Bil. anakart onarım yardım pls

Başlatan rockerbilo, 26 Nisan 2009, 22:40:01

rockerbilo

Merhaba arkadaşlar, çalışmayan bir bilgisayar anakartı üzerinde resimdeki parçanın yerinden oynamış olduğunu gördüm. Yerine monte ettim, sistem açılıyor fakat bir süre sonra sistem kapanıyor, elektrik kesilmesi gibi. Windows açık duruyor fakat bir işlem yapınca yüklenince yani direk kapanıyor. Bu elektronik parçanın hemen yanında bir tanesinin üstünde az bir karalık var. Yanmış olabilir mi acaba. Ben bunu elektronikçilerden bulabilir miyim? Bu parçanın ismi nedir? Hangi ismle aramalıyım? Bir de bu ölçüm cihazlarını kullanmayı bilmiyorum. Öğrenmek için nereleri ziyaret edebilirim veya yardımcı olablir misiniz? Bu parçanın bozuk olup olmadığını anlamak için yardımcı oalabilir misiniz?   Resim  burada http://rapidshare.com/files/225918021/Image_176_.jpg

bahtiyar

o parca mosfet dış tarafındaki (gövde) metal yer ana kartta denk geldigi yere lehimli olmalı

veni...vidi...vici..bici...

rockerbilo

Kılıf No: D2PAK Entegreymiş arkadaşlar. Bunu alıp deneyeceğim artık olursa. Sorduğum soruların cevaplarını da buldum. Cep telle çektim 6600 fotoyu o kadar netledi  Sağolun cvp için.

rockerbilo

Bahtiyar senin söylediğin doğru galiba, parça mosfet Bursa\' da tüm elektronikçileri gezdim fakat bulamadım. Parça numarası 9915h, alttada 341206 yazıyor. Sence doğru bakmış olabilirler mi? Bu parçayı nerden bulabilirim bir fikri olan var mı?

gevv

Büyük ihtimal bulamazsınız hurda arızalı anakartlar üzerinde vardır  ana kartınızın ve sorunlu bölgenin  net resimlerini ekleyebilirseniz yardımcı olabiliriz

rockerbilo

Evet Gew dediğin gibi bulunmaz eski bi board üzerinden almak gerekir. Bakalım artık denk gelirse. Sorunlu bölgenin resmini çekeyim farketmez de önemli olan o parçanın olması. Eğer ona eşdeğer bir parça var derseniz çünkü elektronik bilgim yok sadece hobi çekerim net olarak.

gevv

Tahminimce parca mosfet http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/217018/A-POWER/AP9915H.html ama emin olmak için bulunduğu yeri görmeli yani besleme bölümlerinde ise ihtimal yüksek belkide regülatör olabilir anlıyacağınız detay gerekli bu tip parçaların karşılıklarını bulmak zor ama besleme bölümlerinde ki bir çok parça diğer kartlarda bulunanlar ile uyumlu

rockerbilo

Başkasının anakartıydı, uğraşma dedi. ;) Geri verdim uğraşmadan döküntüleri. Yeni bil. aldılar quad core hayırlısı olsun. ;D Parçanın yerinin resmini koyamadım.

gevv

Olsun yinede sizin için iyi olmuştur az çok tecrübe pratik ;)

sura

kolay gelsin arkadaşlar bana bga kalıbı lazım bilgisi olan varmı
                  Sura Bilgisayar
              Elektronik Teknik Servis
             şanlıurfa   0414 3155333
  Her Türde Marka&Model NoteBook Tamiri Yapılır
        ELEKTRONİK DEVRE TASARIMI YAPILIR

gevv

PC ana kartlerı üzerindeki bga entegreler için bende kalıp arıyorum ama bulamadık piyasada daha küçük (cep telefonu,mp4 oynatıcı) bga entegreler için kalıplar var araştırmalarım devam ediyor bulabilirsem haberiniz olur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın