NE555 Tek Butonlu PushON-PushOFF Devre

Başlatan seron, 06 Nisan 2023, 13:50:17

seron

Orjinal devreyi biraz modifiye ettim, 220V girişe seri 47R-1W ekledim böylelikle prize ilk takarken oluşan bozulma riskini bertaraf ettim.

Orjinal devre:
Ekran görüntüsü_2023-03-28_17-23-16.png

Modifiye ettiğim hali:
Ekran görüntüsü_2023-04-05_21-10-32.png

İsteyen gerberini indirebilir:
555PushONPushOFFGerber.7z

İyi çalışmalar.

gevv

Geçenlerde  lazım oldu  555 ve transistörlü 2 farklı devre yaptım ikiside güzel çalıştı ama en büyük sorun ilk voltaj verildiği zaman çıkış vermeleri oldu  bazen sorun yapmıyorlar mesela 5 denemede 1 kere oluyor  ama çok sakat bir durum.

Bende riske girmedim 6 pin buton anahtar kullandım  boyutuda baya küçük

olcay007

Alıntı yapılan: seron - 06 Nisan 2023, 13:50:17

Orjinal devreyi biraz modifiye ettim, 220V girişe seri 47R-1W ekledim böylelikle prize ilk takarken oluşan bozulma riskini bertaraf ettim.

Orjinal devre:
Ekran görüntüsü_2023-03-28_17-23-16.png

Modifiye ettiğim hali:
Ekran görüntüsü_2023-04-05_21-10-32.png

İsteyen gerberini indirebilir:
555PushONPushOFFGerber.7z

İyi çalışmalar.

Güzel çalışma :) ,gayet te kullanışlı. CD4013 deniyorum. kontak sekmesi yapıyor. NE555 ile böyle bir sorun yoktur sanıyorum :) .

Alıntı yapılan: gevv - 06 Nisan 2023, 22:17:02Geçenlerde  lazım oldu  555 ve transistörlü 2 farklı devre yaptım ikiside güzel çalıştı ama en büyük sorun ilk voltaj verildiği zaman çıkış vermeleri oldu  bazen sorun yapmıyorlar mesela 5 denemede 1 kere oluyor  ama çok sakat bir durum.

Bende riske girmedim 6 pin buton anahtar kullandım  boyutuda baya küçük

Gereksiz lükste böyle can sıkabiliyor.

Fisher FM 1225 radyo alıcısına, sırf gıcıklık olsun 4013 entegresiyle latch devresi yapmışlar >:( . Yav arkadaş, cihazı her açtığımda reset yapıyor, "Stereo" ya ya dönüyor. Her açtığım zaman "mono" tuşuna basıp kapatıyorum. Sinir oldum en sonunda iptal ettim. Bir direncin bacağını boşa almak kadar kolaymış, boşuna çekmişim kahrını. :)

seron

@olcay007 geçmişte bir 5+1'im vardı. Cihazın gücünü her kesip açtığımda tüm ayarları sıfırlanıyordu. Artık gına gelmişti. Üstelik kumandasındaki fonksiyonların çoğu panelinde yoktu. Kumanda bozulursa ya da kaybolursa eyvah gitti. Sattım kurtuldum. Hayatımda bu kadar gıcık bir cihazım olmamıştı.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 07 Nisan 2023, 00:12:18@olcay007 geçmişte bir 5+1'im vardı. Cihazın gücünü her kesip açtığımda tüm ayarları sıfırlanıyordu. Artık gına gelmişti. Üstelik kumandasındaki fonksiyonların çoğu panelinde yoktu. Kumanda bozulursa ya da kaybolursa eyvah gitti. Sattım kurtuldum. Hayatımda bu kadar gıcık bir cihazım olmamıştı.

O cihazdan bende de var hala Kamosonic marka. Bende çok uğraştım ama çözemedim bir türlü. Bende sadece sesi azaltıp çoğaltma butonlarından kablo alarak, bir tane mauseyi bozup masamın üzerine koydum,  onun sağ ve sol klik tuşlarını ses arttırma ve azaltma yaptım artık. En azından her seferinde kafamı bilgisayar masasının altına eğmiyorum.

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Nisan 2023, 10:53:18
Alıntı yapılan: seron - 07 Nisan 2023, 00:12:18@olcay007 geçmişte bir 5+1'im vardı. Cihazın gücünü her kesip açtığımda tüm ayarları sıfırlanıyordu. Artık gına gelmişti. Üstelik kumandasındaki fonksiyonların çoğu panelinde yoktu. Kumanda bozulursa ya da kaybolursa eyvah gitti. Sattım kurtuldum. Hayatımda bu kadar gıcık bir cihazım olmamıştı.

O cihazdan bende de var hala Kamosonic marka. Bende çok uğraştım ama çözemedim bir türlü. Bende sadece sesi azaltıp çoğaltma butonlarından kablo alarak, bir tane mauseyi bozup masamın üzerine koydum,  onun sağ ve sol klik tuşlarını ses arttırma ve azaltma yaptım artık. En azından her seferinde kafamı bilgisayar masasının altına eğmiyorum.

Benimki SUNNY markaydı. Bas-Tiz ayarı olsun 3D ayarı olsun hepsi sıfırlanıyordu ve eğer bunları yapmazsam olmuyordu. Ne gıcık birşeydi hatırlamak istemiyorum. Krizden önce 100TL'ye sattım. :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın