Çok Basit LM317T Akü Pil Şarj Devresi (Videolu)

Başlatan seron, 08 Ağustos 2022, 20:28:19

seron

Bu devre LM317'nin resmi kataloğundaki basit batarya şarj devresine dayanmaktadır.

Devrenin yapımı oldukça kolay olduğundan KiCAD ile çizimini yapıp gerber kaydettim.

Devre sorunsuzca çalışmaktadır hatta delikli karta kurup videosunu da çektim.

Yapmak isterseniz hazır gerber blog adresimdedir.
https://basitelektronikprojeler.blogspot.com/2022/07/lm317-lm338-batarya-sarj-kiti.html

İyi çalışmalar.

seron

Sabit dirençle veya tek turlu trimpotla ayar zor oluyor diyenlere çok turlu pot versiyonlu devreyi buraya gerber olarak goyuyom. İsteyem indirebilir. Basımı yapımı çok kolay şarjlı matkap, şarjlı vidalama, şarjlı el süpürgesi vb. Nikel pillerle çalışan el aletlerinde yedek parça olarak kullanılabilir. Tenk yu.

2022-08-09 17_19_29-Greenshot.png

LM317BattChKit-2GERBER.zip

@gevv siteye .7z ekleme gelse ne iyi olur.

seron

Çok özür dilerim. Bir önceki iletideki devrenin baskı planında yanlışlık tespit ettim. Devrenin düzeltilmiş halini yolluyorum.

Düzeltilmiş devrenin görünümü. Siz de kontrol ediniz.

Ekran görüntüsü_2023-02-23_06-22-49.png

3D görünüm:

2022-08-09 17_19_29-Greenshot.png

Düzeltilmiş baskının gerberini indiriniz:

LM317BattChKit-3GERBER.7z

Çok özür diliyorum tekrar.

İyi çalışmalar.

seron

Devreyi güncelleyerek daha iyi hale getirdim. Yaptığım değişiklikleri devre üzerinde gösterdim.

BatteriŞıharge.png

-Girişte güç yokken bataryadan gelen ters gerilimin entegreye zarar vermemesi için bir adet diyot daha eklendi.

-LED indikatör, çıkıştan girişe taşındı. Böylelikle girişte güç yoksa bataryayı boşaltamaz. Ayrıca girişte temassızlık olursa bildirir. Önceki versiyonda giriş gücü kesilse bile yanıyordu.

-Önceki versiyonda ters gerilime karşı koruma yoktu. Bu versiyonda bir adet 1N5408 eklenerek sorun kökünden çözüldü.

Dolayısıyla bu versiyon daha güzel. Beğendiyseniz indirebilirsiniz. Baskı şemalarını PDF olarak paylaşıyorum.

Ekran görüntüsü_2023-06-21_14-29-41.png

Ekran görüntüsü_2023-06-21_14-30-28.png

Baskı şemalarını PDF olarak buradan indirin: Battery Charger Kit-2.zip

Bu devrenin aynısının LM7805 ile yapılan versiyonu şuradadır: https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9513.msg82724/topicseen.html#msg82724

İyi çalışmalar dilerim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın