dinamolu el fenerine şarj aleti özelliği eklemek

Başlatan lukass_, 22 Şubat 2023, 17:43:44

lukass_

Merhaba, elektrik işine yeni merak saldım ve bu forumdaki ilk mesajım. yanlışlarım varsa affola :)

dinamolu el fenerinlerinde herhangi bir pil veya şarj gereği olmadan elektrik üretme şansımız var, bende bu elektriği type a dişi usbye aktararak telefonu şarj etmek istiyorum, en azından görüşme yaptırabilecek bir şekilde acil durumda kullanabilmek için. istediğim zaman fener moduna geçebilmek için ek bir açma kapama butonu eklemeyi düşünüyorum. bir arkadaşıma sorduğumda kondansatör gerekeceğini söyledi şayet gerekiyor mu bilmiyorum, nasıl bağlayacağımıda bilmiyorum. kondansatör gerekli mi ve onun dışında hangi malzemelere ihtiyacım var, bu fikir gerçekten iş yapabilir mi fikirlerinizi merak ediyorum. herkese iyi forumlar :D

mustafaaxu

led çıkışına  bunu ekle kardeşim
en azından telefonunu korumuş olursun

H381d145ebb33453ab186516f0b0eba3e7.jpg

seron

Bir dinamolu el fenerinin dinamosu 0,05A hadi bilemedin 0,1A üretir.

Bir cep telefonunu doldurmak için 5V 1,5A gereklidir(minimum).

Maalesef dinamolu fenerle cep telefonu şarj edilemez.

Yusuf usta

dinamolu el fenerlerinin en basitlerinde süper kapasitör bulunur ve bu şarjlı pil gibi iş kullanılır. lediyakmaya bir müddet yeterlidir. telefon şarjı için ise devamlı çevirmen gerekir. üretlen gerilimi kontrol altına almak için mutlaka @mustafaaxu önerdiği powerbank devresini kullanmalısın.
geçici çok yavaş doldurur, amperi düşüktür el fenerinin, fakat acil durumda iş görür.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

lukass_

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 23 Şubat 2023, 09:52:18led çıkışına  bunu ekle kardeşim
en azından telefonunu korumuş olursun

H381d145ebb33453ab186516f0b0eba3e7.jpg

led çıkışına bunu bağlamam yeterlimi? ayrı bir kondansatöre gerek yokmu?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın