Aküsüz ups çalışır mı?

Başlatan Piramit, 04 Kasım 2021, 15:58:34

Piramit

Merhabalar,
Uzun zaman ups'in olduğu yerden uzaktaydım; akülerin voltajı ~3-4 volt civarlarında yani bitmişler.

2 akü kullanıldığı ve pahalı olduğu için şu an akü satın almak istemiyorum. Ups'in kullanım prensibine karşı ama.... Ups'e bağlı cihazların elektriğini açıp, kapatmak için kullanmak istiyorum şu an için o da olursa tabi.

Ups, Tunçmatik 1000 lite marka-model fotoğrafta daha ayrıntılı şekilde görülebilir.

2 akü paralel bağlı 12 volt 14 amper oluyor ben bu girişi 12 V. 14 amp. ile beslesem olur mu?

Ups'te cold start özelliği mevcut.

Ups aküsüz çalışır mı?

gevv

Merhaba, 

hiç denemedim ama trafolu besleme ile olabilir belki (smps değil)  fakat şarj devresi zarar görebilir onu iptal etmeli zaten devrenizde mikro denetleyici var bir çok bölümü kontrol ediyor çalışmayacaktır

aküsüz çalıştırmanın tek avantajı voltaj düşüş yükselişlerine karşı bypass devresinin trafo çıkış sargılanını değiştirmesi olacak 

birde tepesi kırmızı boyalı olan kondansatör şişmiş gibi 

bence  uygun fiyatlı bir akü alıp değiştirin yuasa 30dk  gider ucuzlar 10dk gider  çalışmayı kayıt edip  bilgisayarı kapatacak kadar zaman olsun yeterli

Piramit

Alıntı yapılan: gevv - 04 Kasım 2021, 22:23:28Merhaba, 

hiç denemedim ama trafolu besleme ile olabilir belki (smps değil)  fakat şarj devresi zarar görebilir onu iptal etmeli zaten devrenizde mikro denetleyici var bir çok bölümü kontrol ediyor çalışmayacaktır

aküsüz çalıştırmanın tek avantajı voltaj düşüş yükselişlerine karşı bypass devresinin trafo çıkış sargılanını değiştirmesi olacak 

birde tepesi kırmızı boyalı olan kondansatör şişmiş gibi 

bence  uygun fiyatlı bir akü alıp değiştirin yuasa 30dk  gider ucuzlar 10dk gider  çalışmayı kayıt edip  bilgisayarı kapatacak kadar zaman olsun yeterli

Akülere yoğunlaştığım için hiç bakmamıştım devre elemanlarına, siz yazınca gördüm kondansatörü onu da değiştireyim sağ olun.

Tavsiyeniz doğrultusunda akü satın alıp, akülü şekilde kullanıcam.

Teşekkür ederim, sağ olun.

gevv

Kolay gelsin  ::ok  Umarım başka sorunu yoktur.

İmkan varsa kondansatör değişimi sonrası araba aküsü ile test edebilirsiniz

Arabayı çalıştırmadan nağlantıları yapın upsyi pirize takmayın sadece akü ile 220v çıkış veriyormu ona bakın

Ama uspnin çalıştığından eminseniz teste gerek yok

Birde hazır kondansatör değişecek o bölgede ve diğer güç akan yerlerde lehim tazelemesi yapın

İyi çalışmalar.

seron

Aküler depozitolu olduğundan yeni alınacak akünün fiyatını 15-20TL aşağı çeker(bunu satıcıya söylemeyin önce kaç para diye sorun). Satan yere gidilebiliyorsa elden almak şartıyla tabi.

Piramit

Alıntı yapılan: gevv - 05 Kasım 2021, 08:55:00Kolay gelsin  ::ok  Umarım başka sorunu yoktur.

İmkan varsa kondansatör değişimi sonrası araba aküsü ile test edebilirsiniz

Arabayı çalıştırmadan nağlantıları yapın upsyi pirize takmayın sadece akü ile 220v çıkış veriyormu ona bakın

Ama uspnin çalıştığından eminseniz teste gerek yok

Birde hazır kondansatör değişecek o bölgede ve diğer güç akan yerlerde lehim tazelemesi yapın

İyi çalışmalar.

Teşekkür ederim.
4-5 ay önce çalışıyordu; tabi elektriği kesip, akü deşarjını yapmadım fakat ups açılıyordu, ledleri yanıyor, bağlı cihazlara enerji gidiyordu. Döndüğümde ups'i açtığımda hiç bir tepki yoktu.
Arabam maalesef yok, scooter var onun aküsüyle deneyebilirim tek akü 12 v 7 amp.

Sağ olun.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 05 Kasım 2021, 10:34:34Aküler depozitolu olduğundan yeni alınacak akünün fiyatını 15-20TL aşağı çeker(bunu satıcıya söylemeyin önce kaç para diye sorun). Satan yere gidilebiliyorsa elden almak şartıyla tabi.
Teşekkür ederim. Deneyeceğim önerinizi. işi yokuşa sürüyor çoğu satıcı ama umarım ciddi bir satıcı bulabilirim.

gevv

@Piramit eski aküler için indirim yapmazlarsa  aküleri atmayın

akü canlandırma için desülfatör testlerim birmek üzere sonuç olumlu gibi  imkan olursa değerlendirirsiniz  eskisi gibi performansı olmasada  led aydınlatma için işinize yarayabilir  ::ok  yakında blogda yayınlanacak 

makul bir indirim yaparlarsa sorun yok çünkü işlem baya detaylı  :)

Piramit

@gevv
Çok teşekkür ederim. Satıcı denk gelirse ve uygun fiyatlı bulabilirsem ama şu sıra zor gibi görünüyor, 2 akü olması dezavantaj oluyor satın almada.
Beklemedeyim, sağ olun.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın