Toprak Nem Ölçer

Başlatan seron, 26 Eylül 2022, 20:06:38

seron

Konuyu "Test ve Ölçüm" kategorisine açmak isterdim ama devrenin amacı yeni başlayanlar için pratik olunca burası daha uygun.

Bu devrenin amacı yeni başlayanlara pratik yaptırmak. Devre, toprağa batırılmış iki elektrottan aldığı referans değerine dayanarak LED yakıyor ve böylelikle nem seviyesini ölçüyor. Çok alengirli bir devre değil ama olsun. Devreyi internette buldum, hoşuma gitti.

fk908b.jpg

Devreyi hintliler yapmış kılavuzundaki yazılardan belli. Elin fakir tbklu hintlileri bile internetten kit satıyor biz hala baskı nasıl yapılır onu çözmeye çalışıyoruz. Elimde imkan olacak, tüm ülkeye muadil kit yapar satarım.

Devre şeması:
2022-09-26 19_55_16-Greenshot.png

Şemayı pek gözüm tutmadı ama işe yaramasa yapıp da satmazlar zaar. Ben de çizimini yaptım, baskı veriyorum.

Çalışması.

Transistörün Kollektör-Beyz uçları iki madeni çubuk ile toprakla ilişkilidir. Topraktaki nemin yüksek olması, transistörü iletime zorlar. Toprak ne kadar nemliyse transistör o kadar fazla iletime gider ve o kadar çok sayıda LED yanar.

2022-09-26 19_58_05-Greenshot.png

2022-09-26 20_03_19-Greenshot.png

Eklerden baskı için gerekli PDF dosyalarını zip olarak indirin.

ÖNEMLİ NOT: LED'ler ters olmuş :D Öbür türlü takın şimdi iki saat resimleri yenilemek zorunda kalmayayım.

Yarın "Yalan Makinesi" paylaşacağım hadi bakalım.

seron

Devrede küçük bir değişiklik yaparak röle bağladım:

röleli.PNG

Yalnız yanlış yapıp yapmadığımı bilmiyorum. Akıl yürüterek bu hale getirdim. Ne yapacağı belli olmaz önce bredbordda denemek lazım.

Amaç şu: belli bir LED yandığında röle sürmesini sağlamaya çalıştım. Böylelikle röleye bağlanmış bir su motoru vb'yi çalıştırıp bitkiyi otomatik sulatabilirim.

Tekrar hatırlatıyorum devre biraz rastgele oldu. Modifikasyon isteyebilir. Zaten baskıyı vermeyeceğim ama bredbordda denemeden plakete geçmeyin.

2022-09-29 20_35_14-Greenshot.png

Fikriniz, itirazınız değerlendirilir.

EDİT: Beyzi LED2'den LED3'e mi alsaydım acaba. Program arkaplanda açık olacak. Tavsiye gelirse değiştiririm.

ŞÖYLE Mİ YAPSAYDIM ACABA:
röleli - 2.PNG

bugdaytanesi007

seron hocam hayırlı akşamlar dilerim
ben bugdaytanesi007
sıdal sürmeli
05442911972
mail adresiniz ve telefon numaranız mevcut mu
proje cizim konusunda bahs ediyorum
saygılarımla
kendinize iyi bakın iyi akşamlar

seron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın