Güç Kaynağı Ayar Yapmıyor - Yardım Gerekli

Başlatan seron, 05 Ocak 2023, 14:26:24

seron

Aşağıdaki devreyi bir arkadaşla yapmaya çalışıyoruz.

lm317pass1.jpg

Transistör 2SA1943 PNP anfi çıkışlarında kullanılıyor (bunu bulabildik). Fakat devreyi tamamladığımızda çok turlu potansla ayar yapmaya çalışıyorum, ayar yapmıyor çıkış 36V diyor arkadaş.

Yaptığımız baskı:

2022-12-27 13_30_45-Greenshot.png

WhatsApp Image 2023-01-05 at 13.11.37.jpeg

WhatsApp Image 2023-01-05 at 13.20.17.jpeg

Resimde eksik görünen bir direnç var onu sorun etmeyin o tamam. LM317 patates olabilir diyerek değiştirmiş. Hatta ters olabilir diyerek yönünü çevirmiş yine olmamış.

Bu devrenin sorunu ne olabilir?

Teşekkürler.

-------
EDİT: LM317'yi ters bağlamış. Sonradan düzelttiğini söylüyor ama yanmış olabilir. Ya da entegrenin tipine bakınca sahte gibi görünüyor ondan da olabilir. Yine de bağlantı yollarında falan bir hata görürseniz bildirin.

gevv

Bağlantıların doğru, transistörün sağlam olduğundan eminsen LM317 sahte olabilir görünümü hiç iyi değil koduda garipmiş belki LM317 bile olmaya bilir

edit:  resim aralarına yazmışsın görmedim.  resimlerde lm317 ters görünüyor ama çalışmayınca çevirmiş dedin büyük ihtimal lm317 arızalanmıştır doğru şekilde yenisi taksın ama transistör sağlam mı?

seron

Yusuf usta

tıbbi koter cihazlarında var bu besleme. lm317 durduk yere hep bozuluyordu, aşırı ısınıyordu. yerine 7812 takıp şase ayağından ayar yapılan modellerde de lm7812 gidiyordu. kabus gibi devreydi. görünce tüylerim ürperdi :)
 transistör de sık sık gidiyordu. çok hassas bir besleme. ayrıca lm317 ters takılırsa zaten bozulabilen bir ürün.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

mustafaaxu

(((Transistör 2SA1943 PNP anfi çıkışlarında kullanılıyor (bunu bulabildik). Fakat devreyi tamamladığımızda çok turlu potansla ayar yapmaya çalışıyorum, ayar yapmıyor çıkış 36V diyor arkadaş.)))

10 ohm olmadan çalışmaz bu devredan epey yaptım geyet güzel çalışıyor
5 amper çıkşlı devre şemasınıda ekliyorum
kolay gelsin

de5712c0585057737b182be8e755ed6b.PNG

seron

Hepinize çok teşekkürler. Arkadaşla aramızda mesafe var telefonla görüşüyoruz. Tamamlarsa sonucu buradan bildiririm. @Yusuf usta üzdün yalnız. Baya güç kaynağı olarak kullanacaktık biz bunu.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 06 Ocak 2023, 15:14:50Hepinize çok teşekkürler. Arkadaşla aramızda mesafe var telefonla görüşüyoruz. Tamamlarsa sonucu buradan bildiririm. @Yusuf usta üzdün yalnız. Baya güç kaynağı olarak kullanacaktık biz bunu.
üzmek için yazmadım. eski bir teknoloji. çok kaliteli cihazlar hep kullanmış. benim yazdığımı şöyle anla; transistörlü amplifikatörün sesi kaliteli ama çok elektrik harcıyor, d sınıfı az harcıyor ama bir yere kadar kalitesi... bu regüle de iyi ama hassas. gitti mi yakıyor sağı solu. ama XL 4015 düşün...  5 amper, 36 voltu dayadın mı istediğin ayarı çek. ısı yok, boyut ufak, tork on numara... pwm içeren regüleler hem torkludur, hem hassas değiller, kısa devre korumaları iyi,fiyat uygun falan filan feşmekan...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

XL4015 her türlü üstün. Ama arkadaş acemi. Biraz elektronik pratiği yapmak istedi çizdim verdim. Birini de yapıp kutulayıp sana göndereyim dediği için umutlandıydım. Şöyle basit ve ucuz bir güç kaynağı olsa fena olmaz.

ziyade

TA6ZK

seron

Merhaba @ziyade

Bu güç kaynağı yüzde 99 değil, yüzde 100 çalışır.

Ancak yapan arkadaş acemi, bir iki yanlış yapınca bıktı bıraktı. İlk etapda devredeki transistörü NPN zannetti, uyardım, değiştirdi. LM317'yi ters taktı. Direnci görmedi, takmayı unuttu. Devreye tersten güç verdi. Ufacık devrede bir sürü yanlış yaptı. Başka bir devreyle ilgileniyor şu anda.

ziyade

Elimde önceden uğraştığım işlerden kalma voltmetre/ampermetre ekranı, dirençler ve lm317 var. Acaba basit bir ayarlı güç kaynağı yapmam mümkün olur mu diye düşünürken bu devreyi görünce heyecanlandım. Daha önce uğraşıp aşırı ısınma olayına çare bulamayınca bırakmıştım güç kaynağı yapma sevdasının peşini ama bu aralar devre incelemeden duramıyorum :)
TA6ZK

seron

İstersen bunu yapmayı deneyebilirsin. Trafo destekliyorsa 5A'ya kadar akım çekebilirsin. Ama en ideal devre linkteki yöntem olur taş gibi sağlam ve kullanışlı kendi blog sayfamdan link atıyorum:

https://basitelektronikprojeler.blogspot.com/2022/04/xl4015-ile-guc-kaynagi-yapalim.html

Videoları da izlersen iyi olur nasıl yapılacağı hakkında güzel bir birikim olur.

ziyade

TA6ZK

seron

Uyarıları unutma. Forumumuzdan @07 Osman bu modüle potans eklerken bozdu. Tahminimiz o ki, havyadan kaçan elektrik modül üzerindeki entegreyi bozabiliyor. Potans değiştirirken modül bozulması vakası internet ortamında çok var. Havyanız arızalı olmasın.

emregl903

Ustalarım elimde 67.2v 2amper şarj cihazı var. Makinenin orjinal şarj cihazı 61v 1.9 amper. Bozulduğu için bunu değerlendirmeyi düşünüyorum. Bunu kullansam sorun olur mu yoksa voltaj düşürmem mı lazım ?

asma

Alıntı yapılan: emregl903 - 29 Ocak 2023, 21:18:33Ustalarım elimde 67.2v 2amper şarj cihazı var. Makinenin orjinal şarj cihazı 61v 1.9 amper. Bozulduğu için bunu değerlendirmeyi düşünüyorum. Bunu kullansam sorun olur mu yoksa voltaj düşürmem mı lazım ?
Neden önce 11yıllık mesajı alıntı yaparak, sonrada ortada bir yanlışlık yokmuş gibi bu konuya kopyala/yapıştır yapıyorsun.

Elinde bir bozuk şarj cihazı var.
Ama bozuk cihazın resimi, etiketi, Soketi belli değil.
O Orjinal cihazın markası modeli, ne iş yaptığı belli değil.

Hadi değerlendir elindeki şarj cihazını.
Eskisi niye bozuldu? Yenisi ile çalışmaz ise bu voltaj farkından mı, devam eden arızadan mı nasıl emin olacaksın.

Bu başlık altında senin yazdıkların, benim cevabım ne arıyor.
Senin sorunun çözüme ulaşırsa bu konudaki kirlilik anlamlı hale gelecek mi.

Lütfen yeni konu aç ve daha fazla bilgi paylaş. Ben de bu mesajları temizliyeyim.
Her kes işini yapmış olsun.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 29 Ocak 2023, 21:13:26Uyarıları unutma. Forumumuzdan @07 Osman bu modüle potans eklerken bozdu. Tahminimiz o ki, havyadan kaçan elektrik modül üzerindeki entegreyi bozabiliyor. Potans değiştirirken modül bozulması vakası internet ortamında çok var. Havyanız arızalı olmasın.

Aynen, çok hassas bir modül. Modülü tamir edemedim, ancak yeni bir modül alarak çözebildim. https://www.robitshop.com/urun/300w-20a-dc-dc-buck-donusturucu-gerilim-dusurucu-modul     

Ayrıca yedek olarak yine buradaki arkadaşların yardımıyla kendim yedek bir güç kaynağı daha yaptım, o da faal olarak çalışıyor. Konusu burada. https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9207.0.html

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın