Tasarruflu LED Ampul Sürücü Devresi

Başlatan seron, 30 Ocak 2023, 20:08:54

seron

DİKKAT!

-Bu devre yapılmamış ve test edilmemiştir.
-Amaç test etmek isteyenler için imkan sağlamaktır. Kullanmak için yapmayın, sadece denemek için.
-Bu devre tehlikelidir; doğrudan 220V ile çalışır. Çarpılma ve yangın tehlikesi vardır.
-Bu devre ucuza malolmaz. Ancak doğru çalışırsa LED ampullerinizin ömrünü uzatarak uzun vadede kar sağlar.

Tasarruflu Lamba Sürücü.png

Devre şemasında girişte iki adet 47R 2W direnç ve varistör bulunmaktadır. Bunlar anlık pikleri ve voltaj dalgalanmalarını en aza indirmek ve devrenin ömrünü uzatmak içindir. Devrede diyot köprüsü yerine tek diyotla yarım dalga DC üretilmektedir. Bu, güç faktörünü aşağı çekerek lüzumsuz ısınmayı azaltır. 3,3uF yerine 2,2uF ya da 4,7uF de kullanılabilir. Akım sınırlayıcı devredeki 13005 transistörler soğutucu isteyebilir fakat yeterli yer yoktur. 40V zener diyodu takıp takmamak size bağlıdır. Doğru bir voltaj stabilizasyonu açısından gerekli olabilir. Her LED 2,8 ila 3,4V gerilim aralığında çalışır. 40V zener her LED'e 3,33V gerilim düşürtür. 10R 5Watt'lık direnç değeri ile oynamak gerekecektir. Aşağı ya da yukarı çıkartarak doğru parlaklığı tutturmak gerekiyor. Fazla akım geçmesi LED ömründen yer bu nedenle akıma limit koymak daha iyidir.

Devrenin en temel amacı, marketlerden alınan ucuz LED ampullerin ömrünü uzun tutabilmektir. Bunu da Voltaj ve Akım stabilizasyonu yaparak sağlar. Bu, fazla ısınmanın önüne geçer. Ayrıca girişteki önlem, lambayı piklerden koruyarak kısa sürede bozulmasını önler.

Ekran görüntüsü_2023-01-30_19-49-59.png

Ekran görüntüsü_2023-01-30_19-50-46.png

Test amaçlı yapmak isteyenler için kiCAD ortamında PCB'sini çizdim. Baskı için PDF paylaşıyorum indirebilirsiniz.

Ekran görüntüsü_2023-01-30_19-55-48.png

PDF'leri buradan indirin:
320Volt.com LED Sürücü.7z

Her türlü eleştiri ve yoruma açıktır.

İyi çalışmalar.

seron

İlave olarak LED tablası eklemek istiyorum. LED'ler 1W ila 3W gücünde ayrı versiyonlar halinde satılan yuvarlak tiplerdir. Amaç test olduğu için çok önemli değildir. Ancak devre sorunsuz çalışırsa güzel ışık verirler.

1WattpowerLED.jpg

Ekran görüntüsü_2023-01-31_11-38-41.png

Ekran görüntüsü_2023-01-31_11-39-52.png

LED tablası 5,kusur cm civarlarındadır ve birçok LED ampule uyar. Ancak plaket ısıya dayanıklı değil. Alüminyum üzerine yapma imkanı olmadığından plaketi bakırla kapladım. Buna rağmen artık ısının atılması için yeterli değil. Bereket versin, akım regülatörü fazla ısının kısmen önüne geçeceği için oradan kurtarabilirsiniz. İşin doğrusu, denemeden hiçbirşey bilemeyiz. Test etmek isteyenler için gerber veriyorum indirebilirsiniz.

LED tablası'nın gerberini BURADAN İNDİR:
1WatttLEDTablaGERBER.7z

İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın