazancını ful yatırır çekinmez. Yetmezse krediye girer o derece :D

Ama haksız tarafların var. Müsaade edersen anlatmam lazım yoksa çatlarım. Ben sözel mezunuyum ve davranış bilimlerinde uzmanım. Mesleğim insan yönetimi. Hayatımda bir sürü insanı yönettim. Gerek manipüle ederek, gerek politika kullanarak gerekse zorla(yetkime dayanarak). Ama güzel abicim bu forumu ve forumun insanlarını bir türlü yönetmeyi başaramadım... Yönetmek derken gaza getirip birşey yaptırmaktan bahsediyorum. Buna liderlik diyoruz. Anlamadığım bir şeyler var bu forumda. Ne olduğunu da çözemedim. Yani madde mi kullanılıyor nedir anlamadım. Bir uyuşukluk böyle bir isteksizlik. İnsan üstüste sarma içse bu kafaya erişemez... Daha önceki ispirto espirisini bu anlamda söyledim. Anlayan anladı, anlamayan anlamadı.

Yukarıda bir sürü şeyden bahsettin. Bu olaylar burada yazıldı çizildi dedin, tamam. Ama bunca yıldır güç kaynakları hakkında bilgi derlemeye çalışan insanım, ben bahsettiğin kaynaklara erişemedim. 320Voltta derlenmiş bilgiler var ama bunlar dağınık bilgiler ve anlık sorulara yanıt verecek şekilde değil. Forum içersinde de aynı şekilde. Soru sorunca da ne olacağını burada sanırım yazmama gerek yok. Ben klasik, sınıf-tahta tipi eğitimle öğrenebiliyorum okuyunca anlamıyorum belki sorun buradadır. Yani mesleği elektronik olmayan insanlar için aşırı teknik olan bazı anlatımlar var ama onlar yeterli ve doğru değil. Heves çok, yardımcı olacak kimse yok.

Neyse benim itiraz ettiğim nokta bu değil. Önce bir gelirsin, ilk iletiye dersin ki "yav kardeşim boşver şimdi elindekileri değerlendirmeyi, bu devre olmaz. Vakit kaybediyorsun. Bırak uğraşma! Ben bunu sana uzman olarak söylüyorum"

Bunu okuyan adam, cozutmaz, giderek daha saçma şeylerle uğraşmaz. Olay çözülür. Nokta.

Ama başından beridir anlaşılıyor ki "bunlar cahil ne uğraşıcam yaav" demişsin. Olmaz öyle. Kusura bakma yani doğruya doğru.

Kötü biri olduğunu sanmıyorum. Ama bunca yıldır ben seni tanıyamadım bu forumda. Çünkü neye nasıl tepki vereceğin belli değil. 5 yeni başlık var. Bakıp tepki vermeden gidiyorsun. Diğer birçokları da öyle. Bir bakıyorum son paylaştığım son derece dandik, benim bile beğenmediğim bir devreye beğeni basmışsın. Bir bakıyorum aslında faydalı olabilecek bir mevzuya hiç katılmıyorsun. Bir durum oluyor merakta kalıyor insan. Karşı tarafın düşüncesini merak ediyor. "Acaba çok mu saçmaladım, bu böyle olmaz mı?" Sizler geribildirim yazmazsanız nereden bileceğiz? Tepki göstermeniz lazım ki birşeyleri anlayabilelim. ;)

Yukarıdaki örnek de böyle. Daha önceki başlığa tepki vermedin. Bu başlığa da tepki vermedin. En son patladın. Hatalısın. Söylemezsen bilemez.

Herkes için yazıyorum. Şuraya giriş yaptınız mı kardeşim? Yaptınız. Bir başlık gördünüz. Altına yazın: "Ben bilmiyorum". Herkes böyle yazsın. Adam da vakit kaybetmesin gitsin. Bir başlık açıldı. Yazın: "Eline sağlık" "Daha iyisini de yapabilirsin" "Bu ne lan yapa yapa bunu mu yaptın" "Hay senin yapçaaaan işi" "İyi de niye o kondansatör orada ki"

Tepki gösterin. İnsanlar siz birşey yazmazsanız muğlakta kalır. Doğru mu yapıyorum yanlış mı yapıyorum bilemez.

Kardeşim benim işim var.

İşin varsa girme foruma. Chormu tıklatmak, adresi yazmak, rumuz parola girmek, başlıkları görüp okumak hep zaman kaybı. Bunca zahmete katlanıp tamamiyle robot gibi geri çıkış yaptığın zaman ben bunu söyleyen insanın gerçekten işi olduğuna inanmam. Giriş yapmadan da takip edebilirsin forumu.

Yani daha ne yazayım bilmiyorum çocuk değilsiniz ki koca adamsınız soru soruyorum yanıt yok, birşey gösteriyorum bu olur mu diyorum yanıt yok... Ne içtiyseniz bana da verin diyorum "HOOOOOO!!! adam ol"  Eeee? Nasıl olcak böyle?

Neyse. Yukarıda örnek gösterilen devrelerin hiçbirisi ideal değil. Ben Mehmet Ali abi kızınca olayın pek üstüne gitmedim ama şimdi dürüstçe söyleyeyim internet üzerinde paylaşılmış profesyonel devrelere yoğunlaşılması lazım; elde kalan fazla ürünlere değil. Çok güzel örnekler var.

asma

Bence yazı uzun olunca anlam kargaşası olmuş.

Köteklenecek olanlar o videoyu yayınlayıp yaptım oldu diyenler.
Onlara inananlar değil.
Ve bu iş benim işim değil.

LM317 ile gayet güzel devreler yapılır ama yukarıdaki örnek bunlardan biri değil.
Hazır devre kullan demedim, bilinen şemaları kullanmanı öneriyorum. O şemaları geliştirebilirsin elbette. Yardım da ederiz.

Yamyam ustanın huylarını kapmadım.
Beni daha tanımadığından bu fikre kapıldığını düşünüyorum.
Bu arada LM317 ile yapılabilecek en güzel örneklerden birini kendisi uygulayıp paylaşmıştı.
Yapının özü üreticinin data sheet lerin de vardır. Akım koruma yöntemi bilinen bir yöntemdir.
Ancak bunları geliştirip bir araya toplamak ustalık gerektirir. Ben yaptım oldu dememiştir.
Onun yaptığı devreyi yapmak, başarmaktır. Boş bir iş değildir. Tecrübe kazanırsın, konu hakkında deneyimlerin olur.
Yoksa niye yüksek voltajla simetrik besleme isterken '0' a kadar inmesini isteyeceksin ki?
Amfi besleyeceksen 12V tan aşağı değerler ne işine yarar?
Regülasyon değerleri niye önemli olsun ki?
Evet akımı sınırlı ve ayarlı olsun, voltajı ayarlı olsun yeter.
O zaman voltaj ve gerilim ayarlı güç kaynağı değil amaca uygun besleme devresi işini görür.

Burada anlatılan ve örnek gösterilen devreler lineer regüle devreleridir. Belirli bir kalıbı ve uyması gereken standardı vardır. İyi yanları ve kötü yanları vardır. Yüzlerce veya binlerce çeşidi olması, bunlardan yenilerinin türetilmesi için temel devreleri iyi özümsemek gerekir.
İster yardımla ister kendin çabalayarak ek özellik, daha faydalı eklentiler katabilir, kendin için sadeleştirme bilirsin.
Benim bu kategoride gördüğüm en iyi güç kaynağı o linkte mevcut. 30 yıl önce gördüğüm devrenin daha iyisi ile arasında atla deve kadar fark yok.
Geliştirilebilir mi? Evet
Gerilim akım varyasyonu dışında eskide kalmış 2N3055 ve Lm741 yerine yeni ürünler kullanmak.
Giriş gerilimini kademeli veya smps tarzında prereg. eklemek.
Elbette dijital volt/ampermetre eklemek.
Sıcaklık, harcanan güç ve ayar için ekran ilavesi, fan kontrolüyle birlikte eklemek.
Madem ekranlı oldu, dijital pot ve hatta programlanabilir ayar girişi eklenebilir.

Peki istekler ile eldeki malzeme birbirini karşılamıyor ise ne yaparsın?
1) İsteklerimden ödün veririm
2) Yeni malzeme alıp yolumda ilerlerim.
3) İstediklerimin fazlasını yapan ürün hazır satılıyor. Onu satın alırım ve farklı istekler için araştırmaya devam ederim.

Bu arada yeni mesaj yazmışsın.

Orada da hazır modülleri kullanmadın mı, her bir kat için farklı ne yaptın ki? Her kes aynı şemayı kullanmıyor mu?
Başkaların daha önce yaptığı her bir devre tuğladır.
Senin onu doğru birleştirip düzgün yapıya ulaşman ise duvar örmektir.
Tuğlaları düzgün ve sağlam, uygun yöntemle bir araya getirene duvar ustası denir. O usta tuğlayıda, harcı da tanır. Elbette mastar, gönye, terazi kullanmayı da bilir. Ama onlar olmadan 90 derece köşe yapabilecek kadar trigonometri bilir.
3,4,5 üçgenini duymuşsundur. Ben ilkokulmezunu  duvar ustasından öğrendim.

Bence okuyup araştırma devam ederken küçük adımlar da atmalısın. Daha gelişmişini şimdi yapıp, ilerlerken takılırsın. Nereyi atladım dememek için, teori ve pratik birlikte ilerlemeli.

Kolay gelsin.

Seron Bi dur. Bitiremedim mesajı.  :)

seron

Alıntı yapılan: asma - 28 Aralık 2020, 09:22:55Seron Bi dur. Bitiremedim mesajı.  :)

Ama okuyp anladın. :)
Forumun sorunu yanlış yaklaşım değil; hiç olmayan yaklaşım. Bu da ciddi sorunlara neden oluyor ve haklı gibi çıkış yapıyorsunuz. 8)
Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum.

Malicarpar

@asma ve @seron ustam yazdıklarınızı kabaca okudum vaktim olmadığı için  o yüzden kısaca birşeyler yazıp akşam detaylı okuyacam
3 farklı  güç kaynağı devresi yapmak istiyorum
Bir 0 30v 10A güç kaynağı
İki simetrik 60-0-60v 10 yada 15A güç kaynağı
Üç 0 60v 10 yada 20A güç kaynağı
Üçünü de farklı yerlerde kullanacam
18650 pil şarjından 12v akü şarjlarına  kadar preamfi ve amfi denemelerinden çeşitli devreler ve ekipmanları denemelere kadar

Gerisi akşama saygılar

seron

Geldiğin zaman konuşalım.
Daha fazla durum belirtmen lazım
Bunlar ihtiyaç mı elim elektroniğe değsin mi hangisi? Çünkü cidden önemli aşağıda açıklıyorum.
0-30V olanı internetten buluruz. İhtiyacı tam belirlemelisin.
60-0-60 olan beni de aşıyor seni de aşıyor dürüst olayım bilgisi yetersiz olan bir insanın hevesle yapacağı birşey değil ihtiyaç içinse hiç vakit kaybetme ya satın al ya da yaptır.
0-60V. Bu da beni aşar. Dikkat edersen ben şunu biliyorum demiyorum. Elde bir ihtiyaç varsa bu ihtiyaç için en uygunu satın almaktır. Ben elektronikle uğraşmayı seviyorum diyen birisi için ise yüksek voltajlı olanlar uygun değil bence.
Benim anladığım kadarıyla bunlar ihtiyaç.
Benim önerim şöyle: üç maddeyi ikiye indirelim
0-60V ayarlı lab. tip güzel bir güç kaynağı.
60-0-60 işi bilen adama yaptırmak ya da satın almak.

---
Bir firmada çalışan mühendislerin çeşitli görevleri vardır. Bu adam yazılım mühendisi olsun. Firma mühendisi çağırır ve der ki:
-şu işi yapacak
-bu işi yapacak
-şöyle ihtiyaçları karşılamaya yönelik
-kolay kullanılacak
-böyle bir

program lazım, ne dersin? der.

Mühendis:
Ne zamana kadar süreleri olduğunu ve firmanın bu yazılım için ne kadar bütçe ayrıldığını sorar.
Firma X kadar süren var, Y lira ayırdık, der.

Mühendis gider, bazı analizler yapar ve bu programın ne kadar sürede biteceğini, karşılaşılabilecek sorunları herşeyi didik didik araştırır. Sonra gider bu yazılımın aynısını yapan firma var mı? Ne kadar lisans ücreti istiyorlar onları öğrenir.

Patronuna döner ve hazırladığı fizibilite raporunu sunar:
-Eğer biz yapmaya kalkarsak bu iş 6 ayda tamamlanır. Ben işten bugün çıksam yerime gelecek çalışan olası bir sorunda size yardımcı olamaz, sorunu çözmek için bana ulaşmanız durumunda bakalım ben size yardım edecek miyim... Bu yüzden bu yazılımı yapmak için vakit ve nakit kaybetmektense hazır satın almalıyız. der.

veya

-Eğer bu yazılımı satın almaya kalkarsak, yarın öbürgün yazılımcı firma batsa düdük gibi ortada kalırız. Biz de zamanında bu işle uğraşmadığımızdan yazılım sorunlarına müdahalede geç kalırız. Kendimiz yaparsak bir durum olduğunda anında müdahale eder, bilgisayar başına şu kadar TL'den yırtmış oluruz, süremiz de yeterli, kendimiz yazalım... der.

İnsanlar mühendisleri icat yapan kişi zannediyor. Mühendis hesap yapan kişidir. Tasarım sadece işinin bir parçasıdır.

----

Her ne yapacaksan yap hesaplayarak yap. ;)  :)

asma

Öncelikle bu değerler çok yüksek. Adım adım giderek riski azaltmanızı öneririm.
1) https://320volt.com/laboratuvar-guc-kaynagi-0-30v-10a-ayarli/
2) Daha sonra makul bir öneride bulunurum.
3) Hazır alın. Riden RD6018 ürününü araştırın. Bu fiyata böyle bir ürün yok. Ayrıca bir o kadar daha ödeyip giriş gerilimini sağlamanız gerekir. Toplam maliyeti , kendi yapacağınızdan ucuz , hazır alacağınız üründen kat kat ucuz , verimliliği kendine güvenen birinin ancak yaklaşabileceği değerde. Tek sorun yurt dışında satılıyor.

Yine seron  girdi araya

1. madde için 300W trafo yazılmış ama 400VA olmalı. Geri kalan hemen her şey belirtilmiş.
2. madde için hazır trafo bulmak zor. Sardırmak gerekir 2kVA trafoyu düzgün saracak usta da zor.  ;)
Ayrıca her fişe taktığında sigortalar atmasın diye önlem alınacak. Henüz öneri veremiyorum. Linear yapmak çok eziyet mi desem , külfet mi desem bilmiyorum. Kademeli olabilir belki.
3. madde için smps giriş beslemesi daha kompakt yapıda olmasını sağlar.
 Bu üçünü aynı anda çalıştırmak (aynı odada) tesisatı zorlar. Yine tekrarlamak istiyorum , bu değerlerle aşırıya kaçtığınızı düşünüyorum.

seron
Ben kolluk kuvveti olarak her gün bir kaç defa forumu kontrol ederim. İşim olur bakarım , işim olmaz bakarım, raporlu olur da işe gidemezsen yine bakarım. İş güç bahanesi hiç yapmadım. Bu forumda ortalığı kolaçan etmek benim görevim.
- Her paylaşıma cevap yazmak değil.

Kolay gelsin.

seron

Alıntı yapılan: asma - 28 Aralık 2020, 12:35:41- Her paylaşıma cevap yazmak değil.

Kolay gelsin.

Ya offf :du: Abi anlamamışın ki. Sana zorla her paylaşıma yanıt yazmalısın yazmadım yukarıda.
"Forumun sorunu yanlış yaklaşım değil; hiç olmayan yaklaşım. Bu da ciddi sorunlara neden oluyor ve haklı gibi çıkış yapıyorsunuz."
Neyse tamam. Ben de aynı linki atıcaktım şimdi oradan geliyorum.

Hayır yazmıcaktım duramadım. Sanki çoğu başlığa yorum yazıyormuşsun da her başlığa nasıl yorum yazayım diyorsun. Ne olursa olsun benim görevim budur ben konulara karışmam diyemezdim ben. Utanırdım yani.

Malicarpar

@asma  ustam ve @seron ustam herbirinizin yazdıklarını tek tek okudum ve elimden geldiğince dilim döndüğünce lügatım yettiğince cevaplamaya çalışacağım

öncelikle şunu belirtmek istiyorum ben buraya geldim ve dedim ki bir otomobil yapalım benim elimde şu türde parçalar var bunları kullanarak ekleme yaparak şekillendirme yaparak bir şeyler üretelim diyerek ortaya bir fikir attım

bazı konulara açıklık getirmek istiyorum bir insan istedikten sonra başaramayacağı hiç birşey yok

@asma ustam demişki 2kw lık trafo saracak usta zor demiş donanım haber forumda kendi sardığım trafoları paylaşmıştım bir zamanlar yani şimdi uzun uzun açıklamaya gerek yok diye düşünüyorum trafo benim için en kolayı hurdacıdan temin ettiğim ve edeceğim trafoları istediğim şekilde birleştirip yeni karkas yapıp yeniden istediğim gerilimde ve güçte sarıp trafo yapmak benim için sorun olmaz

diğer bir mevzu ise gerekli tedbirler illaki alınacaktır ac besleme hattında sigortalar yüksek akım taşıyacak hatlar vb.

@seron ustanın söylediğine gelirsek maksat elim elektroniğe değsin değil birşeyler üretmek ihtiyacımı karşılamak aynı zamanda piyasada nadir olan ve külfetli olan bunun gibi bir sistemi ihtiyacı olan arkadaşlarada sunabilmek

şimdi sizlere birşey taktim etmek istiyorum aşağıdaki resimde görünen bilgiler 160A lik bir kaynak makinasına aittir geçenlerde yüksek voltaj sebebi ile mosfettleri patladı  üzerindeki orjinal mosfetler tahmini 250 300tl civarında tutuyor patronda para vermeyince yapılmadı kaldı öyle bu gün patronla konuştuğumda ne yaparsan yap senin olsun dedi şimdi bu kaynak makinası devresini tamir etsem elimde illaki ona uyacak bir çok mosfet belki 5 10a aşağı olur belki daha yüksek güçlü olur bilemem hangi mosfetlerin uyduğunu şuan bilmediğim için benim de aklıma şu geldi şimdi bu smps üzerine kurulan kaynak makinasının devresini tamir etsem zaten akım ayarı yapılıyor voltaj ayarı da eklersem yada ekleyebilirsem  üzerindeki devasa smps trafosundaki kalın kabloları söküp uygun değerde yeni bobin teli sararak voltajını da arttırsam yada arttırabilirsem bu kaynak makinası devresi ile 0-60v  yada 60-0-60v olarak çıkış alınabilirmi

eğer bunu yaparsak o zaman tek başına bütün ihtiyaclarımı karşılayacaktır

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın