AC Kutupsuz Yerine DC kutupsuz Olur mu?

Başlatan seron, 13 Kasım 2022, 00:23:29

seron

Bir yerden elime bir sürü kutupsuz kondansatör geçti. Çeşit bol. Ancak bu çeşitlerin içinde bazıları beni düşündürüyor.

Kutupsuz kondansatörler basit trafosuz adaptör yapımında kullanılacaklar. Lakin bir çoğunun voltajları 250V, bir kısmının da üzerinde DC sembolü var. Örnek:

u22- 250V yazıyor. u22'nin yanındaki tire uzun, yani "bunu sadece DC ile kullan" diyor.

Ben yine de bunu alıp 220V AC'de kullansam ne olur? Tecrübeli olan var mı? Benim aklım kullanmamaktan yana ve elimde çok sayıda var boşa gitsin istemiyorum.

dede_salih

Kapasitörler çok çeşitli ve numaralandırma standartları bazen üreticiden üreticiye değişiklik gösteriyor. Resim eklersen konu netleşir.

Alıntı Yapu22- 250V yazıyor. u22'nin yanındaki tire uzun, yani "bunu sadece DC ile kullan" diyor.
Benim karşıma çıkan kutupsuzlar polyester ve seramik olanlardı. Bunlarda da "uzun tire" karşıma çıkmadı. Hani bende öğreneyim de karşıma çıkarsa eğer afallamayayım.

asma

Benim yorumum şudur:
ACV değeri efektif gerilim değerini belirtir , DCV değeri maksimum gerilim değerini belirtir.
AC250V yazan şebeke voltajı ile çalışır , DC 250V olan ise 110V luk şebekelerde çalışır. Başka değişle Vac değerini kök2 ile çarparsın , belirtilen Vdc yi geçmiyorsa kullanırsın.
Kondansatörler için (hele de kutupsuz olanlar için) AC de kullan , DC de kullanma veya tersi olmaz. Üretim tekniği gereği ters gerilime dayanımı kısıtlı olan tantal türü kapasitörler AC sinyal aktarımında bile tercih edilmez.
Kolay gelsin.

seron

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Resim ekliyorum.

IMG_20221113_202445.jpg

Bunlar bir depoda uzun süre beklemiş ürünler. Sağolsun bir yakınım gönderdi. Elimde bunlardan çok var. Ama gerek V değerleri gerek DC oluşları nedeniyle kullanamıyorum sanırım. Ben bunu anladım.

asma

Ben de resim ekleyip anlatayım.

Nekada da büyük oldu.  :o

Burada kullanacağın alana göre en yüksek voltajı yazmış üretici.
Sendekinde 250— yazıyor yanında 180~ olsaydı sorun olmayacaktı.
2 tanesini seri bağlarsan 360Vac ile bile kullanabilirsin , kapasite yarıya düşer.
0,28
500—
Olur ve istediğin gibi kullanırsın.

seron

"2 tanesini seri bağlarsan 360Vac ile bile kullanabilirsin , kapasite yarıya düşer."

Öyle olmaaaaaaz :)
Küçük devreler tasarlıyorum öyle yamalı bohca gibi iki taneyi denk getireyim üç taneyi çapraz bağlayayım oldu mu işimi görmez.

Yusuf usta

"ben mühendisim kardeşim kondansatörde watt diye bir şey olmaz konuşup durma" diye fırça yediğim forumda tekrar fırça yemek istemem ama, kondansatörün kapasitesi dışında tuttuğu gerilimin akım gücüne bağlı bir watt değeri var. bazı kondansatörler ufak evet ama watt'ı düşük. kullanılan ortamda çekilen akım değeri yüksek ise o akımdki iniş çıkışları filtre etmek için watt'lı kondansatör kullanılır. o yüzden büyük kondansatör yapılıyor. yoksa teknoloji gelişti diye parçalar ufalmıyor. devre bozulmadan uzun uzun çalışsın isteyen köklü firmalar bu büyükleri kullanıyor. ama yer sorunu varsa, bir sene çalışsa yeter fazla bile durumu varsa tabii ki küçük kullanılıyor. şahsen basit icatlarımı 6 ay bile yeter ülen diyene ufak parçalardan yapıyorum :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Valla Yusuf abi, kondansatörde watt var mıdır yok mudur orasıyla ilgilenmiyorum lakin yukarıdaki kondansatörlerin iş görmeyeceğini de tahmin edebiliyorum. Sebebi kondansatörün yapısıdır. Ne kadar kaliteli olursa olsun bir kondansatörde belirtilmiş v değeri o kondansatörün maksimum tahammülünü gösterir. Bu maksimum tahammül aradaki naylon kalınlığına bağlı(başka faktörler de var). Birbirine paralel iki madeni plakaya gerilim uygulandığında plakalar arasında manyetik alan kuvveti oluşur. Gerilime bağlı olarak bu alan kuvveti arttıkça elektronlar boşluktan atlama yapmaya başlar/eğilim gösterir. Bu olay gerilimle doğru, aradaki dielektrik maddenin kalınlığı yani iki plaka arası uzaklıkla ters orantılıdır.

Elimdeki kondansatörlerde iki plaka arası mesafe, yani dielekktrik malzeme kalınlığı, yani naylon inceliği öyle ayarlı ki, fabrikanın belirttiği voltajı aştırırsam arada atlama olur ve kondansatör kısadevre olur. Sen yapmışsındır birşey olmamıştır bu genel kuralı değiştirmez. Ama o yaptığın devre devamlı risk altında demedi deme.

Teknoloojiye gelirsek, son teknoloji ile dielektrik malzemennin yapısı ve eğer kondansatör elektrolitik ise kağıda emdirdikleri kimyasallar bilimsel gelişmelerle değişiyor. Bu değişim, daha ufak boyutta daha kapasiteli, daha yüksek gerilime dayanıklı kapasitör yapımını sağlıyor. Sen istediğin kadar kaliteli de ama ben 250vdc yazan yukarıdaki kapasitör mü yoksa 400vac yazan çin kapasitörü mü desen çini tercih ederim.

Sanırım bu açıklama yeterli olur. Mesafe mesafe; kalite değil olay. Watt olayını ise ilk defa duydum onu bilmem.

seron

Önemli olduğu için flood yapıyorum.

Prizlerdeki ac değeri 220v değil. Aslında 310v civarondadır. Ancak ölçü aletleri hep 220v gibi okur. Dolayısıyla eğer trafosuz adaptör yapmayı düşünürseniz kutupsuz kapasitör 400v altı olmasın. Bu bir uyarıdır.

tahaberber

Alıntı yapılan: seron - 18 Kasım 2022, 10:46:01Valla Yusuf abi, kondansatörde watt var mıdır yok mudur orasıyla ilgilenmiyorum lakin yukarıdaki kondansatörlerin iş görmeyeceğini de tahmin edebiliyorum. Sebebi kondansatörün yapısıdır. Ne kadar kaliteli olursa olsun bir kondansatörde belirtilmiş v değeri o kondansatörün maksimum tahammülünü gösterir. Bu maksimum tahammül aradaki naylon kalınlığına bağlı(başka faktörler de var). Birbirine paralel iki madeni plakaya gerilim uygulandığında plakalar arasında manyetik alan kuvveti oluşur. Gerilime bağlı olarak bu alan kuvveti arttıkça elektronlar boşluktan atlama yapmaya başlar/eğilim gösterir. Bu olay gerilimle doğru, aradaki dielektrik maddenin kalınlığı yani iki plaka arası uzaklıkla ters orantılıdır.

Elimdeki kondansatörlerde iki plaka arası mesafe, yani dielekktrik malzeme kalınlığı, yani naylon inceliği öyle ayarlı ki, fabrikanın belirttiği voltajı aştırırsam arada atlama olur ve kondansatör kısadevre olur. Sen yapmışsındır birşey olmamıştır bu genel kuralı değiştirmez. Ama o yaptığın devre devamlı risk altında demedi deme.

Teknoloojiye gelirsek, son teknoloji ile dielektrik malzemennin yapısı ve eğer kondansatör elektrolitik ise kağıda emdirdikleri kimyasallar bilimsel gelişmelerle değişiyor. Bu değişim, daha ufak boyutta daha kapasiteli, daha yüksek gerilime dayanıklı kapasitör yapımını sağlıyor. Sen istediğin kadar kaliteli de ama ben 250vdc yazan yukarıdaki kapasitör mü yoksa 400vac yazan çin kapasitörü mü desen çini tercih ederim.

Sanırım bu açıklama yeterli olur. Mesafe mesafe; kalite değil olay. Watt olayını ise ilk defa duydum onu bilmem.

Üstad kondansatörlerde bende watt duymadım ama esr değerleri var hatta piyasada basit bir esr metre var atmel işlemcili bununla kondansatörün iç direncini olcuyorsun iç direnç nekadar düşük ise kondansatör anlık okadar yüksek akım verebiliyor.bu biraz kondansatörün iç yapısı birazda boyu ile ilgili içi kötü ise boyu büyük yapılarak çözülebilir.bu her büyük kapasitör dandik demek değildir.ben laptop anakarti onariyorum tantal kapasitörler var 330uf değer kaybetmiyor fakat vloss oluşuyor iç direnç yükseliyor.bunlari esr metre ile ölçüp değiştiriyorum arıza çözülüyor.birde esr bin önemini şöyle anlatayim mesela bir kondansatör var elinizde 330uf bundan 4 amper akım çekince osilaskop da dalgalanma oluyor tepeler çıkıyor başka bir kondansatör var 330uf bunda 4 amper çekince tepelenme olmuyor bunun esr değeri iyi olduğu için iç direnci düşük ondan sebep olmuyor.seron üstad bu bilgileri belki siz biliyorsunuz dur.fakat formda başka arkadaşlar watt olayını anlasın diye açıkladım benim tahminim Yusuf usta nin dediği watt budur.yoksa watt ile ilgili bende birşey duymadım.eger watt olayi var ise Yusuf usta bizi aydinlat lütfen bunu nasıl öğrencicez datashett de nasıl yazıyor kondansatör alırken nasıl seçelim

Yusuf usta

Alıntı yapılan: tahaberber - 24 Kasım 2022, 08:18:11
Alıntı yapılan: seron - 18 Kasım 2022, 10:46:01Valla Yusuf abi, kondansatörde watt var mıdır yok mudur orasıyla ilgilenmiyorum lakin yukarıdaki kondansatörlerin iş görmeyeceğini de tahmin edebiliyorum. Sebebi kondansatörün yapısıdır. Ne kadar kaliteli olursa olsun bir kondansatörde belirtilmiş v değeri o kondansatörün maksimum tahammülünü gösterir. Bu maksimum tahammül aradaki naylon kalınlığına bağlı(başka faktörler de var). Birbirine paralel iki madeni plakaya gerilim uygulandığında plakalar arasında manyetik alan kuvveti oluşur. Gerilime bağlı olarak bu alan kuvveti arttıkça elektronlar boşluktan atlama yapmaya başlar/eğilim gösterir. Bu olay gerilimle doğru, aradaki dielektrik maddenin kalınlığı yani iki plaka arası uzaklıkla ters orantılıdır.

Üstad kondansatörlerde bende watt duymadım ama esr değerleri var hatta piyasada basit bir esr metre var atmel işlemcili bununla kondansatörün iç direncini olcuyorsun iç direnç nekadar düşük ise kondansatör anlık okadar yüksek akım verebiliyor.bu biraz kondansatörün iç yapısı birazda boyu ile ilgili içi kötü ise boyu büyük yapılarak çözülebilir.bu her büyük kapasitör dandik demek değildir.ben laptop anakarti onariyorum tantal kapasitörler var 330uf değer kaybetmiyor fakat vloss oluşuyor iç direnç yükseliyor.bunlari esr metre ile ölçüp değiştiriyorum arıza çözülüyor.birde esr bin önemini şöyle anlatayim mesela bir kondansatör var elinizde 330uf bundan 4 amper akım çekince osilaskop da dalgalanma oluyor tepeler çıkıyor başka bir kondansatör var 330uf bunda 4 amper çekince tepelenme olmuyor bunun esr değeri iyi olduğu için iç direnci düşük ondan sebep olmuyor.seron üstad bu bilgileri belki siz biliyorsunuz dur.fakat formda başka arkadaşlar watt olayını anlasın diye açıkladım benim tahminim Yusuf usta nin dediği watt budur.yoksa watt ile ilgili bende birşey duymadım.eger watt olayi var ise Yusuf usta bizi aydinlat lütfen bunu nasıl öğrencicez datashett de nasıl yazıyor kondansatör alırken nasıl seçelim
şimdi dostlar ben kara cahil köylüyüm. köylüler üstüne alınıp kızmasın. neticede bizim de bir köyümüz var. tabiri böyle üretmişler. ben şimdi bir cahil olarak pile lamba değdiriyorum yanıyor dediğimde, bilen insanlara düşen bunu açıklamaktır. açıklarsınız biz de öğrenmiş oluruz teşekkür ederiz. geçenlerde de dc elektrik ac gibi çarpmıyor dedim mühendis arkadaşlar topa tuttu. video yolladım. bakın elimi tutuyorum çarpmıyor diyorum. liç edildim :) yani teorik olarak bunun tehlikeli olduğundan ayağımı yalıttığımdan falan girdi en son iş kötü yerlere gitti üzüldüm. halbuki bir cahil olarak "şu şu sebeplerden dolayı çarpılmıyor olabilirsin. evet ilginç bir durum" gibi bir akademik cevap bekliyordum. kendilerini aşağıladığımı sandılar iş tatsız yere gitti. çok üzüldüm. bir tanesi mesela senin gibi şöyle bir durum var bunu kast ediyor olabilirsin demedi. şimdi tabii on yıl geçti üzerinden az daha yaşlandım, affettim hepsini, gençler kendini tutamadı höt dedi diyorum :) (not dc 310volt, iki uca birden değmiyorsak tabii halen bizim şirkette kimseyi çarpmamaya devam ediyor.)
bu watt meselesine gelince, aslında watt güç birimi ya hani, güçlü demek istiyorum. şarj edilmiş bir kondansatör düşük akım çeken bir lambayı 2 saniye yakıyorsa, başka aynı değerde kondansatör aynı ampülü 3 saniye yakabiliyor. daha çok akım demek bu. yani daha çok güç. şimdi esr kaynaklı bir olaydan söz ettin aklıma yattı, ama bir şeyler daha var gibi sanki...  araştırıp dahasını da öğrenirim, zaman olursa... ben şimdi ayrıyeten bir de şöyle düşündüm, adamkondansatörü tarif ediyor;

"Plakalar arasındaki yalıtkan maddeden dolayı aralarından elektrik akımı geçmez. Kaynak kesilip kondansatör deşarj durumuna geçtiğinde ters yönde akım oluşur ve negatif yükler pozitif yüklere doğru hareket eder. Akım ve gerilimin sıfırlanmasıyla deşarj işlemi gerçekleşmiş olur."

dedim ki dolayısı ile daha geniş plaka kullanarak aynı kapasitede kondansatör üretilirse, demek ki aynı anda akan elektron sayısı da fazla olacak, daha güçlü, benim tabirle daha watt'lı bir kondansatör elde edeceğiz. ampül daha uzun yanmayacak ama daha çok akım isteyen bir lambayı yakabileceğiz. plaka genişlerse kapasite aynı olmaz demeyin. sarım sayısıydı (uzunluk), mesafeydi bir sürü etken var. yani aynı kapasitede ve voltajda olup birbirinin üç katı yüz ölçüme sahip kondansatörler var elimde. bunlar teknik işler. teknik işleri mürekkep yalayan gençler açıklayacak. ben uygulayan, gören pratikten bu işi bilen bir ustayım. yapıyorum oluyor. amaa niye oluyor işte onu da siz tamamlayacaksınız :)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 18 Kasım 2022, 10:53:49Önemli olduğu için flood yapıyorum.

Prizlerdeki ac değeri 220v değil. Aslında 310v civarondadır. Ancak ölçü aletleri hep 220v gibi okur. Dolayısıyla eğer trafosuz adaptör yapmayı düşünürseniz kutupsuz kapasitör 400v altı olmasın. Bu bir uyarıdır.

valla seron tamam doğru diyorsun da, neticede hem - hem + alternansları diyotla alıp saniyede 50 örnekleme yerine 100 örneklemeye çıkarıp dc yapınca 310 volt oluyor. yoksa ac gerilimin alternans tepe noktası 220 ki adamlar 220 diyorlar. (mı acaba) kandırılıyorsak bilelim :)

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Kasım 2022, 11:19:16
Alıntı yapılan: seron - 18 Kasım 2022, 10:53:49Önemli olduğu için flood yapıyorum.

valla seron tamam doğru diyorsun da, neticede hem - hem + alternansları diyotla alıp saniyede 50 örnekleme yerine 100 örneklemeye çıkarıp dc yapınca 310 volt oluyor. yoksa ac gerilimin alternans tepe noktası 220 ki adamlar 220 diyorlar. (mı acaba) kandırılıyorsak bilelim :)

Yusuf abi açıklıcam da teknik dile hakim olmadığımdan açıklayamıyorum. Evet, tepe noktası 220v olduğundan nominal voltaj bu şekilde belirlenir. Fakat aslında... bilmediğimden toplam voltaj diyeyim, toplam voltaj 310volt. Doğrultup kapasitör bağlayınca 310v olmasının nedeni de bu. Değilse doğrultma işlemi yükseltme yapmıyor, var olanı ortaya çıkarıyor. Olmadı... Yabancı bir kaynakta bunu çok güzel anlatıyordu eğer bulabilirsem paylaşayım. Ölçü aletlerinin içinde diyot var, sadece sıfır noktası ile tepe noktası arasını ölçebiliyor bu yüzden de 220v çıkıyor.

Kondansatöre gelelim. Bir kondansatörü şebekeye seri bağladık. Yük olarak 1megaohm bile bağlasan eğer kapasitörün voltajı yeterli değilse içerden deldirirsin (dielektrik naylon delinme riskine girer). İşte bu riski hiç yaşamamak için 310v üzeri kondansatör seçiyoruz.(250v bile olmaz).

seron

@Yusuf usta sana bahsettiğim olayı buldum.
https://www.talkingelectronics.com/projects/BasicElectronics-1A/BasicElectronics-1A_Page3c.html

Orada şehir şebekesindeki dalgalı akımın aslında 220V olmadığından bahsediyor. Sayfayı aşağı biraz kaydır, orada AC dalgasına elleyen adam resmi var.

Daha detaylı anlatımlar da var onları bulamadım. Uzun sürecek bununla idare et. Verdiğim sayfa trafosuz adaptör ilmini tüm ayrıntılarıyla anlatıyor isteyen baştan aşağı okuyabilir çok önemli şeyler anlatıyor.

Kolay gelsin.

Yusuf usta

AC GERİLİM değeri konusundaki veri göreceli bir veri, 220 tek alternasın tepe değeri. ama etki olarak veya kullanım şekli olarak bunun aslında çok çok üzerinde. baktığımız nokta, kullandığımız şekil önemli. neyse uzun iş bunu incelemek. zamanında westinghouse ile Edison bu konuda ne filmler çevirdiler...

bu arada dokununca çarpmamasından benim bahsettiğim gerilim DC gerilim. Ac gerilim değil. yani dc'ye düzgünce çevrilen şebeke gerilimi eksi veya + kutuplarına dokunanı çarpmıyor. teorik olarak "gebereceksin" diye haykıran mühendislere "teorik" olarak katılıyorum. ama ben bilimsel olmayan pratik bir veri olarak "gebermiyoruz valla" diyorum. bu, her hangi bir anda çarpılabilrsin, güvenme söylemine dönüşünce, yok diyorum, bunca yıl çarpmadıysa bilimsel olarak bir açıklaması vardır illa, bir gün birisi yapar öğreniriz diyorum.

verdiğin linkin de türkçe tercümesini resimli olarak google biraz bozuk yapsa da kaydettim. word dosyası olarak birisi telefonundan zorlanmadan okuyabilir:

seron

Ya of Yusuf abi ya bana iki saat resim çizdiriyorsun >:(

yusufabiyedersbilmemkaçıncıedisyon.PNG

Muhtemelen resimdeki olayı hiç yaşamadın çünkü böyle bir devrede çarpılıyor muyum deneyi yapmadın. Ama ben yaptım! Trafosuz adaptör devresinin çıkışından şiddetli şekilde çarpıldım az daha geberiyordum. Kondansatör 330nF idi ve DC çıkışının sadece birine ellemiştim, diğer elim duvara değiyordu. Elimi duvardan çeker çekmez çarpılma şiddeti düştü ve kurtuldum. Nedenini yukarıda açıkladım.

Aslında ben sana bunu açıklamıştım sen de haa tamam demiştin ama görüyorum ki unutmuşsun yine başa dönüyoruz.

Senin yıllar evvel çektiğin videoda ellediğin yer, profesyonel bir SMPS devresiydi. Bir monitörün güç katına elliyordun. Bu tür devrelerde birazdan resmini vereceğim birşey vardır: Y KÖPRÜSÜ!

Y kondansatörleri ile kurulan bu devre EMI filtresinin girişinde ve SMPS devresinin çıkışında bulunabilir. Bazen çıkışında bulunmaz, EMI devresinin çıkışında olur. Tam olarak ne işe yaradığını bilimsel olarak açıklayamamakla beraber "bir faydası vardır" o da çarpılmayı önlemek.

Senin söktüğün devre de profesyonel bir devre idi ve çarpılmanı önleyecek Y kapasitörleri ile kurulu bir köprü vardı. Ayrıca ayağında ayakkabı vardı ve toprakla temasın yoktu, daha evvel de söylemiştim, inanmamıştın. İlk devreye bakacak olursan çarpılan çöpadam yere basıyor. Bu, devrenin tamamlanması için yeterlidir. Her ne kadar toprak yüksek direnç gösterse de, trafo ile olan irtibat bir şekilde topraktan sağlanıyor ve adam çarpılıyor. Şimdi sana denemesi bedava demek isterdim ama sevdiğim bir insana bunu yapamam. İlla görmek istersen yukarıdaki devreyi 100nF seri kutupsuzla dene ve bir bak. Yanılıyorsam sana bira ısmarlarım. Tabi görüşebilirsek :du:

Şimdi de senin o deneyinde çarpılmama nedenini inceleyelim.

yusufabiyedersbilmemkaçıncıedisyon2.PNG

Profesyonel SMPS devrelerinde olan bu Y köprüsü, ki "köprüsü" lafını ben uyduruyorum, senin vücudun ile toprak arasında AC'ye kısadevredir. Bu nedenle akım senin vücudundan toprağa değil, bu kapasitörlerden toprağa akar. Bu, şiddetli çarpılmaların önüne geçer; çok olsa belki biraz gıdıklanma yaşarsın.

Peki ama neden?

10nF kadar kapasitesi olan bu Y kapasitörü senin vücuduna göre çok daha iyi bir iletkendir. Bu da elektrik akımının kolay yolu tercih edeceği anlamına gelir. Dolayısıyla yükün çoğunluğu bu kapasitörlerden topraklama hattına aktığından sen birşey anlamazsın.

Yukarıdaki anlatımda hiç, DC adamı çarpmaz, AC DC'ye çevrilince artık Faz yoktur diye birşey var mı? Ya da tam tersi var mı? Devreyi incelersen "yol" diye bir kavram var. AC, yolunu tamamladı mı, beni DC'ye çevirmişler AC'ye çevirmişler dinlemez. Akar ve gider.

Dolayısıyla son olarak ve de işin hülasası, olay DC çarpar mı çarpmaz mı değil mesele. Akımın nerden yolu tamamladığına bakmalısın. Dış devreden tamamlıyor, diyot köprüsü ve kondansatörle işimiz yok.

Ancaaaaaak!

Bir izolasyon trafosu kullansaydık ve bu trafonun topraklaması olmasaydı...

ÇARPMAZDI!

Çünkü yolu tamamlayacak bir topraklama hattı olmayacaktı. Sadece DC çıkışlarının her ikisine birden ellersen çarpılacaktın (310VDC).

Yoruldum. Az dinleneyim sonra devam ederim. @Yusuf usta diye isminden de bahsedeyim de görüp gel.

seron

Alternatif akımdaki bu 310V olayı ne?

Şekil-1:

alternatif akımın hali01.PNG

Jeneratör dönüp bobinler mıknatıslara yaklaşıp uzaklaştıkça dalgalı bir akım oluşur ki bu oluşan akımın şekli sinüsoidal bir şekildedir. Yukarıda görmeye alıştığımız şekle dikkatle bakıp biraz hayal gücünü kullanırsan sanki birşey daireler (parabol) çizerek sağa doğru gidiyor.

Neyse asıl mesele bu değil. Yukarıdaki şekilde AC'yi görüyorsun. Tepeden tepeye toplamda 440Volt elde edersin. Ama değil işte. Peki ama neden?

Şimdi yine hayal gücümüzü kullanıyoruz. Bu AC dalgası oyun hamuru gibi olsun. Dalganın olduğu yerlerden biraz koparalım ve olmadığı boş yerleri dolduralım ki böyle dalgalı değil de düz hale gelsin. Hem alttaki dalgaya hem üstteki dalgaya bunu uygularsan tam da aşağıdaki şekli elde edersin:

Alternatif akımın hali02.PNG

Dalganın üst kısımlarından kopardık boş yerleri doldurduk. Ancak bu defa dalga yükseklik kaybetti. Bak bakalım bu kez voltaj kaç oldu?

310Volt değil mi? İşte doğrultma ve filtreleme işlemi de sana bunu yapıyor. Yani AC'yi doğrulttuğunda alttaki dalgaları üst tarafa alıyorsun. Ne oldu? Tırtırlı bir dalga elde ettin. Kondansatör ile bu boşlukları doldurunca Vx1,41 kadar voltaj elde etmiş oldun.

İşte o yüzden şehir şebekesi 220V değil, 310Volt.

220 x 1,41 = 310,1

Olay bu kadar basit.

Allahım ne olur anlasın... :(

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 25 Kasım 2022, 15:35:16Alternatif akımdaki bu 310V olayı ne?

........

Olay bu kadar basit.

Allahım ne olur anlasın... :(

dostum eğer bana diyorsan, aynı şeyi sana yazdım ki zaten. ac gerilim dc yapılırken her iki alternansın gücü kullanıldığı için 50 değil 100 gibi düşünüyoruz frekansı zaten. ama şimdi dc yapınca 310 ediyor diye ac tepe noktalarının 220 olmasını görmemek de başka bir şey. etkisel bir incelemeden söz etmiyorum ben, ölçümsel durumu söylüyorum. sonuçta aslında çok ciddi yazdığım bir konu değil yani kızıyorsan bırakabilirim. boş ver aga o voltajla ne işim var benim.

o diğer dc çarpmama olayı için de elbette ki profesyonel cihazlardan söz ediyoruz. en ufak açığı olan bir devreye kim güvenir de canını teslim eder. zaten EMI filtrelerde olan yahut cihaz üzerinde şebeke giriş konnektörü yanında olan toprakla faz nötr arasına konulan kondansatörleri bile güvenilir bulmuyorum. birisi kopsa, kapasitesi değişse seyreyle gümbürtüyü... yalnız bunlar olmadan da çarpmıyor.

tabii bu arada ben de biraz ciddileşeyim. elinizi ıslatıp bir elinize dc 6v + diğerine - çubuk koyun tutun. hiç bir şey olmuyor. ama bunu insan vücudunun hissedebildiği 50 hertz veya altı bir frekansla verin bakalım kaç saniye tutabiliyorsunuz. 6 volt 1 evet 1 miliamper, amper de değil, miliamper, bu şekli ile sizi zıplatıyor. vücudun kapasitif etkisi konulu ince araştırmalarım sonucu bayağı bir veri elde ettim.

neticede kuru deri ile toprak yapsan ne yapmasan ne... elbette ki ne kadar doğrultsan da gerilimi bir yerlerden ac gerilime bağlısın bir şekilde. hissetmeme sebebini de biliyorum işin doğrusu da çok uzun yazmak lazım. zor iş. diyeceksin sanki kısa mı yazdın, dur bakim bi'... yok çok da uzun olmamış. şimdi tükanı kapatıp gidip keyfime bakmam lazım acilen. yarın bakarım kötü kötü yazdıysan karışmam. iyi güzel yazdıysan sana mek donalttan bir hamburger ısmarlarım bak.

seron

Abi niye kötü birşey yazayım, yukarıda neyi neden düşündüğümü anlattım. Eh, çarpıldığımı da anlattım? Yeter. Bir diplomalı hıyarcının yapabileceği bu kadar. :D

tahaberber

Geçen ay bir elektrikli süpürge bataryası tamir ettim 22s batarya vardı içinde 92.4volt elektirik olan batarya ya tuttun hiç çarpmadı ne çarpma nede yanma oldu daha üstünü denemedim bu arada direnç düşük olsun diye işaret ve orta parmağımla dokundum yani mesafe yakın

seron

Konu bu değil ama 92 volt adamı çok güzel çarpar. Batarya setinin kontrol devresi, belli bir iç direnci olmayan yüklere güç uygulamıyordur, yani yük binmeden çıkışı açmıyordur, o yüzden çarpılmamışsındır. Direkt pil çıkışına elledin mi zıplatır.

tahaberber

Alıntı yapılan: seron - 02 Haziran 2023, 17:51:09Konu bu değil ama 92 volt adamı çok güzel çarpar. Batarya setinin kontrol devresi, belli bir iç direnci olmayan yüklere güç uygulamıyordur, yani yük binmeden çıkışı açmıyordur, o yüzden çarpılmamışsındır. Direkt pil çıkışına elledin mi zıplatır.

Bataryaları ben puntoladim direk batarya bin ucuna artı ve eksi uçlarına tuttum çarpmadı hemde nasıl carpmaz diyip birkaç kez de denedim bataryalar bozuk demeyin 400w motoru çalıştırıyor bataryalar

seron

Allahallaaa enteresan. Normal şartlarda DC 45V'den itibaren çarpmaya başlar ve hatta tehlikelidir deniyor. Yine de çarpmıyorsa çok tuhaf.

tahaberber

Alıntı yapılan: seron - 02 Haziran 2023, 20:40:53Allahallaaa enteresan. Normal şartlarda DC 45V'den itibaren çarpmaya başlar ve hatta tehlikelidir deniyor. Yine de çarpmıyorsa çok tuhaf.

Bir sitede okudum DC akım alternatif akım gibi değil 25volt ile 120volt arasında ortam şartına göre carpiyormus ıslak olursa 25volt kuru olursa 120volt a kadar çarpmadıği oluyormuş bu arada alternatif akım daha zararlı cunki kalp ritmini bozuyor bu sitede okudum okumak istiyen varsa link

https://www.elektrikport.com/makale-detay/hangisi-daha-tehlikeli-ac-mi-dc-mi/23107#ad-image-0

mustafaaxu

seron hocam normalde her canlıyı DC de çarpar AC de çarpar tesadüf dün akşam tesla filmi vardı ordada Edisonla DC ve AC savaşi vardı
sayın tahaberber buyük olasılıklas elleri iletkrnliğini kaybetmiştir ondan çarpmıyordur
genelde yaşlılarda böyle septomlar görülmekte
benim yaşım 60 bazen bende farkında olmadan elliyorum çarrpmıyor

eller nasırlaşıyor mesela genelde poşetin ağzını açamıyoruz telefon elimizden kayıp gidiyordaha ötesi parmak izi kayboluyor
kuşlarn eden çarpılmıyor acaba ayak derileri kalın olduğu içinmi yoksa üzerinden akım akmadığı içinmi
kuşlar kışın yağmurda neden çarpılmırorlar suyun saflığımı acaba yoksa 220v yetmiyormu çarpılmalarına ama orta gerilim hattınada konuyorlar gene çarpılmıyorlar
araştırmaya devam

kolay gelsin

tahaberber

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 05 Haziran 2023, 10:28:00seron hocam normalde her canlıyı DC de çarpar AC de çarpar tesadüf dün akşam tesla filmi vardı ordada Edisonla DC ve AC savaşi vardı
sayın tahaberber buyük olasılıklas elleri iletkrnliğini kaybetmiştir ondan çarpmıyordur
genelde yaşlılarda böyle septomlar görülmekte
benim yaşım 60 bazen bende farkında olmadan elliyorum çarrpmıyor

eller nasırlaşıyor mesela genelde poşetin ağzını açamıyoruz telefon elimizden kayıp gidiyordaha ötesi parmak izi kayboluyor
kuşlarn eden çarpılmıyor acaba ayak derileri kalın olduğu içinmi yoksa üzerinden akım akmadığı içinmi
kuşlar kışın yağmurda neden çarpılmırorlar suyun saflığımı acaba yoksa 220v yetmiyormu çarpılmalarına ama orta gerilim hattınada konuyorlar gene çarpılmıyorlar
araştırmaya devam

kolay gelsin
Yaşım 29 elde nasır bir miktar mevcut malum tinerle anakart temizlerken tiner el derisini öldürüyor mesleki defermasyon fakat 30volt üzeri  alternatif akım çarpıyor veya köprü ve kapasitör ile dogrultulmus 50 volt üstü çarpıyor ama DC de 92 volt çarpmadı beni çok şaşırttı bunun için birkaç kez denedim iki el ile de denedim iki parmak ile de birşey olmadı

tahaberber

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın