Lii-500 tamiri

Başlatan attilam, 04 Aralık 2022, 23:16:49

attilam

Merhabalar.

Lityum pillerin testi için Liitokala Lii-500 kullanıyorum, bugün bir pili multimetrede ölçerken aşırı şarjlı olarak ölçtüm, bir de doğrulamasını Lii-500 den yapayım dedim. Ama 4. yuvaya yerleştirir yerleştirmez cihazın yukar kısmında bir duman çıktı ve sonra cihaz sadece beyaz ekran göstermeye başladı. İçini açtığımda U4 koldu bir komponent (optoküplor mi acaba) yanmış, yanında bir anedaha şüpheli smd türü komponent var.  Bu cihazla haşır neşir olmuş arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi, bu komponent tam olarak nedir ve değerini nasıl buluruz. Cihazın şemasını filan bulamadım bu arada, sadece resimleri var devrelerin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: attilam - 04 Aralık 2022, 23:16:49Merhabalar.

Lityum pillerin testi için Liitokala Lii-500 kullanıyorum, bugün bir pili multimetrede ölçerken aşırı şarjlı olarak ölçtüm, bir de doğrulamasını Lii-500 den yapayım dedim. Ama 4. yuvaya yerleştirir yerleştirmez cihazın yukar kısmında bir duman çıktı ve sonra cihaz sadece beyaz ekran göstermeye başladı. İçini açtığımda U4 koldu bir komponent (optoküplor mi acaba) yanmış, yanında bir anedaha şüpheli smd türü komponent var.  Bu cihazla haşır neşir olmuş arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi, bu komponent tam olarak nedir ve değerini nasıl buluruz. Cihazın şemasını filan bulamadım bu arada, sadece resimleri var devrelerin.

TSM1052 SMD SOT23-6 olabilir
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

attilam

Teşekkür ederim. Bağlantı yönünü nasıl tayin ederiz, sanırım yön farkediyordur?

cevat1

Alıntı yapılan: attilam - 05 Aralık 2022, 12:46:06Teşekkür ederim. Bağlantı yönünü nasıl tayin ederiz, sanırım yön farkediyordur?

Çip üstünde 1 ci pin den başlayan işaret vardır.
Aynı şekilde çipin takılacağı devre de başlangıç işareti vardır.

Çipin üstündeki kod numarasını okuyabiliyor musunuz?

attilam

Maalesef yandığı için okuyamıyorum, zaten metali gözüküyor artık. Ama kolayı var tabii, devre resimleri var oradan bulurum sanırım.

seron

Neden yandı ama? Detaylı muayene gerekir belki başka bir parça kısadevre olduğu için yanmış da olabilir. Cihazın tamiri için tamirden iyi anlayan biri lazım.

cevat1

Alıntı yapılan: attilam - 05 Aralık 2022, 17:35:47Maalesef yandığı için okuyamıyorum, zaten metali gözüküyor artık. Ama kolayı var tabii, devre resimleri var oradan bulurum sanırım.

@Yusuf usta nın önerdiği TSM1052 şarj çipin veri bilgisi altta dır.
8 ci sayfadaki şema bağlantıları, arızalı devrenin pin numaralarına bakarak kontrol edin.
malzeme bağlantıları ile veri bilgisindeki çip bağlantıları uyuşuyorsa, önerilen çip doğru dur.
Kolay gelsin.

https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/207167/STMICROELECTRONICS/TSM1052.html

attilam

Parça numarasını buldum, ancak datasheetlerde bir bilgi bulamadım bununla ilgili.  Parça kodu : AL578

Yusuf usta

Alıntı yapılan: attilam - 06 Aralık 2022, 00:45:07Parça numarasını buldum, ancak datasheetlerde bir bilgi bulamadım bununla ilgili.  Parça kodu : AL578
al578 sot-23 mosfet 3 ayaklıdır. sot23- datasheet var fakat sot23-6 olarak hiç göremedim. bulduğunuz kodun doğru olduğundan emin misiniz? benim dediğim parça pil voltaj ve akımını denetler, şarj yapar, şarj keser. kıyas edin lütfen devrenizle. elbette doğru numara bu olmayabilir. ama bakmanızda fayda var. sizin devre malzemeleri bobine kadar uyuşuyor bu entegre ile.
1- Vctrl
2-GND
3-out
4-Ictrl
5-Vsense
6- Vcc
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

cevat1

@Yusuf usta AL578 komponent doğrudur. Sot23-6L kılıfta kod numaralı FP6291 step up converter çıkıyor.

@attilam FP6291 Devre ile karşılaştırılarak, Bacak bağlantılarından kontrol edilebilir.

https://datasheet.lcsc.com/lcsc/1810182113_Feeling-Tech-FP6291LR-G1_C18701.pdfAdsız.pngAdsız_1.png

2 ci resmi devre ile karşılaştırılarak, Bacak bağlantılarından kontrol edin.

attilam

Katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim, Çankaya (İzmir) da FP6291 olarak bakarım. Selamlar.

attilam

Çankaya, Gıda Çarşısı derken İzmir in altını üstüne getirdim, ama nafile. Sanırım ülkemize getirten olmamıştır, elektronik sitelerinde filan da hiç gözükmüyor. Ya temelli cihazı kullanmaktan vazgeçeceğim, ya da yenisini alacağım. Tüm arkadaşlara yardımlarından dolayı teşekkür ederim. Selamlar.

seron

Başından beri yazmak istemediğim bir noktaydı bu. Bu tür cihazları çabuk eskisin, bozulsun, yenisini alsınlar diye yapıyorlar. Fiyatı ne kadar bilmiyorum ama yazık, içim acıyor. Sen TL verip alıyorsun ama dolarla ülkeye giriyor. Bu nedenle çılgınlar gibi devre çizip duruyorum. "Kendimiz yapalım!" mantığı. Ama yine de hazırının fiyatları daha cazip.

Bahsettiğin parça bugün olmasa yarın öbürgün bulunabilir belki. Cihazı bir kenara koy, bulunca yaparsın. Ben de konu dışı bölümüne güzel bir belgesel koyayım da izleyin.

attilam

Aynen katılırım, şu memlekette teknoloji yoğun üretimi artıracağımıza tersine gayret gösterip hem eldeki yetişmiş pırıl pırıl elemanlarımızı batıya kaptırıyoruz, hem de doğudan insan görmemiş medeniyet görmemiş ortaçağ figürlerini dolduruyoruz ülkeye. Allah sonumuzu hayretsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın