[Çözüldü]PCB'lerde Boyanmayan Kısma Ne Deniyor?

Başlatan seron, 27 Mart 2022, 00:45:33

seron

Hani boyasız kalan kısımlar oluyor ya temas bölgeleri. Ramların açıkta kalan terminalleri. Veya bunun gibi yerlere ne deniyor? KiCAD kullanırken böyle yerleri belirtmek istiyorum, adını bilmediğim için yapamadım. "Keep Out Area" diye bir özellik var ama belirttiğim zaman 3D canlandırıcıda hiçbir fark görünmüyor yine boyalı görünüyor anlamadıysanız resimle göstereyim.

çıplak bölge.PNG

Lehimle kaplanacak veya öyle kalması gerekiyor. Sipariş vereceğim zaman buranın kaplanmaması gerektiğini belirtmem gerek. En azından başka programlarda nasıl belirtiliyorsa ona göre araştırır bulurum sıkıntı yok. Artı böyle bir özellik gerber dosyasında gösterilebiliyor mu? Gerberin böyle bir özelliği var mı?

Teşekkürler.

seron

Çok Özür dilerim tamam buldum F.Mask katmanını seçip dikdörtgen çizmem gerekiyormuş.

2022-03-27 00_49_41-Greenshot.png

2022-03-27 00_50_47-Greenshot.png

Çözülmüştür.

ipli jeton

Proteus için konuşursam,üst yüzey için  top resist, alt yüzey için bottom resist seçenekleri kullanılıyor. Kart üzerine bir şekil çizip, katmanı top ya da bottom resist olarak seçerseniz şeklin olduğu yere denk gelen yerler soldermask boyası ile kaplanmayacaktır.

SMT padlerde Edit iletişim kutusunda Paste seçeneğini No olarak seçerseniz bu padler yaptıracağınız stencilde çıkmayacaktır. Özellikle yapacağınız devrede üzerine krem lehim gelmesini istemediğiniz SMT padlerde işe yarayacaktır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın