Yeni Nesil Ton kontrol için Fikir Ve Görüşleriniz

Başlatan Malicarpar, 24 Ekim 2021, 12:46:24

Malicarpar

Merhaba sayın forum üyeleri uzun bir sürenin ardından tekrardan Yeni bir konu ile aranızdayım
baştan söyliyeyim ki çılgınca bir fikir olduğunun farkındayım 4558 gibi opamp larla bir çok ton kontrol devresi yapılmış ve kendim de yaptım zaten fakat transistörle pek çalışmadım en son c945 transistörü ile stereo ton konrol devresi yapmıştım oldukça güzel verimli bir devreydi tek kaynaktan çalışan

fAKAT BU sefer biraz daha ileri giderek simetrik beslemeli tamamiyle transistörlerden oluşan bir ton kontrol devresi yapmaya karar verdim daha önce yaptığım transistörlü bir amfinin sürücü kısmını çıkarıp üzerinde bazı değişiklikler yaparak çıkış tr leri ( 5200 ler ) olmadan çalıştırmayı başardım ortalama 2 RMS lik bir güç elde ettim

Not: 4558 gibi entegrelerle yapılan devrelerin dib seslerinden yani gürültü oranlarından oldukça sıkıldım ve transistörlerde daha az gürültü olduğunu fark ettim

burdan yola çıkarakta amfinin sürücü kısmını opamp olarak kullanmaya karar verdim

şimdi gelelim işin açık kısmına normalde devre ortalama +-50-0-50v ile çalışan bir devre
1- bu devreyi simetrik 12 yada 15v ile çalışacak şekilde direnç değerlerini oynayarak mı devam edeyim yoksa direk ton kontrol karını ekleyerek mi devam edeyim yani simetrik 50v yADA 70v ile çalışan bir ton kontrol mu yapayım 

2- 50v ve üstü değerlerde çalışan bir ton kontrolun ne gibi eksileri yada artıları olur

3-simetrik 12v ile çalıştırdığım zaman seste bozulmalar oluyor şuan simetrik 30v ile çalıştırıyorum

bu konuyla ilgili fikirlerinizi görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum
baştan söylediğim gibi çok deli saçması çılgınca bir proje olursa bu güne kadar yapılmış en güzel ton kontrol devresi olacağıda kesin :) teşekkürler  :D  :D  :D  8)  8)  8)

kullandığım devrenin şeması yoktu bende ona en yakın olan tek bir direnç farkı olan şemayı ekledim
 Adsız.png

cevat1

Ton kontrol ve preamp beslemesi her zaman ayrı olur.
Osilasyon/gürültüleri önlemek amacıyla.
Kaliteli regüle ve şaseleme ile ayrı besleme kaynağı kullanın.

Malicarpar

@cevat1 ustam bir önyükseltec en fazla kaç watt olabilir normal oamp lar bildiğim kadarı ile tl serisinde 600ile 800mw arası oluyor peki transistörlerle 1w 2w yada daha yukarısı bir güçte önyükselteç yapılabilirmi avantajı yada dezavantajı neler olur

seron

Malicarpar

Alıntı yapılan: seron - 01 Kasım 2021, 00:18:16Abi yeni kakdım buyur. Gündüz uyuyom ben.

sesin çıkmıyor insan bir bakar bir yorum yazar boş da olsa yahu  illa köteklemem mi gerekiyor  :D  :D  :D  :D

seron

Abi konuyu görüyorum da yemin ediyorum hiç anladığım işler değil bunlar boşunu bile yazamıyorum. Öyle trene bakar gibi bakıyorum anlamayıp kapatıyorum.

Malicarpar

@seron

C945 li. Yaptığım devreden sonra işi biraz daha ileriye götürmeye karar verdim
Bu sefer 1815 2229 1015 b688 d718 tr lerini kullanarak ön yükselteç yapmaya çalışıyorum tahmini 2w lık felan bir gücü olacak klasik entegrelerdeki dip gürültüsünden bıktım artık oyüzfen te ile yapacam bu sefer 500 600mw yerine 2 3w lık bir güç elde edecem

Geçenlerde 200w lık bir ses sitemi yaptım 2+1 oldukçada fonksiyonel bir ses sistemiydi kardeşime hediye ettim şimdi yenisine başladım bu sefer opamp larıda entegre yerine transistörle yapacam yani sistemde hiç entegre olmayacak tamamiyle transistörlerddn oluşacak amfiler preamfiler ton kontroller herşey kısaca bakalım böyle bir çılgınca fikrim var  :D  :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın