avatar_seron

Şarj Kesicide Mosfetin Bağlantısı

Başlatan seron, 25 Temmuz 2023, 20:52:55

seron

GÜNCEL: Aşağıdaki devrede hata tesbit ettim. Bu nedenle yardım etmeniz gerekmez. İlgileriniz için teşekkür ederim.

Aşağıdaki devre bir USB kaynağından Li pil şarj edecek. Şarj tamamlandığında TL431 iletime geçerek mosfetin Geyt bacağını ikincil devrenin şasesine çekecek, şarj duracak.

lionlipotest.png

Şuna takıldım: Mosfete doğru yerden + polarma verip vermediğimden emin olamıyorum. Geyte bağlı 1k dirence bakın. Bu direncin ucunu teeeee yukarıya USB'nin +'sına mı taşıyayım, yoksa olduğu yerde iyi mi?

Devre kafanızı karıştırmış olabilir. Bu devre şarj akımını doğrudan pile aktarmıyor. Osilasyon üreterek pile bipolar kare dalga basıyor. Bunun otomatik kesmeli olmayan versiyonunu Alkalin ve Nikel pillere uyguladım, başarılı sonuçlar aldım. Piller ısınmıyor, iyi şarj oluyor. Başarılı olabilirsem çizimlerini buradan paylaşırım. Tabii siz yanıt verirseniz.

[url="//basitelektronikprojeler.blogspot.com"]basitelektronikprojeler.blogspot.com[/url]

Yusuf usta

1k çok düşük değil mi? incelemedim çok zamanım olmadı ilk bakışta doğru yer değil diye düşündüm. pulls yokken nereden + alıyor bakamadım. usb artısına mı pilin artısına mı bağlamalısın düşünemedim. diyeceksin ah bi' düşünseydin. ama atölye karman çorman aklımda deli deli yorulma planlları keşke inceleyebilseydim. ben iki lityum iyon pil seri bağlayıp cihaz çalıştırmam gerekiyor. koruma olayını önemsemiyorrum şarj kessin yeter bir devren var mı diye kurcalıyordum. en fazla 1 dolar (perakende satışlara göre 2-3 dolar) maliyeti aşmamması gerek. bms ucuz fakat 2s bms devreleri sakat doğru çalışmıyorlar. zaten adam 20 lira altında satıyor. pili dengeli doldurmayı geç aşırı şarjdan korumuyor bile hiçbir işe yaramıyor kısa zamanda bozuluyor. anlayacağın ben de dertliyim biraz. şarj devresi görünce fenalaşıyorum :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 26 Temmuz 2023, 09:31:121k çok düşük değil mi? incelemedim çok zamanım olmadı ilk bakışta doğru yer değil diye düşündüm. pulls yokken nereden + alıyor bakamadım. usb artısına mı pilin artısına mı bağlamalısın düşünemedim. diyeceksin ah bi' düşünseydin. ama atölye karman çorman aklımda deli deli yorulma planlları keşke inceleyebilseydim. ben iki lityum iyon pil seri bağlayıp cihaz çalıştırmam gerekiyor. koruma olayını önemsemiyorrum şarj kessin yeter bir devren var mı diye kurcalıyordum. en fazla 1 dolar (perakende satışlara göre 2-3 dolar) maliyeti aşmamması gerek. bms ucuz fakat 2s bms devreleri sakat doğru çalışmıyorlar. zaten adam 20 lira altında satıyor. pili dengeli doldurmayı geç aşırı şarjdan korumuyor bile hiçbir işe yaramıyor kısa zamanda bozuluyor. anlayacağın ben de dertliyim biraz. şarj devresi görünce fenalaşıyorum :)

Merhaba Yusuf abi. Yukarıdaki devreyi boşver. Bu devre benim boş zamanımda eğlendiğim zamazingo zıttırıpıttı devrelerden. Zaten sonradan dikkatlice kafamda animasyonunu oluşturdum, devre komple yanlış, olmuyor.

1 dolara lityum devresi çok zor. Hazır modüller de arıza yapıyorsa artık ben ne diyeyim? O yüzden diyorum ki herşeyi çinden almayın. Senin için birkaç uygun devre arşivden bulmaya çalışayım ama garanti yok. Ayrıca 1 dolara yapılamaz zor.
[url="//basitelektronikprojeler.blogspot.com"]basitelektronikprojeler.blogspot.com[/url]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın