100TL'ye Ucuz Akü Şarj Yap

Başlatan seron, 30 Kasım 2022, 13:09:36

seron

DİKKAT! BU DEVRE TEHLİKELİDİR! Çıkıştaki krokodillerde yüksek voltaj vardır, şebekeden yalıtılmış değildir.

-Önce krokodilleri aküye takın, sonra fişi takın.
-Önce fişi çekin, sonra krokodilleri ayırın.

100TL'ye Aküşarj.PNG

Devrenin toplam maliyeti bu başlığın açıldığı tarihte 100TL'yi ya buluyor ya bulmuyor. Parçalar kolay bulunuyor. Yapımı da çok kolay, delikli plakete kurulabilir.

Akü cihazda unutulursa sorun değil, dolduğunda çıkış otomatik olarak 14Volta fikslenir. Full'de bekletir.

12V 7Ah UPS akülerinden motosiklet akülerine, hatta uzun süreye tahammül edilebilecekse otomobil akülerine kadar şarj yapabilir.

Fiş takılıyken uçlar boşta bırakılmamalıdır, ortadaki power zener devresini yakabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Benzeri burada (yarım dalga doğrultuculu-LED'siz):
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9312.0.html

mustafayilmaz

Bu devrenin çalıştığına emin misin?

Oradaki transistör neyi sürüyor?

mustafaaxu

ortadaki transistör birşey sürmüyor
onun görevi kaynak voltajı zener voltajını geçtiğinde transistörü iletime sokarak voltajı 13,8-- 14 voltta sabitlemek için
shunt regulatör yöntemi
sakıncası 14 volta sabitlemeye çalışırken üzerinden akımın devamlı akması (buda ısı demek)
kolay gelsin

mustafaaxu

konu şarjdan açılmışken vespa motosikletime bağlantıları revize ederek taktığım çin malı regülatör şarz devresinin şemasını paylaşayım
7 yıldır kullanıyorum mükemmel çalışıyor ben yapmadım hazır aldım
köprü diyot aliminyum soğutuculu kare tipi 30amp diyot
tristörler:BT151
kolay gelsin

1cm35ytli.jpg

seron

Mustafa abi ürünün fotosu var mı?

Bu arada devreyi beğendim çok farklı bir felsefesi var güzelmiş ::ok

seron

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 01 Aralık 2022, 15:09:47shunt regulatör yöntemi
sakıncası 14 volta sabitlemeye çalışırken üzerinden akımın devamlı akması (buda ısı demek)
kolay gelsin

Akü 14V altındayken o şönt regülatör devreye girmeyecektir. Çünkü akü zayıf akımlı kaynak gerilimini kendi gerilimine bastırır. Bu da regülatörün devreye girmemesi demektir. Ne zaman ki akü dolar 14V olursa ortadaki regülatör o zaman devreye girer ve ısınmaya başlar. Oraya sadece zener koysaydım, dayanmazdı. Zeneri güçlendirip power zener haline getirebilmek ve dayanıklılığı arttırmak için şönt regülatör kurdum. Seri regülatöre güvenemiyorum zener bozulursa çıkışa yüksek V verir.

seron

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 01 Aralık 2022, 14:07:02Bu devrenin çalıştığına emin misin?

Oradaki transistör neyi sürüyor?

Bu devreyi kurmadım ancak nasip olursa 1 hafta sonra kuracağım. Çalışacağından eminim.

Ortadaki transistör-zener-direnç üçlüsünün oluşturduğu bu yapıya şönt regülatör denir. İki hat arasındaki voltajı sabitler. Bu yapı dev bir power zener yapısını oluşturur. Böylelikle zenere güvenmiyorsan, çabuk bozulabileceğinden kuşkulanıyorsan bu yapıya güvenebilirsin daha sağlam olur.

mustafaaxu

bu motosiklet reğüle, şarz ve konjektör üçlü devre bir arada 
şimdiki devrelerin temel yapısı olmuş güçlü tristör yada triyak ile minimum ısı küçük ölçülerde ve stabil yapısı ile çok kullanılıyor

Çalışma DC voltaj altında  tristörler  tetiklendiklerinde kesime gitmezler hep iletimde kalırlar 
tristörlerin kesime gitmeleri için ya voltajı kesmak yada anot katot kısa devre edilir
Buradaki yöntem çok pratik yapılmış AC akımın her alternansı tristörün voltajının kesilmesi demek oluyor
ve tristör her alternansın artı 13,8 voltunda  yeniden tetiklenerek AC gerilimi kısa devre ederek voltazı sabitliyot

AC voltajın her alternansında tetiklenerek bir sonraki alternansın değeri 13,8 volta çıkana kadar  kadar iletiyor sonra kesiyor her alternans arasında dinlenme olduğu içinde ısı azalmış oluyor alimunyum gövde ile ısı sorunu çözülmüş
Sistem aslında yapılışı ve montajı ayrı şeyler ama ben ikisinede değinmek istedim

montal regulator devreyi motosikletinizin statorun AC 14-18 volt çıkışına başlayın
statör devrenizin iki çıkış ucu şase ile irtibatlı olmayacak
devrenin şasesi motosikletin şasesine bağlanacak.
Akünüzün eksi kutbunu şaseye Artı ucunuda reğülatörün artı çıkışına bağlayın
orjinalin fiyatı 1000 tl olunca mecburen alternatif üretiyoruz
kolay gelsin

ÇİN MALI
1.jpg
2.jpg
İÇİNDEKİLER
3.jpg
4.jpg
MONTAJ
5.jpg
6.jpg
7.jpg
ORJİNALİ
8.jpg

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın