Çok Çıkışlı Transformatörsüz Adaptör

Başlatan seron, 30 Ocak 2023, 12:10:30

seron

Boş zamanımı neyle değerlendireyim derken birşey bulamadım, ben de basit bir devre çizmek istedim. Bu devreyi daha önce de paylaşmıştım, şurada: https://basitelektronikprojeler.blogspot.com/2021/11/cok-basit-cok-cikisli-trafosuz-adaptor.html

Ancak bu defa zener değerlerini değiştirip bazı küçük değişiklikler yaparak yeniden çizdim. Devreyi yapmak çok basit, delikli plakete de yapabilirsiniz. Tabii yapmak isterseniz.

Çok Uçlu Tıfarosuz Adaptör.png

Gördüğünüz gibi parçalar kolay bulunabilir cinsten ve devrenin toplam maliyeti son derece düşük. Basit uygulamalar için kullanabilirsiniz. Akü-pil şarj için de kullanılabilir.

NOTLAR:
-Devre hala çok tehlikelidir. Neyle uğraştığınızı bilmiyorsanız bu devreyi yapmayın.
-Devredeki zener diyotları 1Watt gücündedir.
-Girişte iki adet kondansatör gösterilmiştir. Bu kondansatörler ihtiyacınıza göre seçilmelidir. Birazdan paylaşacağım PCB şemasında bunları 1uF olarak belirttim. Ancak 470'er nanoFarad'a kadar düşebilirsiniz.
-Çıkış uzun süre yüksüz bırakılmamalıdır. Bu tür devrelerde çıkış yüksüz bırakıldığında tüm güç zenerler üzerinden akar. Aşırı ısıdan dolayı zenerler bozulursa, açık devre verirler. Bu da diyot köprüsünün önündeki 220uF kondansatörün patlaması demektir.
-Bu devrenin şebeke cereyanından izolasyonu yoktur, önlem almadan çalışmayın.

Ekran görüntüsü_2023-01-30_11-52-40.png

Ekran görüntüsü_2023-01-30_11-51-57.png

Devreyi delikli plakete yapabiliyorsunuz ancak yine de ben size baskı için pdf vereceğim:

Çok Uçlu Tıfarosuz Adaptör.7z

İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın