Ayarlı 5A-10A Elektronik Yük Devresi

Başlatan seron, 19 Aralık 2020, 04:37:51

seron

Devre orjinal olarak bana ait değildir ve,

YAPMADIM-DENEMEDİM-ÖLÇMEDİM.

https://www.youtube.com/watch?v=tRPCcfazjUA&ab_channel=REDShade

Ellem ettim küllem ettim eciş bücüş Rusca yazılardan gözüm aradı ama T1'in ne olduğunu bulamadım. Ben de IRFZ44 diye salladım gitti. Farkediyor mu, farketmiyor mu, bilemiyorum. PCB dosyasını paylaşmış aslında ama iki saat sprint layout açıcısı ile uğraşmak istemeyenler için yeniden gerber çizdim. O programa da gıcık oluyorum. Orta karar bir program ama ücretli. Açamayanlar için verdiği görüntüleyiciye dosyayı sürükleyemiyorsun. Ufak bir devreyi açıcam bir iki birşey yapıcam bir yığın arıza çıkarıyor. Ben KiCAD ile mutluyum.

[attach type=image]14930[/attach]

Rusça'da ne derler?

Я убегаю.

cevat1

Soğutucuyu alt tabana yayın,üst kısmına soğutma için,  fan takılır.
Fan kullanımı için 12V. pin çıkışı ilave edin.
Güzel devre, çizim için tebrik ederim.

seron

Bir hata nedeniyle Gerber.zip yüklenememiş şimdi farkettim. Onu yükledim şimdi.

Alıntı yapılan: cevat1 - 19 Aralık 2020, 20:49:28Soğutucuyu alt tabana yayın,üst kısmına soğutma için,  fan takılır.
Fan kullanımı için 12V. pin çıkışı ilave edin.
Güzel devre, çizim için tebrik ederim.

Onu da yaparım. 317'li fan hız kontrol da ekleyebilirim.

AX

Alıntı yapılan: seron - 19 Aralık 2020, 04:37:51Devre orjinal olarak bana ait değildir ve,

YAPMADIM-DENEMEDİM-ÖLÇMEDİM.

https://www.youtube.com/watch?v=tRPCcfazjUA&ab_channel=REDShade

Ellem ettim küllem ettim eciş bücüş Rusca yazılardan gözüm aradı ama T1'in ne olduğunu bulamadım. Ben de IRFZ44 diye salladım gitti. Farkediyor mu, farketmiyor mu, bilemiyorum. PCB dosyasını paylaşmış aslında ama iki saat sprint layout açıcısı ile uğraşmak istemeyenler için yeniden gerber çizdim. O programa da gıcık oluyorum. Orta karar bir program ama ücretli. Açamayanlar için verdiği görüntüleyiciye dosyayı sürükleyemiyorsun. Ufak bir devreyi açıcam bir iki birşey yapıcam bir yığın arıza çıkarıyor. Ben KiCAD ile mutluyum.

[attach type=image]14930[/attach]

Rusça'da ne derler?

Я убегаю.

Sadece malzeme değerleri bana garip geldi.

seron

AX

seron

Ben değerleri bulabilmek için kırk takla attım. İndirdiğim dosyaları da kontrol ettim ama sadece T2yi bulabildim. T1in mos olduğu belliydi ama içerikte geçmiyordu. Sen oraya P260 yazmışsın yani benim kaçırdığım bir yerden mi gördün hesaplayıp kendin mi yazdın...

EDİT: Haaa dur dur sen ayarlanabilir akım limitleyici yapmışsın yalnız... şimdi gördüm.

AX

Alıntı yapılan: seron - 20 Aralık 2020, 00:47:53Ben değerleri bulabilmek için kırk takla attım. İndirdiğim dosyaları da kontrol ettim ama sadece T2yi bulabildim. T1in mos olduğu belliydi ama içerikte geçmiyordu. Sen oraya P260 yazmışsın yani benim kaçırdığım bir yerden mi gördün hesaplayıp kendin mi yazdın...
Hayır hiç bir yerde görmedim sadece senin paylaştığın şemayı anlaşılabilir şekilde düzenlerken malzemelere değer atadım yalnız artıdan mosfetin gate pini arasındaki 100k direnç değerini 10k ile değiştir ve gene artı ile BC237 nin base pini arasındaki 10k direnci hiç kullanma diyotun değeri 1N4148 olmalı. kazanç ayarının BC 237 nin emitöründen 1k pot ile yapılması bana sıradışı uygulama gibi geldi devrenin aslında değişken bir güç kaynağında test edilmesi gerekir. Devrede küçük değişiklikler yaparak  daha az malzeme ile daha mantıklı devre yapmak mümkün hatta devreyi bir düzenleyeyim senin sayfanda paylaşırım.

AX

Devremiz budur. Yalnız özellikle belirteyim 5W 0,2 ohmluk taş direnin değerini 5W 0,56 ohm ile değiştirirseniz akm ayar sahası hem artacak hem de minimum akım ayar değeri daha aşağı çekilecektir.

seron

Abi Allahına gurban sen bugüne kadar nerdeydin  :)
Tamam. Bunu mini modül şeklinde çoklu çizip ayrı başlıkta ayarlanabilir akım sınırlayıcı diye paylaşayım. ::ok

seron

@AX , son çizdiğin devreyi demin çizdim. Bir bakabilir misin acaba.

[attach type=image]14944[/attach]

Giriş ve çıkışlarda T-Block yerine daha sağlam olur diye somunlu vida konnektörü koydum. Burdan pabuç fişlerle sıkıca vidalasınlar... Yolları da kalın yaptım her devrede kulanılabilsin diye. Özellikle güç kaynaklarında akım ayarı için çok uğraş veriyolar. Hassas direnç bulucam da şöntlicem diye elektronikçiler bin dereden su getiriyor. Bu kullanılamaz mı?

Bir durum daha var. Çizdiğin devreyi orjial devredeki gibi çıkışları kısadevre edip kör yük diye kullanamaz mıyız?

Teşekkürler.

EDİT: Ha söylemeyi unuttum. Mosfet kartın eleman yüzeyinde değil bakır yüzeyindedir yani karta ters takılmıştır. Soğutma terminali bakır tarafa değil alta bakar. Böylelikle büyük bir sobaya aman pardon heatsinke bağlanabilir. AMD soğutucusu tavsiye ederim. Yatırılan MOSun bacak yüksekliğini giriş ve çıkışı teşkil eden somunlu vidalardan daha yüksek olacak şekilde yerleştirilmelidir. Böylelikle kart ve soğutucu paralel şekilde üstüste durur sıkıntı yapmaz. Soğutma da aktif sağlanmış olur.

AX

Alıntı yapılan: seron - 21 Aralık 2020, 00:53:02@AX , son çizdiğin devreyi demin çizdim. Bir bakabilir misin acaba.

[attach type=image]14944[/attach]

Giriş ve çıkışlarda T-Block yerine daha sağlam olur diye somunlu vida konnektörü koydum. Burdan pabuç fişlerle sıkıca vidalasınlar... Yolları da kalın yaptım her devrede kulanılabilsin diye. Özellikle güç kaynaklarında akım ayarı için çok uğraş veriyolar. Hassas direnç bulucam da şöntlicem diye elektronikçiler bin dereden su getiriyor. Bu kullanılamaz mı?

Bir durum daha var. Çizdiğin devreyi orjial devredeki gibi çıkışları kısadevre edip kör yük diye kullanamaz mıyız?

Teşekkürler.

EDİT: Ha söylemeyi unuttum. Mosfet kartın eleman yüzeyinde değil bakır yüzeyindedir yani karta ters takılmıştır. Soğutma terminali bakır tarafa değil alta bakar. Böylelikle büyük bir sobaya aman pardon heatsinke bağlanabilir. AMD soğutucusu tavsiye ederim. Yatırılan MOSun bacak yüksekliğini giriş ve çıkışı teşkil eden somunlu vidalardan daha yüksek olacak şekilde yerleştirilmelidir. Böylelikle kart ve soğutucu paralel şekilde üstüste durur sıkıntı yapmaz. Soğutma da aktif sağlanmış olur.
Eline sağlık gayet güzel olmuş Seron MosFet transistörü görür görmez montaj şeklini anladım çünkü ben de  emprime ile birlikte soğutucuya vidalama yöntemini pcb tasarlarken sıkça uygularım. Devre kör yük için uygundur fakat ayarlı güç kaynağında sıkıntı olacaktır özellikle düşük gerilimlerde. Unutmadan söylememde yarar var 15V üzeri gerilimde kullanmamanı öneririm. Ayarlı güç kaynaklarında gerilimi anahtarlayan güç transistörüne birkaç komponent ekleyerek bu devreye ihtiyaç duymadan ayarlı akım sınırlama özelliğini de ekleyebilirsin.

seron

Alıntı yapılan: AX - 21 Aralık 2020, 05:47:59Eline sağlık gayet güzel olmuş Seron MosFet transistörü görür görmez montaj şeklini anladım çünkü ben de  emprime ile birlikte soğutucuya vidalama yöntemini pcb tasarlarken sıkça uygularım. Devre kör yük için uygundur fakat ayarlı güç kaynağında sıkıntı olacaktır özellikle düşük gerilimlerde. Unutmadan söylememde yarar var 15V üzeri gerilimde kullanmamanı öneririm. Ayarlı güç kaynaklarında gerilimi anahtarlayan güç transistörüne birkaç komponent ekleyerek bu devreye ihtiyaç duymadan ayarlı akım sınırlama özelliğini de ekleyebilirsin.
Son düzenlemeni gördüm. Açıklama için teşekkürler.

O halde bizde gerberi ekleyelim de insanlık faydalansın.
İsteyen yapsın, istemeyen baksın.
Biz görevimizi yapalım,
Beğenecekler mi bakalım...

Gerber ektedir. Tekrar tekrar çoook teşekkürler. ::ok

stk4221

Seron yüksek musadenle bir soru soracağım. Bu yükün voltaj sınırı nedir.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 21 Aralık 2020, 08:20:13Seron yüksek musadenle bir soru soracağım. Bu yükün voltaj sınırı nedir.
Estağfirullah, müsaadeye ne hacet?
Cevap veriyorum, bilmiyorum.
İlk örnekteki devre bir direnç gibi çalışır. Örneğin bir güç kaynağının çıkışına bağlar test yaparsın. Kaç Ohmluk yük direnci lazım sana? Atıyorum 2,7 Ohm. Önce bu örnek devreye 12VDC yi verir aktif edersin. Çıkışa AVO'yu bağlar direnç kademesinde 2,7'yi görene kadar potu oynarsın. İstediğin değeri yakalayınca güç kaynağı çıkışını buna bağlar ampermetre ile testlerini yaparsın... Gibi. Ama max gerilimi bilmiyorum.

AX diyor ki, son düzenlediğimiz devrede 15Voltu geçme. Demek ki bir bildiği var. İlk devrede transistörün emitörü potansa bağlanmıştı ve videoda doğru çalışıyor gözükse de mantık hatası var gibiydi. AX da, daha basit ve akıllıca bir çözümle bağlantıyı değiştirdi ve akım sınırlama devresine dönüştürdü. Değiştirilen devrede 12V Out'u kısadevre ederek yine yük devresine dönüştürebiliyorsun. Açarsan bu defa akım sınırlayıcı olarak kullanıyorsun. İki fonksiyonlu yani. Çalışması da çok muhtemel. Bu acemi halimle bakınca nasıl çalıştığını ben bile anladım.

AX

DEVREYİ DAHA YÜKSEK GERİLİMLER İÇİN UYGUN HALE GETİRDİM

seron

Bunun için bana PCB çizdirme şimdi :D
Kartın arkasından transistörün CE'sine lehimlesinler ::ok

AX

Devreyi ilk düşünürken kaynak 12V olduğu için öyle çizdim ama HV versiyonu gündeme gelince küçük bir değişiklik yaparak yani bir zener ekleyerek mosfetin bozulma ihtimali engellenmiş oldu. MPSA43 Transistör BC237 ile aynı kılıf  yapısına sahip olduğu için sadece C E pinleri tersmiş karta ters yönde takılır.

seron

Abi haklısın MPSA hiç aklıma gelmemişti öyle de olur burada not olarak kalsın başlığa bakan olursa umarım notları da inceler. ::ok

bymax

bu devrenin çıkışını kısa devre ederek dummy load olarak kullanabilirmiyiz..?

seron

Alıntı yapılan: bymax - 23 Aralık 2020, 02:48:24bu devrenin çıkışını kısa devre ederek dummy load olarak kullanabilirmiyiz..?
Evet. GND'yi ortak kullanın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın