LED Şeridi İçin Basit Sürücü Devresi - 2

Başlatan seron, 29 Aralık 2022, 15:59:54

seron

Bu konunun çok benzeri buradadır: https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9399.0.html

Örneğini vereceğim devre LED şeritlerini beslerken kullanılabilen bir tür taşınabilir ayarlı direnç gibi çalışır. Devreyi yapıp genişçe bir daralan makaron içersine sıkıştırırsanız sağlam olur ve LED şeritleri dışında ayarlı direnç gibi kullanabilir, hatta akü-pil doldurmada da kullanabilirsiniz.

Akım Sınırlama Devreleri.PNG

Devrenin klasik akım sınırlayıcıdan üstünlüğü, ayarlı direnç içermesidir. Bu direnç ilgili Rs direncini tesbit ettikten sonra uygun parlaklığı ekstradan ayarlama imkanı verir.

Devre çok geniş bir voltaj aralığında hizmet verebilir. Bu yönüyle faydalı bir uygulamadır. Resimdeki devrelerden sağ alttakini modül şeklinde ufacık çizdim.

2022-12-29 15_46_28-Greenshot.png

Son derece yapılabilir, ufak bir uygulama. Transistörler için soğutucu takıp takmamak sizin tercihiniz. Karta yatık olmaları sebebiyle geniş daralan makaron içine sıkıştırabilirsiniz. Giriş devre kartının sağında ve çıkış solundadır. Rs direnci 2Watt'tır, yeterli olmasa da idare eder. Karta anca sığdırabildim.

Rs Direnci'nin hesaplamasını şuradan yapabilirsiniz:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9406.0.html

Hesaplama sonucunda çıkan değer tam istediğiniz hassasiyette çıkmıyorsa trimpot ile V ayarı çekerek düzeltebilirsiniz. Devrenin avantajı da bu, yukarıda yazdım.

İsteyen yapsın diye gerber veriyorum İNDİRİN: Akım Sınırlayıcı Mini Modül.7z

İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın