LM317 İki Fonksiyonlu Basit Regülatör

Başlatan seron, 06 Ağustos 2022, 19:26:45

seron

Daha evvel şurada tek jumper ile iki fonksiyonlu (şarj devresi ve regüle güç kaynağı) olarak kullanılabilen bir mini devre sunmuştum. Devre temel LM317 bağlantı şemasına dayanıyordu. Ve fakat dirençler sabit olduğundan V ayarı yapılamıyordu.

Bu kez aynı devrede değişiklikler yaparak voltajı ayarlı hale getirdim. Böylelikle direnç değiştirmek zorunda kalmadan istenen yerde istenildiği gibi kullanılabilir.

Devrenin incelenecek pek birşeyi yok. LM317'nin orjinal datasheetindeki basit batarya şarj devresine dayanmaktadır:

Resimdeki Rs (R sense/ akım tesbit direnci) kaldırılırsa normal sabit V regülatörü olur. Eklenirse batarya şarj devresi olur. Ben de bir adet jumper ekleyerek devreyi iki fonksiyonlu kullanılabilir hale getirdim böylece isteyen istediği gibi kullanabilir.

Devrede iki tane trimpot kullandım. Çok turlu potanslar her an elimizin altında olmayabiliyor bu yüzden standart trimpot yeri bıraktım. Ayrıca 50k'lık pot ince ayar yapılabilmesi içindir.

2,4k'lık R2 direncinin amacı ana ayar potansı (R2/RAdj) bozulur devreden ani çıkarsa voltajı 13,7Volta sabitler böylece çıkışı korumaya almış oluyoruz. Ancak bu direnci istemezseniz kullanmayabilirsiniz resmin birinde dik birinde yatay görünüyor ona kafayı takmayın gerberde yatay duruyor.

Jumper'in NM kademesi normal mode demektir devreyi düz regülatör olarak kullanmak için buna takın. CL kademesi ise current limiter mode demektir batarya şarj ya da LED şeridi vb döşerken akım sınırlayıp LEDlerin ömrünü uzatır. İki adet Rs direnci ekledim ki wataj yüksek olsun. Böylece küçücük yere daha kuvvetli direnç sığdırmış oldum. Dirençlerin her biri 2Watt'tır.

Beğendiyseniz gerberini indirmek ve daha fazlasını incelemek için ziyaret edin:
https://basitelektronikprojeler.blogspot.com/2022/08/super317-v2-iki-fonksiyonlu-regulator.html

İyi çalışmalar.

EDİT: ilk resimde yani devre şemasında trimpotların ayarlı uçları birleşiyor görüyorsunuz. O çizgi ortasından gndye bağlanacak dikkatsizlik olmuş. Pcb şematikleri ve gerber doğru.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın