Ototeyp tamiri

Başlatan attilam, 08 Aralık 2021, 18:57:32

attilam

Merhabalar,

Bitpazarından sağlam diye aldığım Kenwood ototeyp maalesef bozuk çıktı. 12V verdiğimde hiçbir emare göstermiyor,  ne görüntü ne ses ne hareket hiçbir belirti yok. Görsel olarak kondansatör, direnç, diod vb elemanlarda anormallik gözükmüyor, hemen hepsini multimetre ile ölçebildiğim kadarıyla ölçtüm anormallik yok, sigorta sağlam, fleks kablolar sorunsuz gözüküyor. Resimlerini çektim, ekleyebilirsem ekleyeceğim. Olası arızalar nerede olabilir, fikir verebilir misiniz?

attilam

Diğer resimler, eklenti boyutundan dolayı ilk seferde hepsini gönderemedim.

gevv

Meraba,

remote, rem ucunu +12 hattına bağladınızmı ?

attilam

Kırmızı ve Sarı kabloyu 12+ ya Siyah kabloyu da 12- ye bağladım, bir ses çıkışını da hoparlöre bağladım, başka bağlamadım, bağlantı kablosunun resmini koyayım, tesbit edebiliriz. Gördüğüm kadarıyla en solda ayrık duran mavi-sarı çizgili kablo remote kablosu, sabah ilk işim onu da 12+ ya bağlayıp test etmek olacak. Teşekkürler.

attilam

Remote kablosunu da 12+ bağlayıp test ettim, ama sonuç aynı, tık yok. Görüntü yok, ses yok, hareket yok.

gevv

sigortayı kontrol edin D5 diyotunu kontol edin  12v girişinden itibaren voltaj takibi yapın ayrıca remoteye bağlı diyot transistör gibi malzemeleri kontrol edin

07 Osman

Sayın @gevv   ustam,    REM/REMOTE kablosu enerji girişi için değil, çıkış yolu değil mi ?   

Amfiyi tetiklemek,  varsa motorlu anteni açmak için. Yoksa ben mi yanlış biliyorum ?

dede_salih

@attilam
Kırmızı kablo (ACC) - Kontaktan teybi açmak için.
Sarı kablo (BATT) - Teybin ana beslemesi için.
Yani resimdeki gibi kırmızı ve sarıya +12V, sarının üstündeki siyah kabloya da şase bağlanacak.
En soldaki ayrık olan kablo (REM) ile şimdilik işin yok. Cihazda hiç tepki olmadığı için muhtemelen besleme kısmıyla alakalı olduğunu düşünüyorum.
Teybi beslemek için nasıl bir güç kaynağı kullanıyorsun? (12V Adaptör, Led trafosu, ATX PC Güç kaynağı, Akü, ...)
Cihazla uyumlu servis kitapçığını aşağıya ekliyorum. Şema kısmı biraz karışık ama fikir verebilir. 12V hattını ve entegrelerin besleme bacaklarını kontrol ederek belirli arızaları tespit edebilirsin.
https://www.manualslib.com/manual/864298/Kenwood-Kdc-2031sa.html

@07 Osman
Motorlu anten için P_ANT bacağı kullanılıyor. Bunu amfi tetikleme içinde kullanıyorlar. Ancak bazı cihazlarda bu bacak radyo çalıştığında devreye girdiği için ek olarak REM bacağı bulunuyor.
@gevv 'in bahsettiği ACC bacağı olabilir. Her üretici farklı standart ve adlandırma kullandığı için bazen karışıyor birbirine.

attilam

12V - 5A led trafosu kullanıyorum, ilk başta dediğiniz şekilde bağlamıştım zaten, linkteki bilgileri izleyerek çözüm bulmaya çalışacağım. İlginiz için bütün arkadaşlara teşekkürler, umarım halledebilirim.

attilam

İz sürmeye başladık bakalım, umarım sonuca ulaştırırım. Sigorta sağlamdı, yine kontrol ettim, sorun yok. D57 dioda kontrol ettim, tek yönde kısa devre vermesi gerekirken iki yönde de kısa devre verdi, dedim herhalde ta başında sorunu bulduk, havyayla karttan çıkardım, yine bir devre testi yapayım dedim, bu defa sağlam çıktı, yani tek yönde sadece kısa devre yaptı, diod dışardayken bacaklarının olduğu yeri test ettim diod dışarda olduğu halde kısa devre verdi, yani bu bir sorun mu değil mi bilmiyorum, neyse diodu tekrar yerine lehimledim, devam ediyoruz bakalım.

dede_salih

D57 diyodu ters bağlantıda sigortayı attırarak cihazı koruyor anladığım kadarıyla.
Şimdi sağ üst köşede D57 diyodunun olduğu kısımda C51 kondansatör var.
Birde onun yanında Q72 ve Q73 transistörler olmalı. Sanırım sizin kartta metale vidalı olarak 1 tane mevcut. Bunları da kontrol edelim.
Bunlarda sorun yoksa eğer yine D57 diyodunun yanındaki W420 yazılı atlama telini çıkarıp, kısa devreden IC3'ün sorumlu olup olmadığını anlayabiliriz. Kısa devrenin sebebi bu besleme entegresi de olabilir.

Devre üzerinde ölçümler genelde hatalı olur. O yüzden ayırıp test etmenizi öneririm. Birde kartın altında yer yer gevşek lehimler gözüme çarptı. Bunları da tazelemenizde fayda var.

attilam

C51 ve Q72 yi kontrol ettim, sorun gözükmüyor. W420 köprüyü çıkartıp D57 de ters yöne kısa devreyi tekrar kontrol ettim sonuç aynı, ters yönde de devre tamamlanıyor.  Benim halledebileceğim gibi bir durum değil, bir veya biriki eleman gitmiş anlaşılan ama sizin vaktinizi de boşa çalmayım, ilginiz ve yardımlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Başka konularda görüşmek dileğiyle.

dede_salih

Transistörde arızayı buluruz diye düşünmüştüm. Demek ki biraz daha kazacağız.

Bu besleme hattı ana amfi entegresini de (IC4) besliyor. Buraya gelen bir atlama bulamadım. O yüzden pin7 ve pin21'in karta temasını kaldıralım ve kısa devre kontrolü yapalım.
Baktık buradan da sonuç alamıyoruz. O zaman IC15 regülatörünü besleyen W416 atlamayı kaldırıp yeniden kontrol edelim.
Bunlar haricinde bu hat ACC algılama kısmına da uğruyor. Ama orası şema ile çok farklılık gösterebilir. Sonuç alamazsan buraya da el atarız.
Kolay gelsin.

AX

IC3 Besleme entegresine benziyor datasheet indirip baksan pinlerde gerekli gerilimler var mı diye. Ayrıca arka tarafta bobinin hemen ayaklarında +12V okumalısın direkt olarak +B ana besleme sarı kabloya gider sağ arkada saca vidalı bir transistör görünüyor onun sağlam olduğuna emin ol. Belki sorunun ana karttan değil front panelden kaynaklanıyordur ama +B ve ACC gerilimini verdiğinde blok kondansatörünün şarj olana kadar anlık çektiği akım hariç sürekli olarak 40mA..50mA gibi düşük bir akım çekmeli ACC (Kırmızı kablo) ucunu +12V avırınca kısa süre sonra uyku moduna geçmeli yani neredeyse hiç akım çekmemeli. Tüm bu testleri yap cihazında bu değerleri görüyorsan adım adım arızayı takip edersin. Arıza taramaya başlama noktası power girişinden olmalı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın