TO-92 TO-220 Clock Entegresi

Başlatan seron, 28 Şubat 2022, 09:45:35

seron

TO-92 ya da TO-220 kılıf,
Mümkünse 3 bacaklı
Hadi olmadı 4 bacaklı
darbe üreten bir entegre biliyor musunuz?
Böyle birşey var mıdır?

VCC-GND'sinden DC'yi vericem,
OUT'undan belirli bir sinyal (kare dalga) alıcam. 4.Bacak da frekans ayar olabilirdi mesela.
TL437'yi, LM78L05'i falan düşünün.

Teşekkürler.

mustafaaxu

malesef yok hocam bu tip flip flop ic ler farklı üretiliyorlar 3 yada dört bacaklı ben bulamadım

Bunları kullanabilirsin
LM 555
CD 4060
CD 4047
TL 494
UC 3843
SG 3525

4 bacaklı istersen kendin yapabilirsin
images.JPG

seron

:)

Ay hocam ay. Kalp kalbe karşıymış.

Ben zaten aynısından yaptıydım:
2022-02-27 07_21_32-Greenshot.png
SER-55 Multivibrator IC.PNG
SER-55'in Bağlanışı.PNG
2022-02-27 07_08_38-Greenshot.png

Maksat olmayan birşeyi yapmaya çalışmak. Size de sanki bana lazımmış gibi soruyorum ki emin olayım ;)

Bulunmadığına çok sevindim. Bunun ayarlısını DIY ENTEGRE olarak yapıp blogumda paylaşacağım gelecek hafta. Çok sağolun hocam yardımlarınız için ::ok

Yusuf usta

eskiden kullanırdık,üç ayak transistör tipli bir entegre vardı. walkman ve ufak teyplerde kullanılırdı. motor hızını sabit tutmaya yarardı. bir ayağında trimpot olurdu. o aklıma geldi sen bunu yapınca.

ve tabii ki ser-55 entegresi deyip geçme bu yaptığını TO92 kılıfla (smd 2n3904 ve 603 kılıf dirençle sığar) üretsen Türkiye'de sadece milyonlarca alıcısı olur. ben de alıp yüz tane stoğuma koyarım. 555 smd ile yapıp onar onar kenara atıyorum, mutlaka lazım oluyor.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Ah Yusuf abi ah. Deşme yaramı.
Neyse sağol, teşekkür ederim.

asma

5-12V için uygun ama fazlası için 1k lık dirençlerin 4k7 - 10k arası olmalı.

Ayrıca kollektör direnci yerine pnp transistörün CE si kullanılsa , beyz uçları da dirençle diğer çıkışa (kollektöre)  bağlanırsa çeşitli avantajları olur:
Boşta çektiği akım düşer , çıkış empedansı düşer , çıkış akım kapasitesi artar.

Kolay gelsin.

ahmt40

Belki fikir olur diye yazıyorum; ben bazen darbe üreteci olarak flaşör LEDleri, duvar saati kartlarını ve bazı ucuz el fenerlerinde bulunan flash ve PWM özelliği olan enteğreleri kullanıyorum.  :D

Bu arada; Seron'un tasarımı çok iyi, olsa ben de alırım...  ::ok

seron

Teşekkür ederim.
Sanırım anlatılmak istenen şu:
untitled.PNG
Espirili adlandırmalara takılmayın benim hayatım gırgır.

Açıkçası ben bunu neden daha evvel düşünemedim diye üzüldüm çünkü bahsedilen avantajları çizince farkettim. Cidden daha iyi oldu diyebilirim.

Hatta, NPN'lerin beyz dirençlerini + hattından ayırıp, yine çıkışa uç uzatarak Frequency trimming ekleyebilirim.

Lakin bir sorun var. Devrenin bu halini küçücük bir karta sığdırmam mümkün görülmüyor. Zaten TO220'den bile büyük oldu. Bu sorun değil denirse, elektronikçinin işine yarayacaksa elbette çizimi ona göre şeyaparım sıkıntı yok.

@ahmt40  bildirim gelip duruyor dur yazım bitsin, bakıcam. :)

Yorumlarınızı okudum, destekleriniz için teşekkür ederim.

Böyle bir entegre, eldeki imkanlarla hatta PCBWay imkanlarıyla bile TO-92 olarak üretilemez. Çok guççük.

Yapıdaki karmaşıklık, devrenin PCB'ye çizimini çok zorlaştırıyor. Mesela SMD elemanlarla çalışırken devre karmaşıklaştıkça çift katmanlı çalışmak zorunda kalıyorum. Bu elbette olumsuzluk değil. Ancak ben alışkın değilim. Yine de uğraşarak, 5 bacaklı, TO-220'den biraz daha büyükçe bir DIY entegre yapabilirim.

O değil de, Asma'nın tarifi çok hoşuma gitti ya :du: Ben bunu acık gurcalayayım hatta harici olarak bir pot ile PWM ayarı ekleyip bir de diğer çıkışı da aktif edeyim...

Aha çizdim hıh alın:
Montaigne-Denemeler_seron.PNG

Açık gri pot, entegrenin dışında. Ayarlayarak hızı değiştir. Hatta Duty-Cycle ayarı da kontrol edilebilir çok basit. Bu kez TO- kılıftan çıkop DIP kılıfa geçmek zorunda kalırız...

asma

Ser55B nin to220/5 versiyonu için harici ayar potu kullanımına örnek.
R2 ve R3 uçları , R5 te birleşmeyecek. İki ayrı uç olarak dışarı taşınacak.
Farklı kullanımlara yönelik pot bağlantıları haricen yapılacak.
1) Frekans sabit , duty oranı ayarlı. (pwm test devresi gibi)
2) Duty sabit frekans ayarı. (%50 default) İstenir ise biri diğerine üstün seçilebilir.
3) Periyotlardan biri sabit , diğeri değişken. (yine sabit olan ön ayarlı olur)
Yazmaya gerek yok ama (çizemediğim için anlatayım) 1. durum için potun orta ucu + beslemeye , diğerleri de R2 ve R3 ten gelen uçlara bağlanacak.
2. durum zaten çizimde var , R5 yerine bağlanacak ayarlı direnç şeklinde.
3. durum ise iki çıkıştan da ayrı ayrı pot bağlayıp + beslemeye birleştirerek oluyor.
Bu durumlar karışık bağlantılarla özel uygulamalara dönüştürülebilir.

Kolay gelsin.

Not: Vss olmaz , Vcc olur , Vee olur , Vdd olmaz. Devrede mos yok , bjt var.  ;) Kuyuya taş atar kaçarım.

seron

Bu anlattıkların hep planımda ;) Hatta R5'i iptal edesim vardı muallaktaydım. O da tamam oldu. Entegrenin yapısını büyütmeden yapabilirsem yaparım. Yapamazsam DutyCycle ve peryot olayını vazgeçer sadece pwm veren bir entegre olarak çizerim. Pot yine dışarıda kalır 4 bacakla işi bitiririm. Birkaç ayrı model de çizebilirim.

Teşekkürler.

seron

@asma ,
o kuyuyu buldum ve attığın taşı da çıkardım.
VCC kollektöre giden gerilim. + oluyor kendisi.
VEE emetöre giden gerilim. NPN'de eksi, PNP'de artı olur.
Diğerleri dediğin gibi MOS elemanı için. Source ile ya da Drain ile işimiz yok. Zaten ben "vii sii sii" derken VCC'nin okunuşunu şeyttim.

Bahsettiğin tüm uygulama ve önerilerden bahsetmeden konuyu yayınladım. İsteyen arkadaşlar sayfama giderek gözatabilir. Entegrenin son hali güzel oldu. Onu paylaşasım gelmedi.

Yardımcı olan herkese tekrar teşekkürler.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 06 Mart 2022, 16:25:52@asma ,
o kuyuyu buldum ve attığın taşı da çıkardım.
VCC kollektöre giden gerilim. + oluyor kendisi.
VEE emetöre giden gerilim. NPN'de eksi, PNP'de artı olur.
Diğerleri dediğin gibi MOS elemanı için. Source ile ya da Drain ile işimiz yok. Zaten ben "vii sii sii" derken VCC'nin okunuşunu şeyttim.

Bahsettiğin tüm uygulama ve önerilerden bahsetmeden konuyu yayınladım. İsteyen arkadaşlar sayfama giderek gözatabilir. Entegrenin son hali güzel oldu. Onu paylaşasım gelmedi.

Yardımcı olan herkese tekrar teşekkürler.

eline sağlık kardeşim
yüz bulunca biraz daha isteriz ya ekleyebilirsen (duty cycle) eklenebilirse mükemmel olur
kolay gelsin

seron

Abi SER-55C entegresinde o dediğin yapılabiliyor(B ve C'yi yayınlamadım herkes herşeyi bilmesin :) ). Bunun için R2 ve R3'ü ayırıp dışarıya ayrı bacak çekmek gerekiyor. @asma yukarıda bahsettiğinde istemsizce pis pis gülümsedim aha dedim :D Olay çok basit. Minicik bir kart tasarlayıp SMD ile donat ve dışarıya pinheader ver bu kadar. Preanfi, multivibratör, bunun gibi birkaç böyle tasarımım var bilgisayarın tozlu raflarında bekliyor. ;)

seron

Rahatsızlık verdiğim için üzgünüm.

@Yusuf usta bana TO-92'lisini yap diyecek de ben de yapmayacağım.

Yaptım bile. Hem de TO-92 kılıf(a en yakın boyutta).

Önce devremizi bir görelim.

Screenshot_2022-03-07-01-19-51.png
KAYNAK: http://www.bilgiveuygulama.com/index.php?git=1606

İnternette gezerken buldum. Bu devre cıyyyyyy sesi üreten iki transistörlü bir osilatördür. Çıkış şekli aralıklı testeredir (linkte var). Devreyi 4 ayrı tip olarak tasarladım:

1-Dahili Osilatörlü Tek Taraflı.
Bu PCB'yi en baştan ihtiyaca göre diziyorsunuz ve üretiyorsunuz. Hep aynı frekansta çıkış üretiyor.

2-Harici Osilatörlü Tek Taraflı.
Haberler iyi, bunda ekstra bir bacaktan faydalanarak artı ile arasına pot koyup frekansla oynayabiliyorsunuz.

3-Dahili Osilatörlü Çift Taraflı.
1'dekinin çift katmanlı PCB'lisi. PCB'yi daha da ufaltmaya çalışma çabasından doğdu. Ama oldu mu, hayır, yine de paylaşacağım.

4-Harici osilatörli Çift Taraflı.
Haberler yine iyi ve 2'nin aynısının çift taraflısı. Haricen pot kullan frekansla oyna adı üstünde. Devreye bakarsanız oradaki dirençte bitiyor olay.

Resimlere bakmak istermisiniz? İstemezsiniz. Peki teşekkür ederim hadi güle güle şaka len şaka. :P

Bu tek taraflı ikili
2022-03-08 01_17_11-Greenshot.png

Bu da çift taraflı ikili
2022-03-08 01_18_18-Greenshot.png

Bu çipler anca çine yaptırılır. Elde üretilmesi çok zordur ya da imkansızdır. İlla yapacam derseniz:

-Yollar 0,25mm

-Transistörler SOT-323

-Direnç ve kapasitör 0603

Notlar: Elimde gerber dosyaları ayrı ayrı var. Ancak kopyala yapıştır ile çoğaltmadım bir tane var hepsinde. Bunu pcbway'e böyle mi yollamam gerekiyor yoksa çoğaltıp öyle mi vermem gerekiyor, zerre kadar ne biliyorum ne önemsiyorum. Olaki çoklu şekilde üretmeye karar verirsek konuşuruz.

Yusuf usta

@seron adamın dibisin. şu fikirlerini ve tasarımlarını sen bile küçümseme. Türkiye'de bir şeyler üretilmeye başlanacaksa zaten böyle böyle başlayacak.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın