Doğal Frekans Ölcümü

Başlatan Srkan55, 25 Ağustos 2022, 17:08:27

Srkan55

Herkese Merhaba foruma bugün katıldım.

Sorum şu : Bildiğimiz üzere evrende her cismin kendine has bir frekansı mevcut , Herhangi bir cismin doğal frekansı mesela bir taş parçasının yada metal "Hz olarak" nasıl ölçebiliriz. piyasada çok çeşitli cihazlar gördüm ancak beni tatmin etmedi. Bu konuda yardım ederseniz sevinirim

mustafaaxu

Alıntı yapılan: Srkan55 - 25 Ağustos 2022, 17:08:27Herkese Merhaba foruma bugün katıldım.

Sorum şu : Bildiğimiz üzere evrende her cismin kendine has bir frekansı mevcut , Herhangi bir cismin doğal frekansı mesela bir taş parçasının yada metal "Hz olarak" nasıl ölçebiliriz. piyasada çok çeşitli cihazlar gördüm ancak beni tatmin etmedi. Bu konuda yardım ederseniz sevinirim

Doğal Rezonans ve Elektrik REZONANS

Elektrikte rezonans frekansı nedir?
İç direncin (endüktif reaktansın) kapasitif reaktansa eşit olduğu frekans, rezonansın frekansı olarak tanımlanır. Rezonansın tüm mekanik yapılarda gözlemlendiği bilinir. Belirli bir titreşim frekansına duyarlılık olarak tanımlanabilir.14 elektrik rezonansı  ölçülebilir frekans sayıcı ile direk frekans
Birim Hz... Mhz.... Ghz ....ölçülebilir

RezonansÇEŞİTLERİ,
her türlü titreşim veya dalga ile ortaya çıkar: mekanik rezonans, akustik rezonans, manyetik rezonans, elektrik rezonansı, nükleer manyetik rezonans, elektron spin rezonansı ve kuantum dalga fonksiyonlarının rezonansı vardır.30 Nis 2020

Doğal frekanslar İ,
Cisimler, yüklü parçacıklar ve mekanik sistemler genellikle titreşme eğiliminde oldukları belirli bir frekansa sahiptirler. Buna rezonans frekansı veya doğal frekans denir.
Eğer herhangi bir cisim, doğal frekansına eşit veya çok yakın bir frekansta titreşimlere veya düzenli darbelere maruz kalırsa güçlü bir şekilde titreşmeye başlar. Bu duruma rezonans denir.

REZONANS Ölçülebilmesi:
elektrik rezonansı  farklı
Doğal rezonans   MADDELER   farklı ölçülebi,liyor
Doğal rezonans      Bir titreşim kaynağının aynı frekansta oluşturduğu titreşimler,
bir CİSİMDE  nispeten zayıf bir titreşim oluşturabilirken, bir başka cisimde güçlü bir titreşime neden olabilir. Örneğin; yolda aracınızla hareket halindeyken aşağı yukarı zıplamaya başlarsınız, Bu durum aracınızın süspansiyonlarının rezonans frekans aralığında gerçekleşir. Eğer, bu durumu bir otobüste denerseniz, zıplama frekansının biraz daha yavaş olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni ise, otobüsün süspansiyonlarının daha düşük rezonans frekansa sahip olmasıdır.
KOLAY GELSİN

Kaynak:
https://muhendisce.com/rezonans-nedir-nasil-olusur-yapilari-nasil-etkiler/

Srkan55

Yanıtın için çok teşşekürler ustam. Ancak ben bunları zaten biliyorum benim istediğim Doğal frekansları ölcebilecek bir cihazdı.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: Srkan55 - 26 Ağustos 2022, 11:55:53Yanıtın için çok teşşekürler ustam. Ancak ben bunları zaten biliyorum benim istediğim Doğal frekansları ölcebilecek bir cihazdı.
bildiği kadarı ile doğal rezonansı ölçmk baya teknik bir konu
örneğin önunuzde 10 cm biri aliminyum biri sarı metal var bunlara hiç dokunmadan 50 cm uzaklıktan tespit etmemizi isteseler  ne yaparız
aklımıza ilk gelen şey metal dedektörü ile yaparız
peki metal dedektörü bunları nasıl ayırıyor

yöntemi teorik olarak biliyorum
belli bir frekan üreten bi veriçinin sinyalleri bobin ile yayılıyor
sonra sinyal kesiliyor ve alıcı devre metal üzerinde oluşan eddy akımlarını
algılayıp metalden yansıya sinyal kaynak frekansı ile karşılaştırır
aradaki fark ise metalin eddy frekansıdır
bildim kadaraltın frekansı 5,3 hz

alıntı:https://www.emo.org.tr/ekler/6feb7e323a95902_ek.pdf?dergi=1120
Metal dedektörler, Eddy akımla-
rının ölçerek
farklı demir-olma-
yan hedefl eri ayırdedebilir. Bu
ayrım, hedefi n "zaman sabiti" ile
belirlenir. Bir metal hedefi n iki
özelliği zaman sabitini belirler.
Birinci özelliğe endüktans denir.
Bir diğer özelliğe "iletkenlik" denir.
Zaman sabitleri hedefl er arasında
çok büyük farklılık gösterir.

hocam benden bu kadar

kolay gelsin
eğer doğal frekans ölçme yöntemini pratikte gerçekleştirirsen bende öğrenmek isterim.

Srkan55

Sanırım bir şeyler buldum . Paylaşmak isterim
Sistem şunlardan ibaret ve yaklaşık maliyeti 500-600 tl civarında İstediğim performansı alabilmek de ayrı bir konu bakalım ne olacak

Arduino Uno R3 Klon+yazılım

Grove Piezo Vibration Sensor+kodlama

128x64 0-96" Oled Grafik Ekran

Base Shield

Hira

Alıntı yapılan: Srkan55 - 28 Ağustos 2022, 12:45:16Sanırım bir şeyler buldum . Paylaşmak isterim
Sistem şunlardan ibaret ve yaklaşık maliyeti 500-600 tl civarında İstediğim performansı alabilmek de ayrı bir konu bakalım ne olacak

Bu konuda bir gelişme var mı acaba

mustafayilmaz

Normalde bir nesneye vurduğunuzda titreşim meydana gelir. (Basamak tepkisi) Bir tepsiye vurduğunuzda çıkan ses gibi. Bunu ölçebilirsiniz.

Örneğin sesle kadeh kırmayı görmüşsünüzüdür. Kadehe rezonans frekansı uygulanırsa titreşmeye başlar. Kadeh bir süre sonra bu genlikte titreşime ayak uyduramaz ve kırılır.

Ama bu taş parçası vb birşey ise bunu ölçmek çok zor olabilir.

Eğer definecilik gibi yöntemler için soruyorsanız bu son derece anlamsızdır. Metal dedektörleri bu konuda en sağlıklı yöntemdir. Metal dedektörleri gönderilen ve alınan sinyalin farkına bakarak çalışır. Metallerin öz frekansıyla alakası yoktur. Bu nedenle sadece altın arayan bir dedektör yapmak şu anki metodlarla imkansızdır.

Hira

Şahsen bu konuyla vakti zamanında ilgilenmiştim ancak hacimli ve ağır nesnelerin sabit salınım frekansını tespit etmenin çok zor olduğunu ve yüksek teknoloji ürünler gerektirdiği kanaatine varmıştım. Ben dedektör için değilde bir çeşit silah yapılabilir mi acaba diye konuya yoğunlaşmıştım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın