"konu çözüldüğü için resimler yenilenmiştir"

Başlatan seron, 12 Mart 2022, 15:10:44

seron

Şu aşağıda gördüğünüz devrede Mosfet'in yanlış bağlı olduğunu düşünüyorum. Çizerken çok umursamamıştım. İşin kötüsü bu devreyi kendi sitemde yayınladım. Aklıma geldikçe canımı sıkıyor göz göre göre yanlış devre yayınlamış oluyorum.

Sıkıntı mosfetin bağlanış şeklinde. Çevirirsem arduinodan gelen artı referansı nasıl vereceğimi çözemedim. Alttaki hatta (GND) yerleştirsem orası dolu, çizim iyice saçma hale geliyor.

Yazmayı unuttum DIGITAL uç arduino'dan geliyor. HIGH geldiğinde şarj başlıyor. Pil dolduğunda devre A0 veya A1'den arduino ANALOG pinlerine 2-2,5V referans gönderiyor. Arduino bakıyor ki iş yaş, pil doldu dimeg ki diyor, DIGITAL'ı LOW yapıyor. Ama mosfet ters işte. Düz bağlayamıyorum nası yapçaz o işi onu çözemedim.

Mosfet'i BD243 gibi bir transistörle değiştirmeyi düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 12 Mart 2022, 15:10:44Şu aşağıda gördüğünüz devrede Mosfet'in yanlış bağlı olduğunu düşünüyorum. Çizerken çok umursamamıştım. İşin kötüsü bu devreyi kendi sitemde yayınladım. Aklıma geldikçe canımı sıkıyor göz göre göre yanlış devre yayınlamış oluyorum.

Sıkıntı mosfetin bağlanış şeklinde. Çevirirsem devreden gelen artı referansı nasıl vereceğimi çözemedim. Alttaki hatta (GND) yerleştirsem orası dolu, çizim iyice saçma hale geliyor.

Yazmayı unuttum DIGITAL uç arduino'dan geliyor. HIGH geldiğinde şarj başlıyor. Pil dolduğunda devre A0 veya A1'den arduino ANALOG pinlerine 2-2,5V referans gönderiyor. Arduino bakıyor ki iş yaş, pil doldu dimeg ki diyor, DIGITAL'ı LOW yapıyor. Ama mosfet ters işte. Düz bağlayamıyorum nası yapçaz o işi onu çözemedim.

tam anlamadım olayı ben ama yazayım yine
high değil de low gelince şarj etsin ne fark eder. arduino senin kodlarınla verdiğin emre bakar. oraya 10 k pull up atarsın, arduino low'a çekince şarj başlar. tabii mosfeti p kanal yapman lazım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Anaa Yusuf Usta anında yanıt yazdı :o

Abi LOW olsun farketmez. Ama mosfetin bağlantı şekli ters gibi geldi bana. Source eksiye gelmesi gerekmiyor mu?

---

Anlatayım. Bu devre arduinolu ya da arduinosuz pil şarj etme özelliğine sahip. Daha doğrusu pil dolunca BMS misali transistör aniden devreye giriyor. İstedim ki bir de arduino'ya bağlantısı olsun, ekrandan takip edilebilsin. Hangi pil dolarsa o pili Analog ucundan sinyal gidiyor. İki Analogdan birden sinyal giderse "Aha iki pil de doldu Geyt'i kesiyorum" diyor. Şarj duruyor. BMS ile de ekstra koruma sağlanmış olunuyor. Arduinocular için pratik yapsınlar devresi.

Bu arada gerilim bölücü de yanlış :-\

----

EDİT: Önemli bir durum daha var:

https://youtu.be/OXLiHRuupzM?t=201

Devreyi adam gibi editlemem gerekiyor.

Yorumlarınıza açığım.

EDİT-2: DEVREYİ DÜZELTTİM. Bitince ek yaparak buraya koyacağım. Mosfeti aldım pilin eksi tarafına çektim. Geyt bacağını da devrenin en sağına yine DIGITAL diye adlandırarak uzattım.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 12 Mart 2022, 15:10:44Şu aşağıda gördüğünüz devrede Mosfet'in yanlış bağlı olduğunu düşünüyorum. Çizerken çok umursamamıştım. İşin kötüsü bu devreyi kendi sitemde yayınladım. Aklıma geldikçe canımı sıkıyor göz göre göre yanlış devre yayınlamış oluyorum.

Sıkıntı mosfetin bağlanış şeklinde. Çevirirsem arduinodan gelen artı referansı nasıl vereceğimi çözemedim. Alttaki hatta (GND) yerleştirsem orası dolu, çizim iyice saçma hale geliyor.

Hocam mosfetin source ve drain uçlarını değiştirin büyük ihtimalle çalışır
Arduino Destekli Lityum Şarj Devresi.PNG

aşagıdaki pratik mosfet te şema 1 sizin duruma uyuyor
kolay gelsin kardeşim
MOSFET.JPG

seron

Hocam çok teşekkür ederim şu an bir iki alternatif üzerinde uğaşıyordum yazıyı yayından çekmeden üzerinde editleme yapıcam çok yanlışlık yapmışım.

Bitince oradan buraya link atar size de gösteririm.

---
Hocam verdiğin resimdeki bağlantı şekilleri kesin şekilde doğruysa o zaman orjinal devrede bir sorun yok demektir. Arduino'dan HIGH vererek çalıştırırız sıkıntı yok (SOL ALTTAKİ ŞEKLE GÖRE). Benim endişem yiki illa ki Draine sürdüreceğim diye Source bacağını gittim +ya bağladım. Anlatımlarda -'ye bağlayın deniyor. Resimlerde ise 4 tip bağlantı şekli var.

mustafaaxu

hocam pratik mosfette şema bir ters çevirdim incelersen sizin devreye uyumlu
transistörlerde adaptör yaparken 2n3055 NPN tipi emiter çıkışından + alıyoruz onun gibi
kolay gelsin.
Arduino Destekli Lityum Şarj Devresi.PNG

seron

seron

Flood.

Tamamdır. İçeriğe dair daha fazla bilgiye şuradan erişebilirsiniz:
https://basitelektronikprojeler.blogspot.com/2022/01/arduino-kontrollu-pil-sarj-devresi.html

Yalnız çok yordu. Bu nasıl bi zulummuş arkadaş hatalı bir işi düzeltmek sıfırdan yapmaktan daha zormuş ben bunu kahve lafı sanıyordum doğruymuş.

Yine de bir hata görürseniz ya da öneriniz olursa...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın