Havya istasyonunun seramik rezistansı normal havyada kullanılır mı?

Başlatan xxyesilx, 15 Şubat 2023, 12:18:46

xxyesilx

Başlıkta da belirttiğim üzere elimdeki sıcak hava istasyonumun havyasının seramik rezistansı normal kablolu havyada kullanılabilir mi? Kullanılırsa olumlu yada olumsuz yönde bir etkisi olur mu? Kullanılırsa bağlantısı nasıl olmalıdır? Aynı Şekilde farklı havya istasyonlarının rezistansları birbirleri arasında kullanılabilir mi kullanılabilirse hangi şartlarda kullanılmalıdır?

2. Sorum: Elimde cyber852d istasyonun havyası ısıtmıyor havyanın kablosunu takınca ışığı yanıyor. Rezistans arızası dışında bir arıza mümkünmü mümkünse nereleri kontrol etmek gerekir.

AX

Öncelikle merhaba, anlayamadığım konu sıcak hava üfleme elciğinin seramik üzerine sarılı rezistansını mı soruyorsun yoksa kalem havyanın içindeki seramik çubuk rezistanstan mı bahsediyorsun?
1- Sıcak hava üfleme kolunun rezistansı 220Volt tur.
2- İstasyonlu Kalem havyanın rezistansı 24Volt tur.
Bunlar birbirinin yerine direk bağlandığında çalışmaz ve yanar.
Sıcak hava kısmının çalışmaması halinde ilk bakılacak yer istasyondan elciğe diğer adıyla kol a giden kabloları ölçmelisin, eğer rezistans sağlam ise ve kol stand üzerinden alındığına çalışmıyorsa kol elcik içinde Rezistans + Fan + Reed-Relay vardır ilk olarak reed sensörü kontrol et, bunu en basit test etme yöntemi reed sensörün uçlatını avometre konumu ohm pozisyonunda veya buzzer pozisyonunda iken probu cam tüplü reed sensör uçlarına tut mıknatısı reed sensöre yaklaştırıp uzaklaştır uçlar kısadevre olup açıkdevre olacaktır buzzerin sesinden veya ohm metrenin skalasından anlayabilirsin.
resistans seramiğinin içinde bir adet Thermocouple vardır ısıtıldığında düşük bir gerilim üretir ama en basit test usulü bir ölçü aletiyle ölçüldüğünde ohm değeri çok düşüktür kısadevre gibidir ölçtüğünde böyleyse muhtemelen sağlamdır.
Sıra geldi ısı kontrol devresine, rezistans uçlarına 220 AC Volt bir Tristör veya Triyak üzerinden anahtarlanır Triyak veya Tristörü kontrol et sağlam ise kontrol kartının beslemesi de mevcut ise tristörün gate ucuna bağlı elemanları ölçerek arızalı parça bulmaya çalış zaten arızayı köşeye skıştırdın burada mutlaka yakalarsın.
Eğer arızalı havya kalem havya kısmı ise kablolarında kopuk yoksa Rezistansı da sağlam ise ve Thermocouple de kısadevreye yakın bir değer gösteriyorsa arızayı kontrol kartında ara kolaylıkla bulacaksın.
Havya istasyonunun ana kartını bilmediğim için standart arıza takibi hakkında bilgi verdim ama işine yarayacak. Kolay gelsin.
Kalem havya direk 220V a bağlanmaz yanar  bir başka istasyonda çalışmayabilir uçlarını bularak düzgün bağlasan bile kullandıkları termokupl farkından kalibrasyonu tutmaz kalirasyonu devredeki ayarlı direnç veya malzeme değerleriyle oynayarak yapabilirsin ama konuyu çok iyi bilmen gerekir.  İlla birşeyler uygulayıp yapmak istiyorsan 24 volt DC bir besleme ile dimmer prensibi gibi çalışan birkaç transistör ve çevre elemanları ile kullanabilirsin bu çok amatörce olur. DC Motor devir kontrolü için PWM kontrol kartı yapıp rezistansı motor gibi devreye gir bu dimmer gibi çalışan bir devreden daha iyi sonuç verir.
Bir başka çok basit yöntem ise şöyledir minumum akımı 60Watt olan 220V AC--24V AC bir trafo girişini flamanlı ampul ışığını kısıp açmak içim üretilen Dimmer devresine girip AC24V u direk havyanın rezistansına girersen ısı ayarlı bir havya sahibi olabilirsin. burada normal sac trafo kullanmalısın elektronik SMPS adaptör olmaz.

xxyesilx

Öncelikle mesajıma cevap verme nezaketi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Ben yeni bu işlere merak salan  biri olarak çok fazla teknik bilgiye sahip değilim dolayısıyla sizleri belki sizler için çok basit fakat biz yeni başlayanlar için zor gibi gözüken konularda sizleri meşgul ettiğim için özür dilerim.
Benim sorunum kalem havya kısmıyla ilgili ancak sıcak hava kısmıyla ilgili verdiğiniz bilgileride daha sonra oluşabilme ihtimaline karşın kulağımızda küpe olarak kalsın. Hocam aşağıya kalem havyanın resmini bırakacağım ölçtüğümde 2ohm ve 15ohm deger alıyorum. thermocuple kısmını thermocuple kısmını pek anlayamadım bu olcümü havyadaki resim gönderdiğim kısımdan mı ölçümü yapmam lazım yoksa makinanın iöinden mi? Kısa devre diyebilmemiz için nasıl bir ölçüm olmalı ki kısa devredir diyebilelim.
hocam rezistansların birbirine uymamasının sebebi ohm değerlerinin aynı olmaması mı yada başka bir sebepten dolayı mı? Yani ohm değerleri aynı olursa rezistans kullanılabilir mi? Mesela benim elimde 2ohm ve 12 ohm olan bir rezistans var eski havyadaki 2ohm 15 ohm olanın yerine kullanamaz mı?
Rezistansa arızalı diyebilmemiz için nasıl bir oran olacak ki bu rezistans arızalı diyebilelim.

AX

2 ohm ölçtüğünüz uçlar Thermocouple olmalı 15 ohm değer okuduğunuz pinler ise rezistans olmalı diğer pinler ise topraklamadır (yaya bağlı olan pin)
2 Ohmluk değer oldukça düşük bir değer kısadevreye yakın bir değer okumanız gerekiyor dediğim işte bu idi. Elimde sizdeki o havya olmadığı için ve ölçme imkanım olmadığı için referans değerlerini kesin yazamadım kısadevreye yakın bir değer yazdım. 15 ohm ise havyanın rezistans ucu bu değeri okuyorsanız rezistans sağlam demektir. Havya elciklerinin birbirine uymamasındaki en büyük etken Thermocouple farkıdır.
Havya ile ne yapmak istediğinizi netleştirelim. Elinizde bir adet konnektötünün fotoğrafını paylaştığınız 24V bir havya var ve bunu elinizdeki elciğe ait olmayan bir istasyona mı adapte etmek istiyorsunuz yoksa bu havyayı kontrol edebilecek bir dere kartı yapmak için mi yardım istiyorsunuz?

xxyesilx

Şuan elimdeki mevcut cyber852d istasyonuma ait resiminide gönderdiğim havyamı çalışır hale getirmek istiyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın