Monostable Röle Devresi

Başlatan seron, 29 Nisan 2023, 15:07:03

seron

Geçenlerde @gevv benden, girişe gerilim uygulayınca bir süre röleyi sürüp bırakacak bir devre sordu. Kendisine merdiven otomatiği devresi önerdim ancak istediği devrede buton olmaması gerekiyordu. Sonunda aradığı devreyi bulduk, halletti.

Bundan yola çıkarak ihtiyaç olduğunda kullanılabilecek bir devre çizdim.

Monoflop Röle.png

Yukarıdaki devre bir monostable multivibratör devresidir. Bu devre istenirse NE555 timer entegresi ile de yapılabiliyor. Devre, +12V girişe gerilim uygulandığında röleyi bir süre için sürer ve süre sonunda bırakır. Ne kadar süre sürüp bırakacağı, RC devresi dediğimiz, 22k ve kondansatör ikilisi ile belirlenir.

Devrenin baskıya hazır çizimi var. İsterseniz indirebilirsiniz.

Ekran görüntüsü_2023-04-29_00-17-39.png

Ekran görüntüsü_2023-04-29_00-18-25.png

Gerber ve Dril dosyalarını oluşturdum. Aşağıdan İNDİRİN:

Geçerli bir eklenti ID'si değil.

gevv

Eline sağlık

Kırk yılın başı üşendik  başımıza gelmeyen kalmadı  :D  :D

Yusuf usta

tam hoparlör geciktirme devresi olur bundan. büyük amplifikatör yaparken aklımda olsun diye kaydedeyim kenara.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 29 Nisan 2023, 21:45:18tam hoparlör geciktirme devresi olur bundan. büyük amplifikatör yaparken aklımda olsun diye kaydedeyim kenara.

;D Gevv'in bütün sırrı ortaya çıktı :yerlere:

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 29 Nisan 2023, 22:07:41
Alıntı yapılan: Yusuf usta - 29 Nisan 2023, 21:45:18tam hoparlör geciktirme devresi olur bundan. büyük amplifikatör yaparken aklımda olsun diye kaydedeyim kenara.

;D Gevv'in bütün sırrı ortaya çıktı :yerlere:
bu mu sır :) adam bin tane siteden derleyip hayrına millete elektronik devre dağıtıyor. 320 volt sitesinin normalde ödül alması lazım. onlar yanında bu devre ne ki :)
yalnız burada bir fikir değiştirdim. voltajı verip çekecek değil de belli süre sonra voltajı verecek devre daha mantıklı. çünkü aşırı yükte röleyi bırakıp başka türlü koruma da sağlar. hem de tek transistörle gecikmeli turn on yapılabilir. maliyet 2 direnç bir transistör. bir de kondansatör. röle için bir de 4148 diyot tabii.

seron

Rölenin diğer bacağını kullanırsan olur gibime geliyor.

Devreyi çizer verirsen mini PCB oluşturabilirim. Ben biraz çizmeye çalıştım, çıkamadım işin içinden. Soft start devresi gibi birşey yapmak gerekiyor sanırım.

Edit: devamlı şu geliyor aklıma ama olur mu bilemiyorum:
Hopkorumaşeysi.png

47k'yı ve/veya kondansatörü istediğin gibi değiştirerek süre ayarı yapabilirsin. Zener diyodu daha kararlı ve keskin bir aç/kapa için. 220k kondansatörü boşaltmak için. Transistör herhangi bir NPN.

seron

Flood, ama gerekli.

Yukarıdaki devrenin PCB'sini çizdim. Breadboard'da denemeden yapmayın. Biraz deneme yanılma gerektirecek.

Ekran görüntüsü_2023-05-05_15-28-21.png

Ekran görüntüsü_2023-05-05_15-27-10.png

Gerber dosyalarını indirin:

Yusuf usta

devre çalışır bu kesin. ama bu zener olayını hiç düşünmemiştim. çok iyi düşünmüşsün. arada derede kalıp ark yapma derdi olmaz. hem de gerilime etki edecek boyutta bir çıkı akımı zorlamasında röle bırakır tekrar gecikme döngüsüne girer, otomatik koruma olur. zener orada nasıl davranır işte orası biraz ar-ge ister. çünkü adamın birisi 60 voltu düşünce aküler, gerilim yollamayı kessin sistem dedi. 15k 1w dirençle 24v röle sürdüm, bc transistör beyzini negatife verip dirençle pull down yaptım. transistörü 60v üstü gerilimde iletime sokmak için zenerle bastım voltajı tabii trimpot koydum araya ilkin. zenerler arası mücadele sonucu 59.9 voltta kesilmeyi sağladım... ama ortaya çıkan tablodaki zener voltajı öyle alakasızdı ki... tabii 0.6volt ile tam iletime geçen transistör beyzindeki negatif gerilim olayı da bu dengesizliği sağladı. aylar geçti, bu prototipi yaptığım adam inşallah hazır devreye konmuşken kendisi bakar yapar da bana daha hiç uğramaz inşallah dedim. keşke daha büyük bir şey dileseymişim, gelmedi daha çünkü... çok şükür. :)

seron

O kadar uğraşacağına 741 opamp devresi ile röle sürebilirdin ??? Opampın eviren ve evirmeyen uçlarını hassas şekilde ayarlarsan istenen V'nin altına düştüğünde kestirir hatta auto-charge moduna bile geçirtirsin. Bak 555'li bir örnek:

https://320volt.com/aku-sarj-kontrol-modulu-ne555-voltaj-izleyici-devresi/

NE555'in opam özelliğinden faydalanarak alt limit ve üst limit belirlemiş herif. Alt limite inince şarj adaptörünü röleyle devreye alıyo, üst limite erişince de kestiriyo. Herif bir daha sana gelirse yukarıdaki devreden ver bir tane kurtul  ;D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 06 Mayıs 2023, 22:58:24O kadar uğraşacağına 741 opamp devresi ile röle sürebilirdin ??? Opampın eviren ve evirmeyen uçlarını hassas şekilde ayarlarsan istenen V'nin altına düştüğünde kestirir hatta auto-charge moduna bile geçirtirsin. Bak 555'li bir örnek:

https://320volt.com/aku-sarj-kontrol-modulu-ne555-voltaj-izleyici-devresi/

NE555'in opam özelliğinden faydalanarak alt limit ve üst limit belirlemiş herif. Alt limite inince şarj adaptörünü röleyle devreye alıyo, üst limite erişince de kestiriyo. Herif bir daha sana gelirse yukarıdaki devreden ver bir tane kurtul  ;D

reel ticari hayatta bunların önemi yok. röle dışında 3 adet malzeme ile (tr, zener, direnç) yapılan minicik devre ile fiyat farkı var. üretimde tane başı 2 dolar demek 1000 tane üründe 40 bin TL cepten uçtu demek. 60 volt gibi bir değerde 555 veya başka bir entegre nasıl çalışacak o da ayrı konu... 555 ile yapılan dimmere wattlı direnç konuyor ki o da 24 voltta çalışsın diye, ve deli gibi ısıtıyor. 60 voltta çalışacak TL783 gibi bir regüle 72 lira. yani senin işaret ettiğin devreyi yapar verirsek o adam daha geri gelmez, sonra da hiç kimse gelmez :)

seron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın