yanıp sönen led

Başlatan yuzarsif., 10 Ağustos 2022, 00:24:16

yuzarsif.

Elektroniğe yeni yeni giriş yapmış biriyim. Az çok ta elektronik bilgim var.
Soruma gelecek olursak flip flop devresini inceliyordum. Acaba filp flop tarzında tek yanıp sönen led yapılabilir mi? İlla flip flop olmak zorunda değil sadece yanıp sönen bir led nasıl yapabilirim.

resim_2022-08-10_002123729.png

(100uF 9V kondansatör, 9V pil, 470ohm direnç)
İlk aklıma böyle bir devre geldi kondansatör dolup boşalmasına göre ışık yanıp sönecekti ama bir şeyler yolunda gitmedi :/

yuzarsif.

Çok yerde bu tasarımı gördüm ama hiç biri neden baseyi boşta bıraktığımızı, transistörün neden ters olduğunu anlatmamıştı. Teşekkür ederim :)

seron

Alıntı yapılan: yuzarsif. - 10 Ağustos 2022, 16:20:18Çok yerde bu tasarımı gördüm ama hiç biri neden baseyi boşta bıraktığımızı, transistörün neden ters olduğunu anlatmamıştı. Teşekkür ederim :)

Ben teşekkür ederim. Eksik bile anlatmışım. Burada söz konusu olay "çığ etkisi" (threshold)'dur. Elektronikte kırılma ya da bozulma noktası olarak yaygın bilinir. Gerilime tıkama yönünde bağlanmış bir eleman, tahammül edebileceğinden fazla gerilim ve yeterli akımla karşılaşırsa ters açılır. Bu da yukarıdaki devrede transistörün diyak gibi davranmasına yol açar.

yuzarsif.

Peki benim yaptığım neden olmuyor uzaktan bakınca gayet mantıklı gelmişti bana. Kondansatör dolup boşalırken açık kapalı devre olmasına göre transistör devreye girip çıkacaktı.

seron

KOndansatörü ney boşaltacak? Bir boşaltıp bir doldurmalısın ki "osilasyon olayı" gerçekleşsin. Dikkat edersen kondansatör devreye seri bağlanmış. Pili ilk verdiğinde DC'ye karşı kısadevredir fakat doldukça açık devre olur. Bu, devrede transistör kullanmasan bile ilk pili ilk verdiğinde ledin birkez yanıp giderek sönmesine neden olurdu.

Yaptığın devre bir osilatör değil. Osilatör=Salıngaç. Salıngaç: sallanan, bir o yana bir bu yana yatma şaşkın misali sallanan ya da sallayan şey.

yuzarsif.

Çok yardımcı oldun teşekkür ederim. Konuyla alakasız ama bir Erkin Koray fanıyla mı konuşuyorum şu an saygı duydum  ::ok

seron

Birşey değil. Erkin koray fanı değilim o resimdeki bir film artisti :) (Bred Pit'in gençliği)

yuzarsif.

Bilmez miyim Pitt abimizi. Benim bahsettiğim "bir o yana bir bu yana yatma şaşkın" erkin korayın şarkısında geçen bir söz.

dede_salih

Alıntı YapHocam aynı devreyi kurdum lakin ne ışıkta bir göz kırpma var ne de yanma.

Aynı devreyi kurmamışsın. 470uF kondansatör yerine 100uF kullanmışsın.

Bu devrede yanıp sönme hızını belirleyen 1k direnç ile 470uF kondansatörün arasındaki oran yani "RC Zaman Sabiti" denilen olay. İnternette hesaplama yöntemleri var.
Dikkat edersen NPN transistör ters bağlanmış. Base bacağı boşta olmasına rağmen belirli bir kırılma geriliminde iletim sağlanıyor. Bu gerilimde kondansatörü şarj ederek elde ediliyor. Bunun hesaplaması da yukarıdaki bahsettiğim RC sabiti ile oluyor.
Bu konuda Türkçe kaynak bulmak zor "Reverse Avalanche Mode" diye aratırsan transistörlerin bu şekilde ters kullanımı ile ilgili yabancı bilgi bulabilirsin.

yuzarsif.

Alıntı yapılan: dede_salih - 24 Ağustos 2022, 21:47:21
Alıntı YapHocam aynı devreyi kurdum lakin ne ışıkta bir göz kırpma var ne de yanma.

Aynı devreyi kurmamışsın. 470uF kondansatör yerine 100uF kullanmışsın.

Bu devrede yanıp sönme hızını belirleyen 1k direnç ile 470uF kondansatörün arasındaki oran yani "RC Zaman Sabiti" denilen olay. İnternette hesaplama yöntemleri var.
Dikkat edersen NPN transistör ters bağlanmış. Base bacağı boşta olmasına rağmen belirli bir kırılma geriliminde iletim sağlanıyor. Bu gerilimde kondansatörü şarj ederek elde ediliyor. Bunun hesaplaması da yukarıdaki bahsettiğim RC sabiti ile oluyor.
Bu konuda Türkçe kaynak bulmak zor "Reverse Avalanche Mode" diye aratırsan transistörlerin bu şekilde ters kullanımı ile ilgili yabancı bilgi bulabilirsin.
470uF kullandım olmadı bir de 100 uF ile deneyeyim demiştim yine olmamıştı. Az önce 470 uF taktım elim yanlışlıkla base bacağına ve 12 volta değdiğinde devre çalışmaya başladı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın