L9110 motor sürücü kullanımı

Başlatan attilam, 17 Aralık 2022, 19:28:33

attilam

Merhabalar,

Bozulan bilgisayar sabit disklerimi farklı amaçlarla kullanmak maksadıyla motor sürücü kullanmak istiyorum. Bu amaçla en ucuzlarından L9110 sürücü kartı aldım, bu kart iki ayrı DC motor veya bir tane dört kablolu fırçasız motor süren bir kart. Bu tür kartları fırçasız motorlarda kullanmak için yön, hız, çalıştırma, kapatma olaylarını halletmek için mutlaka ardunio kullanmak gerekiyor mu, yoksa pot ve anahtarlarla yönetilebilir mi?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: attilam - 17 Aralık 2022, 19:28:33Merhabalar,

Bozulan bilgisayar sabit disklerimi farklı amaçlarla kullanmak maksadıyla motor sürücü kullanmak istiyorum. Bu amaçla en ucuzlarından L9110 sürücü kartı aldım, bu kart iki ayrı DC motor veya bir tane dört kablolu fırçasız motor süren bir kart. Bu tür kartları fırçasız motorlarda kullanmak için yön, hız, çalıştırma, kapatma olaylarını halletmek için mutlaka ardunio kullanmak gerekiyor mu, yoksa pot ve anahtarlarla yönetilebilir mi?
"in a ve b uçlarına  üç konumlu bir anahtar ile (örn. toggle anahtar) uygulayacağın lojik durumları değiştirerek sadece motoru açar kapatır veya yönünü değiştirebilirsin. motorun hızını kontrol edebilmek için ise pwm sinyal uygulaman gerekir. bunu bir 555 entegreli osilatörle yapabilirsin. lojik deeğerleri verirken 5 voltu aşmaman ve prensip olarak 3.3v kullanman gerekir. bu nedenle besleme gerilimin yüksek ise kontrol uçlarına bir direnç ile gerilim vermeyi deneyebilirsin." diye düşünüyorum.
not: 4uçlu motor için sayıcı entegre kullanan var. 4017 vs gibi. sanırım555 ile sürüp analog olarak 4 uçlu step çalıştırılıyor.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: attilam - 17 Aralık 2022, 19:28:33Merhabalar,

Hocam 3 mosfetle Youtube de şöyle yapılmış bir BLDC driver buldum
devreyi denemedim
eğer yaparsan sonuçları paylaşırsan seviniriz
kolay gelsin

BLCD DRİVER.JPG

https://www.youtube.com/watch?v=LLtelbUPZ_Y

attilam

Büyük bir özenle breadboard üzerinde kurdum, denedim, bir iki ufak değişiklikte yaptım ama nanay. Bir sağ bir sol yapıp duruyor. Direk lehimlemeyle yapsam sonuç değişir miydi bilmiyorum. Ardunio dan ya da direk kendi kartı üzerinden son hızla çalıştırmaktan başka çare yok galiba.

Bunu yazdıktan sonra interneti bir daha yokladım, aynı devreyi yapan başka birinin çapraz bağlanan diyotları ters bağlandığını gördüm ve denedim, sonuç olumlu, dönüyor. Biraz nazlanıyor, arap atı gibi sonradan hızlanıyor ama gayet güzel iş yapacak gibi, son denediğim videonun linkini aşağıya koyayım, faydalı olur.

https://www.youtube.com/watch?v=SfOf39pTn-s&t=283s

Emeği, yardımı geçen bütün arkadaşlara teşekkür ederim, selamlar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın