Nötr ve Topraktan Bedava Elektrik

Başlatan seron, 09 Ocak 2023, 23:36:09

seron

Konu aslında sakıncalı gibi görünse de ilginç olduğu için paylaşma gereği duydum. Yanlış duymadınız, bedava elektrik. Sayaç saymıyor. Hırsızlık yapmış olmuyorsunuz. Mesele aslında çok basit bir elektrik kaçağından faydalanma temeline dayanıyor. İlginizi çekiyorsa okumaya devam edin. Ancak "ben bunu yapmanızı tavsiye ediyorum, aman aman mutlaka yapın" demiyorum. Sadece bilgi olarak paylaşıyorum. Tüm sorumluluk size aittir, unutmayın.

BU UYGULAMA EHİL OLANLAR İÇİN DAHİ TEHLİKELİDİR VE YASALAR KARŞISINDA SİZİ MAĞDUR BIRAKABİLİR! UYARILDINIZ.

Topraklaması iyi seviyede olan bir tesiste, Nötr hattı ile Toprak hattı arasında 2V ila 6V kadar bir gerilim olabilir. Bu, normal kabul ediliyor. Topraklaması biraz daha eski ya da kötü olan, biraz sorunlu tesislerde ise 16V-17V seviyelerine kadar çıkabiliyor. Her ne kadar teoride 0V olması gerekiyorsa da istenmeyen bazı fizik yasaları nedeniyle biraz gerilim oluşuyor. Bu elektrik, kaçak bir elektriktir ve önlemenin neredeyse hiçbir yolu yoktur. Ayrıca elektrik saatleri bu elektriği saymaz (diye biliniyor). Az evvel verdiğim gerilim değerleri, yağmurlu havalarda biraz büyüyebiliyor, her neyse. Asıl meseleye gelelim.

Elektrik saatinden geçmediği için ve toprak ile sıfır arasındaki gerilimi kullanacağımız için bu küçük gerilimi ufak tefek işlerde değerlendirebiliyoruz. Ben size olayı anlamanız için şema ile göstereyim.

Bedave-1.PNG

Devre şemasına mahalle trafosu tarafına bakarsanız, yıldız trafo'nun(ya da doğru adıyla trifaze trafo) sekonder tarafında, sıfır ile topraklama hattının birleşik olduğunu görüyorsunuz. Bu, bu iki hattın arasındaki gerilimin 0V olacağı anlamına gelir. Ama acele etmeyin, teorimiz henüz çökmedi. Şimdi de ev tarafına bakın. Ev tarafında evin topraklama levhasıyla mahalle trafosunun topraklama levhası arasında belli bir mesafe vardır. Bu, az evvel 0V olan potansiyel farkının büyümesine neden olur. Yani şemada gördüğünüz ev prizi ile evin toprak hattı arasında belli bir AC gerilim vardır. Şayet bu gerilim, ufak bir transformatörden geçirilirse yükseltilerek faydalanılabilir. İşte yukarıdaki şema bunun nasıl yapılacağını gösteriyor.

Fikri aldığım sayfada bazı uyarılar vesair var. Bu nedenle sayfanın linkini bırakıyorum:
https://sdelaysam-svoimirukami.ru/3739-besplatnoe-elektrichestvo-dlya-osvescheniya.html#google_vignette

Sayfanın en soluna (dışına) gidip sağtık > Türkçeye çevir yaparsanız okuyabilirsiniz.

Anlatımda trafonun çıkışına gerilim ikileyici bağlamış, ben şemada göstermedim, lambaya direkt bağladım. Başka bir yöntem daha denenebilir, mesela ufak bir trafo daha bağlanıp pil şarj vb yapılabilir.

Bedave-2.PNG

Devre aynı devre, ancak bu kez yükseltici trafonun çıkışında başka bir trafo ve şarj düzeneği var.

UYARILAR:

-Tehlikeli bir işle uğraşıyorsunuz.
-Yazarın belirttiğine göre bu uygulama yasal; ancak Rusya'da yasal. Ülkemizde ne durumda olduğunu bilmiyorum.
-Toprak ve Nötre bağlı trafoya yanlışlıkla faz verirseniz yangına neye neden olmasın diye 5A sigorta kullanmanız öneriliyor.
-Topraklama ev topraklaması değil, kendinize özel bir topraklama yaparsanız daha iyi olur.
-Nötrü evden alırsanız olmuyor. Neden? Evlerde Kaçak Akım Rölesi var. Nötr ile Toprağı birleştirirseniz atar. Bu nedenle bağlantının kaçak akım rölesinin evvelinden yapılması gerekiyor.

Uygulama videosunu da verip kaçıyorum:

Vsiyem Priviyet! Dobrovski zdrastvuyti davay davay. :)

Ha, Antalya'da bu aralar çok rus var çocuklar :D 

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın