Transformatör VA Sorusu - Hesaplama

Başlatan seron, 22 Mayıs 2022, 04:06:44

seron

Bir VA hesaplayıcı / dönüştürücü tablo hazırlamaya çalışıyorum.

Tabloya gerekli formülleri işledim. Ancak kafama takıldı. Birşeyler ters gidiyor sanki.

Hesaplayıcıda trafo'nun VA'sı sabitken Sekonder V'si arttıkça çekilebilecek akım düşüyor. Bu normal mi?

Mantığım yanlış olabilir.

Kullanıcıdan trafo'nun etiketindeki değerleri girmesini istiyorum.
V ve VA giriyor, trafonun Watt ve Amper değerini buldurmaya çalışıyorum. (Cosfi'si ile de oynayabiliyor.)

Ancak yukarıdaki durumda Amper, V arttıkça aşağı doğru gidiyor.

Örnek:

12V 24VA trafom var.
Bu trafo 24Watt'tır(cosfi=1) ve 2A çekebilirim. Cevabı çıkıyor demi?

15V 24VA yaparsam 1,6A çekebilirsin oluyor.

Yükselttikçe de A giderek düşüyor.

Doğru yolda mıyım, yanlış yolda mı? Ya da Amperi buldurmaya çalışmam yanlış mı? Nerede yanılıyorum?
Aklımdaki tek yanıt: Trafo VA'sı trafonun boyutuyla da ilgili ya? Hah. Aynı boyutta trafoya daha fazla tel sarınca tel çapı azalıp uzunluğu artıyor. Bu durumda zaten çekilebilecek akım azalır. Ama ben tablonun formüllerine böyle birşey girmedim ki? Bu tablo programı VA'nın tıfaroyla ilişkisini nerden biliyor? Gayıptan sesler mi duyuyor?

Bi el atsanız?

Rumuz: Tranformans :)

asma

Doğru yoldasın, niye tereddüt ediyorsun ki.
Eskiden W yazmak zor olduğu için VA yazıyorlar, tamamen bizim ülkemize has bir pratik (uydurma) çözüm sanıyordum.
Sonra öğrendim ikisinin aynı şey olmadığını.
W=VxA olduğuna göre W sabitken V yükselirken A düşer. A yükselirse V düşer. I değilmiydi niye A oldu deme.
W=VxI da aynı formül. Birimleri kullandığımızda VA yı güç , gücü de Watt olarak kafamızda eşitleriz.

Sonuç normal, verdiğin örnek doğru.

Kolay gelsin.

mustafaaxu

Bildiğim kadarı ile doğrudur Bunun tam hesapları varda ben pratik ifadeler kurayım
örnek
100W bir trafoda 12voltta  8,33 Amter olurken
aynı 100W  /24 =4,16A düşüyor

bir sabitleyici bilgi
trafolu havyalarda ve punta makinalarında sekonder 2 tur civarındadır
bu hesapta = tur başına düsen volt  X tur   sonra 100w/ sekonder volt
atıyorum 1 tur 1,5 volt olsun 2turx1,5v =3volt
100w /3v =33 Amper

bu dengeyi etkileyen faktorler:
frekans
nüvenin sac yada ferritcore oluşu
tel özelliği : şimdi çinliler demir tel karışımı kullanıyor (kabloyu mıknatıs tutuyor)
bildiklerim bu kadar kardeşim kolay gelsin

seron

Çok dilli yaptığım için tamamlayamadım. Yakında çıptas  :s7:  çıptaslı link paylaşırım.

seron

07 Osman

Her şeye okey, 

Ancak bir trafom var ve üzerinde hiç etiket yok ise  :D     ne olacak. 
Tamam 220 verdim çıkışta  hiç bir yük yok iken 12 volt aldım.  Bu trafonun verebileceği maksimum akımı ve watt cinsinden değerini nasıl bileceğiz ?

Çıkışları amper okuyabilecek kadar süre kısa devre yaparak mı ?

Çıkışa düşük omaj , yüksek watt değerine sahip bir direnç takarak amperini ölçmek,
Yoksa daha güvenli bir yolu var mı ?   

seron

Aynen dediğin gibi yapılıyor Power direnç ile. Boşta voltaj ölçüyorsun. Maksimum akım için zorluyorsun. Seri Ammeter ile aşağı yukarı bir değer tutturup yazıyorsun. Zaten o ölçtüğün değerle trafoyu uzun süre kullanamazsın. Biz burada aslında trafonun huyunu suyunu kestirmeye çalışıyoruz. Tecrübeli adam zaten V'yi bulduktan sonra trafonun tipine bakıp üç aşağı beş yukarı kestiriyor.

Osman abi icatlar ihtiyaçtan doğarmış. Bundan bir iki yıl önce bu konuda zır cahildim, hiç bilmezdim. İnternetten ufak trafolardan sipariş edicem, 15V 10W trafo yazıyorum, Allahallaaa çıkmıyo. Öyle yapıyorum böyle yapıyorum çıkmıyo. Meğer Trafolar VA değeriyle satılıyomuş, Watt kavramı cosfiden dolayı gaypak ya? Sabit olan VA ile satılıyor. Ben de VAnın ne olduğunu nasıl hesaplandığını bilmediğimden çok zorluk yaşamıştım. Te o zamanlar ahdım vardı "kendim için" böyle bir araç yapacağım diye, sonunda bitirdim. Ama dedim insanlığa bir fayda dokunsun. O yani olay. İstediğin gibi ölç biç yaz hesaplasın işte.

07 Osman

İyi yapmışsın seron. Dediğin gibi her icat bir ihtiyaçtan doğar.
Küçük bir anı;
21 yıl önce memurluk sınavını kazandım, Antalya Defterdarlığından işe başlama evraklarını verdiler, bunları usulüne göre doldur göreve başlayacağın yere götür dediler.  Bir form vardı, üzerinde daktilo ile dolacak yazıyormuş, dikkat etmeyip tükenmez kalem ile doldurdum. Sonradan fark ettim ama iş işten geçmişti. Gidip yeni bir form daha neden istemedim bilmiyorum, belki gençlik, bilgisizlik, resmi dairelerin ciddiyeti korkusu bilemiyorum işte.  Elimde hatalı form Şarampol caddesinde gezerken bir dükkan camında fotokopi, ödev, bilgisayar çıktısı gibi yazıları görünce daldım içeri. Durumu anlatıp bana bu formdan yapabilirmisiniz dedim. Tamam dediler yarım saat sonra gel. Sonra geldim  ve ücret 5 TL dediler,  çok paraydı o zaman şimdiki değeri ile kaç para olur bilmem ama gerçekten çoktu o zaman.  O zaman dedim ki kendi kendime, şu bilgisayarın kurdu olacağım diye, nitekim oldum da. Elimden geldiğimce çok insana yardım ettim hem de hiç ücret almadan. Şimdi bakıyorum adamın bana yaptığı 10 dakikada yapılabilecek bir excel tablosuydu.

Aslında şu infaz sahnelerindeki gibi analog sarımlı bir güçlü bir reosta olacak. Trafoya onu ve amper metreyi seri bağlayıp yükteki dirence yavaş yavaş gerilimi vereceksin. Basit ve sade bir ölçüm yöntemi   ;)

mustafaaxu

Alıntı yapılan: 07 Osman - 29 Mayıs 2022, 11:32:57İyi yapmışsın seron. Dediğin gibi her icat bir ihtiyaçtan doğar.
Küçük bir anı;
21 yıl önce memurluk sınavını kazandım, Antalya Defterdarlığından işe başlama evraklarını verdiler, bunları usulüne göre doldur göreve başlayacağın yere götür dediler.  Bir form vardı, üzerinde daktilo ile dolacak yazıyormuş, dikkat etmeyip tükenmez kalem ile doldurdum. Sonradan fark ettim ama iş işten geçmişti. Gidip yeni bir form daha neden istemedim bilmiyorum, belki gençlik, bilgisizlik, resmi dairelerin ciddiyeti korkusu bilemiyorum işte.  Elimde hatalı form Şarampol caddesinde gezerken bir dükkan camında fotokopi, ödev, bilgisayar çıktısı gibi yazıları görünce daldım içeri. Durumu anlatıp bana bu formdan yapabilirmisiniz dedim. Tamam dediler yarım saat sonra gel. Sonra geldim  ve ücret 5 TL dediler,  çok paraydı o zaman şimdiki değeri ile kaç para olur bilmem ama gerçekten çoktu o zaman.  O zaman dedim ki kendi kendime, şu bilgisayarın kurdu olacağım diye, nitekim oldum da. Elimden geldiğimce çok insana yardım ettim hem de hiç ücret almadan. Şimdi bakıyorum adamın bana yaptığı 10 dakikada yapılabilecek bir excel tablosuydu.

Aslında şu infaz sahnelerindeki gibi analog sarımlı bir güçlü bir reosta olacak. Trafoya onu ve amper metreyi seri bağlayıp yükteki dirence yavaş yavaş gerilimi vereceksin. Basit ve sade bir ölçüm yöntemi  ;)

hocam bir zamanlar çıktıyı bile kabul etmiyorlardı illa daktilonun ezdiği harf karekterlere bakıyoelar oda yetmiyor elle kontrol ediyorlardı
Çünki daktilo ile yazılınca gerçek oluyormuş onlar için bir güvenlik göstergesi idi

sanra nokta vuruşlu kabul gördü faturalarda çok sonra mürekkep püskürtmeliler onaylansı
şimdi flash disk on line fatura ve dilekçeler kabul ediliyor
Demekki istenirse anında basamak atlanıyor
bu atlamalardaki kararsızlığın sebebi bizim kötü niyetli insanlarımız adam parayı renkli print ediyor bizede  kakalıyorlar cahillik işte
bu arada trafoların ölçüleri demir yada ferro oluşu frekansı bilinirse fiziki ölçüleri ile kabaca hesaplanıyor bildiğim kadarı ile
Ama en kolayı trafo elindeyse deneyerek tespit etmek.
bence seron kardeş bununla kalma Seri /paralel /bobin /rezonans/ hesablayıcı yappabilirsin  Aman canım proğramı var demeyin insanın kenti tablosunu kullanmanın verdiği mutluluğu hiç bir şey vermez
kolay gelsin

seron

Arkadaşlar, merhabalar.

Yukarıda verdiğim hesap tablosundaki bir formülde takipçilerimden biri bir hata tesbit etmiş. Hatayı derhal düzelterek yeniden yayınladım. Paylaşım linki değişmedi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın