Monitör hdmi girişi arızası

Başlatan SercanS, 12 Ocak 2023, 23:55:54

SercanS

Değerli ustalarım, monitörüm ekran kartından vga ile bağlayınca görüntü veriyor ama hdmi'dan görüntü vermiyor.
Çoklu prizi çoğaltmak için ikili priz takarken sigorta attıktan sonra görüntü gelmiyor hdmi'dan. Hdmi'dan 75hz görüntü alabiliyordum önceden. Bilgisayarımı tv hdmi girişine bağlayınca görüntü geliyor. Onarımı basit mi acaba. Yanıt veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

SercanS


Yusuf usta

HDMI için kullanılan smd bir entegre olur bu tip çoklu giriş cihazlarda.
hem hdmi video sinyali için, hem de diğer video girişleri için ayrı bir çip veya girişlerin hepsi ve hatta video switch için ayrı ayrı entegre olabildiği gibi hepsi tek çiple halledilen cihazlar da var. bu entegreyi tespit edip değişmek gerekebilir.

 smd entegre değişiminde tecrübeniz yoksa diğer smd malzemelere zarar verme riskiniz var. ama yaparım diyorsanız kartın resmini entegre numaraları okunabilecek çözünürlüğü yüksek şekilde atarsanız size hangi entegrelerin konu ile ilgili olduğunu söylemeyi deneyebilirim belki.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

SercanS

Teşekkürler usta. İlginç bir arıza. Uydu alıcıdan monitöre hdmi kablo takınca televizyon görünüyor. Sanırım bu 75 hz veren parça arızalandı. Bilgisayardan direk hdmi kablo görüntü vermiyor. Monitörün garantisi 3 yıl sanırım, bu yıl haziranda bitecek. Göndermeye üşendim garantiye. Siz ankara'da iseniz getirebilirim size yapmanız için.

SercanS

Ya entegre ya da ekran kartında hdmi için olan ayrı bir bios yazılımı var sanırım, ondan olabilir mi?

Yusuf usta

#5
Alıntı yapılan: SercanS - 13 Ocak 2023, 23:33:48Teşekkürler usta. İlginç bir arıza. Uydu alıcıdan monitöre hdmi kablo takınca televizyon görünüyor. Sanırım bu 75 hz veren parça arızalandı. Bilgisayardan direk hdmi kablo görüntü vermiyor. Monitörün garantisi 3 yıl sanırım, bu yıl haziranda bitecek. Göndermeye üşendim garantiye. Siz ankara'da iseniz getirebilirim size yapmanız için.

ben tamir yapmıyorum. orayı kaçırdım sanırım, normalde görüntü geliyor ama bilgisayardan bağlantı kurduğunda 75 hertz görüntü alamıyorsun anladığım kadarı ile. burada bir önerim olacak, bilgisayar ekran kartı çıkışına başka bir cihaz bağladığında halen 75 hertz görüntü alabildiğinden emin ol. sonrasında değişik şıkları deneyebilirsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

SercanS


SercanS

Garantiye mi göndersem kendim mi yapmaya çalışsam karar veremedim. Smd entegrenin dışında başka bir parça daha bozulmadıysa kendim yapmak isterim. Smd entegreyi takarken eski entegreyi tam çıkarmadan bacaklarının yarısından kesip, yeni entegreyi eski entegrenin bacaklarına lehimlemek daha sağlıklı olmaz mı?

SercanS

Monitör arızası kısa devreden, voltaj dalgalanmasından olmuş, garantiye girmez diyebilirler diye garantiye göndermek içimden gelmiyor.

gevv

garantisi devam ediyor mu ?

devam ediyorsa gönderin hiç belli olmaz teknikerin psikolijise göre değişir  :D

ayrıca garantisi devam etmiyorsa  size çok masraf çıkartmayacaksa yinede gönderin

bu tip arızalar genelde parça olmadığı için yapılamıyor.Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın