Sony Tv görüntü problemi

Başlatan attilam, 21 Mart 2022, 14:09:16

attilam

1647859158547.jpg1647859158570.jpg1647859158593.jpgkablo.jpgmodül.jpgsoketyeri.jpg

attilam

Merhabalar.

Sony Bravia KDL-32p300 model televizyonum var, ancak bir iki haftadır, arada bir düzelse de hayalet ekran denen görüntülerde muğlaklaşma, öncek görüntü izleri ekran kararmasının karışım olan bir problem oluştu. Ben de eğer görünürde bir problem görürsem belki düzeltebilirim diye içini açmaya kalktım, ama bu arada tv nin üst kısmında tv yi açmaya ve elle ayarlarını yapmaya yarayan modülün (H1PS) anakarttan gelen kablosunun takıldığı yeri kopardım, resimlerini koyacağım. Görünürde de bir problem yok gözüküyordu. Yetkili servisi aradım, konuyu detayıyla anlattıktan sonra eğer benim anlattığım sorunun masrafının 400-500 tl yi geçecek bir durum ise hiç göndermeyeceğimi belirttim, ancak malum diyaloglardan sonra ikna edildim (her halükarda ulaşım bedelinin ve "servis bedelinin" karışımı olan) 150 tlyi peşin ödeyerek tvyi gönderdik. Tekrar aradıklarında anakart üzerinde birkaç tane modülün değişmesi durumunda sorunun büyük ihtimalle çözüleceği, ancak tutarının 975 tl olduğu, eğer giderilemezse de eski model olduğu için birşey yapılamayacağını söylediler ben de yaptıramam dedim, ancak görüşen kişiye, tamiratı yaptıramayacağımı ancak kopuk olan mini soketin yukardaki modüle tekrar takılırsa hiç olmazsa görüntü kötü de olsa arada bir tvyi kullanabileceğimizi söyledim, görevli olur ilgilenen arkadaşa aktarırım hallederler dedi. Tv geri geldi ama inanın içinin açıldığını bile tahmin etmiyorum çünkü güç kablosunu kendim iyice katlayarak plastik kancalardan birine sabitlemiştim, o bile taktığım gibi geri geldi, tabi kopuk kabloya da dokunmamışlar, sorduğumda bunu neden bari halletmediklerini, siz tamiratı kabul etmediniz biz de hiçbir şeye dokunmadan gönderdik dediler. Gerçekten hiç dokunmadan sahte imamlar gibi okuyup üfleyip arızayı bulmuşlar, masrafı kabullenmeyince gerisin geriye gönderdiler. Bu arada yazayım hangi yetkili servis olduğunu da başka arkadaşlar çarpılmasın Karşıyaka-İzmir deki.

Neyse benim sizden öncelikli ricam tv tamiri konusunda yetkin olan bir arkadaştan öncelikli olarak kabloyu kısa devre şeklinde olsa da bağlayıp tv nin uzaktan kumandasıyla çalıştırabilmek. üç kablo var modüle gelen ama hangisinin data kablosu olduğunu kestiremediğim için ikircikte kaldım. Havyam bozulduğu için soketi tekrar lehimleme şansım şu anda yok. Resimleri koyacağım, yardımcı olursanız çok makbule geçer.  Bir de bu bahsettiğim arıza yaşandığında tv tamire değer mi, yoksa yenilemek daha mı doğru olur.

seron

Hacı sana özelden birşey sorucam bu mesajı görür görmez giriş yap.

attilam

Seron üstad şimdi gördüm,teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın