kaç watt direnç kullanmalıyıım

Başlatan dadasbaki, 17 Mart 2022, 13:46:28

dadasbaki

arkadaşlar herkese selamlar ben yeni elektroniğe atıldım. uygulamalı olarak devreler yapıp öğreniyoruz fakat bir sorum olacak? yardımınıza ihtiyacım var
mesela internetten proje indiriyoruz malzeme listesinde 330R Direnç yazıyor fakat kaç watt olduğu yazmıyor bunu nasıl çözebilirim?
bana yol gösterecek bir kaynak varmı?

ahmt40

Herhangi bir belirtme yoksa dirençler 1/4 (çeyrek) wattır.

Hadi kolay gelsin.  ::ok

dadasbaki

Alıntı yapılan: ahmt40 - 17 Mart 2022, 14:32:42Herhangi bir belirtme yoksa dirençler 1/4 (çeyrek) wattır.

Hadi kolay gelsin.  ::ok
peki kondansatörler nasıl belirleniyor? listede mesela 100uf yazıyor ama volt değeri neden belirtilmiyor ona nasıl karar vereceğiz

seron

Nereye nasıl bağlandığına bakacaksınız. Kaç volt olduğu

Besleme gerilimi
Bağlandığı yere göre seçilir.

Diyot köprüsünün tam çıkışındaki kondansatörü trafonun çıkışı çarpı 1,41 ile çarpın, çıkan değerin üzerinde seçin. Çarptın 15,7V çıktı. 25V seçin.

DC ile beslenen bir devrede kondansatörün bağlandığı yerde 13V var. 16V seçin.

Elektrolitik kondansatörleri ters bağlamayın patlar.

dadasbaki

biraz karmaşık çok bilgi eksikliğimiz var direnç ve kondansatörleri anlatan yardımcı olacak  bir bilgi kaynağı varmı

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Yusuf abi, bence devam etmeliydin.
Kamerayı masa tripotu gibi birşeyler sabitle. Işık kullan. O fon müziğini değiştir.
Selamlar.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 18 Mart 2022, 22:26:15Yusuf abi, bence devam etmeliydin.
Kamerayı masa tripotu gibi birşeyler sabitle. Işık kullan. O fon müziğini değiştir.
Selamlar.

montajı başkası yapıp yayınlıyor. elemanın zoruyla anlatıyorum o da telefonla çekiyor.  zamanım yok @seron. keşke zamanım olsa. bunları hiç kalite umursamadan yaptık.. beleş bilgi, zaman ayırıyorum bir de...
 izleyen buna da şükretsin. :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın