Kombi

Başlatan Tristor, 15 Mart 2022, 23:41:49

Tristor

İyi akşamlar.üstadlar benim bi sikintim var kafayi yiyecem yardimci olursaniz sevinirim.Ayni katta farkli dairelerde vailant marka hermetik şofben var.İkiside genelde  ayni zamanlarda ayni hata kodu veriyor.f4 hatası iyonize temizlendiği kart değişti yine ayni hatayi veriyorlar.İkisininde ayni arizayi vermesi tuhaf yapmadığım birşey kalmadı.bazen birgün bazen ikigun çalıyor problem yok bazende ayni gun içinde 3kez beş kez f4 hatası veriyor sorunelektrikte olabilirmi normal 220 volt elektrik geliyor.şofben elektrik baglantilarinda sorun yok.ama neden ariza veriyor çözemiyorum.yardimlarinizi bekliyorum

seron

Merhabalar.

Yaptığım araştırmalarda birkaç olasılık buldum.
Gaz valfi arızası.
Ateşleme arızası.
Baca borusu arızası (aşırı uzun olursa ya da ek yerlerinden/dibinden çıkarsa.
Yetersiz gaz basıncı.

Ayrıca bakınız: https://kombi-servis.net/sayfa-vaillant-kombi-ariza-ve-hata-kodlari-16

Önemli Not: Edindiğim tüm bilgilerde "mutlaka servisi çağırınız" uyarısıyla karşılaştım. Lütfen dikkatli olun.

Tristor

Ustadim gaz ventilinde sikinti yok.arizanin surekliligi yok sürekli ariza yapsa sorun cozulecek.iki sofbenin ayni hatayı vermesi düşündürüyor.Acaba elektrikler ilgili bi sikinti olabilirim?

asma

Alıntı yapılan: Tristor - 16 Mart 2022, 08:13:42Ustadim gaz ventilinde sikinti yok.arizanin surekliligi yok sürekli ariza yapsa sorun cozulecek.iki sofbenin ayni hatayı vermesi düşündürüyor.Acaba elektrikler ilgili bi sikinti olabilirim?
Acaba soğuk havalarda gaz basıncı mı düşüyor?

Aynı binada iki şofben , aynı marka ve aynı fazdan elektrik alıyor (farklı faz da olabilir) , aynı gaz hattından besleniyor. Aynı binada / mahallede farklı cihaz basınç düşümünden etkilenmiyor olabilir.
Bina girişinde bir regülatör benzeri alet var. Kontrol ettirebilirseniz , basınç için fikriniz olur.

Kolay gelsin.

ahmt40

"Acaba soğuk havalarda gaz basıncı mı düşüyor?"  ::ok

Büyük ihtimalle yetersiz gaz basıncı. Eğer gaz basıncı yükselmiş ise resetleyince ikisinin de çalışması lazım. Sonradan basınç yine düşerse; yine aynı arıza kaydını verir.

Tristor

Alıntı yapılan: ahmt40 - 16 Mart 2022, 14:05:02"Acaba soğuk havalarda gaz basıncı mı düşüyor?"  ::ok

Büyük ihtimalle yetersiz gaz basıncı. Eğer gaz basıncı yükselmiş ise resetleyince ikisinin de çalışması lazım. Sonradan basınç yine düşerse; yine aynı arıza kaydını verir.
.  Söyle bi durum var arızalı dairelerin haricinde iki daire daha  var onlarda bi problem yok.Hiç belli olmuyor. Bazen gun içinde bir kaç kez hata veriyor. Bazen iki gün 3 gun çalışıyor.ben hatayı söyle yakaladım .suyu açıyorum  şofbende tutuşma oluyor3 ..5 saniye sonra kendini kapatıyor.bi dönem bekliyor sonra tekrar çalışmaya başlıyor

ahmt40

"suyu açıyorum  şofbende tutuşma oluyor3 ..5 saniye sonra kendini kapatıyor.bi dönem bekliyor sonra tekrar çalışmaya başlıyor"

1- suyu açmadığınız sürece arıza kaydı vermiyor mu cihaz?
2- F4 hatası ekranda belirdiğinde resetlemeden kendi kendine siliniyor mu?
3- Kaç yıldır çalışıyor şofbenler? su giriş filitreleri hiç temizlendi mi?

seron

Şikayet var'da gördüm. Birisi yazmış bazen bacadan hava rüzgarın etkisiyle geri tepiyor. Kombinin içinden soğuk rüzgar geldiğini hissediyoruz demiş. Öyle bir sensörü varsa hava geri teptiği için kendini ve sizi korumaya mı alıyodur acaba... :du:

Tristor

Alıntı yapılan: seron - 16 Mart 2022, 23:13:32Şikayet var'da gördüm. Birisi yazmış bazen bacadan hava rüzgarın etkisiyle geri tepiyor. Kombinin içinden soğuk rüzgar geldiğini hissediyoruz demiş. Öyle bir sensörü varsa hava geri teptiği için kendini ve sizi korumaya mı alıyodur acaba... :du:
öyle bi sensor yok hocam içinde.farkli bi ariza bugün kart iyonize toplu bisekilde degisecek

Tristor

Alıntı yapılan: ahmt40 - 16 Mart 2022, 18:05:49"suyu açıyorum  şofbende tutuşma oluyor3 ..5 saniye sonra kendini kapatıyor.bi dönem bekliyor sonra tekrar çalışmaya başlıyor"

1- suyu açmadığınız sürece arıza kaydı vermiyor mu cihaz?
2- F4 hatası ekranda belirdiğinde resetlemeden kendi kendine siliniyor mu?
3- Kaç yıldır çalışıyor şofbenler? su giriş filitreleri hiç temizlendi mi?

şofben yaniyor 10 15 saniye sonra kendisini kapatıyor.ekranda hata vermiyor.Hata verdiği zanda resetliyorum bi dönem çalışıyor

ahmt40

Haydi hayırlısı, kolay gelsin...  ::ok

Ben de çok merak ettim sonucu; bana göre akış sensörü veya baca sensörün de sorun var.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın