Eski Hurda Cihazları Mutlaka Değerlendirin

Başlatan seron, 13 Eylül 2020, 17:27:57

seron

Arızalı, tamirinden umut kesilmiş, hurda cihazlar elektronikçilerin bir anlamda hazinesi olabilir. Bugün en basitinden bir SMPS yapmak isteseniz çoğu parça bulunamayabiliyor. Özellikle de trafosu. Piyasada kolay bulunamıyorlar.

El fenerlerine merakım var biliyorsunuz. Genellikle ekonomik yollarla el feneri ve ışıldak devreleri çiziyorum, bazılarını da yapabilirsem yapıyorum. Joule-thief - Jül Hırsızı devresi ise el fenerlerinde vazgeçemediğim devreler oluyor. Bu devrenin en sıkıntılı parçası ise bobini. Uygun bobin nüvesi bulmak sıkıntı olabilir. Ama benim için dert değil. Bir süre komşumuzun internet kafesinde çok sık takılıyordum. Mürekkebi sıfırından daha pahalı olduğundan kartuş değiştirmek yerine devamlı yazıcı alıyordu. Eski yazıcıları da kahve içmek için üst üste koyup sehpa niyetine kullanıyordu. Bir süre sonra durum öyle bir hal aldı ki, dükkan yazıcıdan geçilmemeye başladı. Bir tanesini bilgisayara kitap mitap tararım diye almıştım. Diğer 5-6 yazıcıyı ise bana ücretsiz verdi. Bunlar mürekkebi olmadan hiçbir işime yaramazdı. Bu nedenle hepsini söktüm ve içindeki motorları aldım. Bir diğer canalıcı parça ise ferrit nüvelerdi.

[url url=https://hizliresim.com/Iaj0gN nofollow=nofollow][/url]

[url url=https://hizliresim.com/af9soN nofollow=nofollow][/url]

Resimde gördüğünüz halka nüveler benim için çok önemli, çünkü yukarda da bahsettiğim gibi Joule-LED sürücü yapmak için birebir süper parçalar. Sanki Allah kalbime göre gönderdi. Bunların çapı 1,5cm. Nüve kalınlığı 0,75cm. Bobin teli kullanmam gerekmiyor ve cat5 ile işi bitirebiliyorum. Daha evvel size sunduğum jül hırsızlı tüm devrelerde bu çekirdekleri esas alarak çizim yapıyorum.


Sadece bu kadar değil. Bobinler zor bulunuyor istediğin çapta nüve edinmek zor demiştim. Eski PC güç kaynaklarından da bir sürü zımbırtı söktüm. Hatta yıllar evvel walkmanlarımdan kalma teyp kafaları da duruyor.

[url url=https://hizliresim.com/cVsTxo nofollow=nofollow][/url]

Resimde kondansatör tip bobinler dahi yazıcılardan çıkıyor. Sadece yazıcılar değil daha nice işe yaramayacak cihazdan birçok yararlı parça bulabilirsiniz. Benim hazinem sadece bu kadar değil. Daha birçok var. Ama özellikle yeni başlayan parça bulmakta zorlanıyorlarsa fikir verebilir diye düşündüm.

Sizler de yazabilirsiniz.

İyi çalışmalar...

seron

#1
Teknik sorun nedeniyle hızlıresime yükledim arada aksama olduysa kusura bakmayın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın