Kısadevre Olmuş Nikel Pilin Düzeltilmesi

Başlatan seron, 07 Eylül 2022, 21:04:07

seron

Pil kısadevre verir mi?

Verir. Nikel Kadmiyum ve Nikel MetalHidrit piller bazen içerden kısadevre verebiliyor. Aynen kurşunlu akülerin sülfatlaşma yapması gibi nikel tabanlı piller, içerden kristalleşme yapıyor. Kristaller nikel metalinin zamanla tuzlaşması ve bulunduğu yerde kristalize olarak iki elektrotu birbirine kısadevre etmesine kadar büyür. İki elektrot birbirine bu kristal ile dokunduğunda pil kısadevre olur.

Kısadevre olmuş pil, Vmetre ile kontrol edildiğinde tam "0 Volt" gösterir. Dijital şarj cihazları hata verir. Dijital olmayan şarj cihazları şarj etmez. Ne kadar şarj ederseniz edin, sıfırda kalır. Multimetrenizin continuity kademesinde öterek kısadevre sinyali verir. O zaman anlayın ki pilin içinde kristalleşmeye bağlı kısadevre var.

Pillerin içinde katmanlar vardır. Bu katmanlar kağıt gibi ince zarlar halindedir ve rulo şeklinde birbiri üstüne sarılmış şekildedir.

pildetay.PNG
Elektrotların arasında oluşmuş nikel tuzu.

Yapacağınız basit bir düzenekle bu sorunu giderebiliyorsunuz. Elimde kısadevre vermiş AA tip 650mA Nikel Kadmiyum (NiCd) pil vardı. Bu tip pillerin modası geçmiş olsa da elimde tek pille çalışan mini fenerler var, onlarda kullanıyorum. Bu pil de sorunu nedeniyle uzun süredir kenarda yatıyordu. Başka bir sitede gördüğüm enteresan bir yöntem aklıma gelip duruyordu. Ben de denemek istedim.

Yöntem:

Nasıl Çözülür.PNG
Kristal kırma düzeneği.

Yöntem basittir. Genişçe kapasiteye sahip bir ya da birkaç kondansatör şarj edilir. Şarj tamamlanınca pilin artı ve eksisine aniden basılıp çekilir. "ÇAT!" diye kıvılcım çıkınca bırakılır ve bu işlem birkaç kez tekrarlanır. Oluşan anlık yüksek akım, pilin içinde oluşagelen nikel-hidrit kristalini kırar. Kısacası punta yapar gibi kapasitöre toplanmış yükü pile birkaç kez uygulayacaksınız. Ta ki pil yanıt vermeye başlayana kadar.

Yaptığım test başarılı oldu. Önceden tüm çabalarıma rağmen yanıt vermeyen pil şimdi adam akıllı şarj oldu ve işini yapıyor.

Aklınızın bir kenarında olsun. İyi çalışmalar.
IMG_20220907_205753_result.png

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın