Basit Darbeli Akü Şarj

Başlatan seron, 20 Ekim 2022, 21:53:53

seron

Canım sıkıldı çizdim. Şu anda kesim için birşeyler ekliyorum. Ham halinin çizimini paylaşmak istedim.

Darbeli Basit Şarj.PNG

Devre 10VA transformatörden güç alır. Basit bir astable multivibratör ile darbe üretilir ve üretilen darbeyle mosfet sürülür. Darbe frekansı yanlış hesaplamadıysam 390Hz civarındadır. Bu darbe ile akünün doldurulmasının hem sülfatlaşmada faydası var, hem de darbeli akım olunca koskocaman wattlı direnç kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Öyle öngörüyorum ki devre bu sebeple fazla ısınmayacaktır. Flip-flop devresindeki 5k pot ile doluluk oranını artırıp azaltarak şarj akımını değiştirebilirsiniz.

Bu kez PCB şeması veremiyorum. Şuna bir kesim devresi ekleyeyim... ;)

İyi çalışmalar.

seron

Tip-2 Tamamlanmış hali.

12V FFli Darbeli Şarj.PNG

Mantık olarak biraz sorunlu olabilir ancak amaca hizmet edecektir. Trafo 18VAC çıkışlı oldu. Kesici röle TL431 tarafından sürülüyor. Kesim işlemi direkt 220V girişinden yapılır. Yeşil LED'in 220V tarafına konması pek akıllıca olmadı. Herneyse böyle de şarj cihazı olur mu, bence olur. PCB'sini çizip saklayacağım. Yorum yazabilirsiniz. Tavsiye, hata bildirme, övgü sövgü hertürlü kabul...

İyi çalışmalar.

mustafaaxu

hocam ikinci devre ile aslında herşeyi şarj edebiliriz
mosfet  amaca gore ona görede fiyat farkı var
kolay gelsin
ortalama fiyatlar
IRFZ44 N Kanal Power Mosfet TO-22060V, 50A, 150W  ........8 tl
IRF630 N Kanal Power Mosfet TO220 - 200V 9A      .......7,24tl
4N65L-TN3-R SMD D-Pak N Kanal Mosfet - 4A 650V..................5,24tl

seron

Teşekkür ederim hocam,
IRFZ44N çok uygun alsında. Seçerken çok da dikkat etmedim.
Dediğin gibi universal bir pil şarj cihazı olarak kullanılabilir.
Ben bunu çizeyim en iyisi he? :hiho:

seron

Flood için özür dilerim.

Devrenin PCB çizimini tamamladım. Transformatörü daha kapasiteli akülerin şarjı için 10VA'dan 100VA'ya çıkarmayı düşündüm. Zaten dikkat ederseniz parçalar daha yüksek akım için tasarlandı. Fakat fiyatlarına bakınca "oha felan oldum yani" ve baktım böyle olmuyor, girişteki doğrultma katını iptal ettim. Böylelikle ikinci el laptop adaptörüyle olsun, SMPS LED adaptörleriyle olsun kullanılabilsin istedim. Giriş ve çıkış için pabuçlu kablo yatağı bıraktım. Vidalanacak.

2022-10-21 11_09_09-Greenshot.png

2022-10-21 10_31_32-Greenshot.png

Hiç fena değil, güzel oldu bence. Arşivimde dursun gün gelir bir işe yarar. 

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın