2n3055 hakkında yardımınıza ihtiyacım var

Başlatan TeknoFatih, 07 Ekim 2021, 22:31:08

TeknoFatih

İyi günler dilerim. Meslek lisesinde ücretli öğretmenlik yapıyorum. Bölümde atıl vaziyette 100 adet 2n3055 var ve bunları değerlendirmek istiyorum. Yaptığım araştırmalar neticesinde sizin konularınıza rastladım ve yardım talep etmek istiyorum.

Elimizdeki transistörleri öğrencilerimiz için en az 0-12 yada 0-15 volt olabilir ayarlı kısa devre korumalı, aşırı akımda olsa iyi olacak bir devre arıyorum çok araştırma yaptım ama sağlıklı denenmiş devrelere pek ulaşamadım yada okuduğum yporumlar beni tereddüte düşürdü. acaba bu konuda yardımcı olabilirmisinz okulumuzdaki öğrencilerin kullanmasına uygun bir devre tasarımı yada örneği elinizde varmı veya oluşturaabilirmisiniz. 1 tane sizede hediye edebiliriz :)

PCB hazır yaptırmayı düşünüyoruz. Bilirsiniz mini displayli voltmetre bağlayacağız üzerine. Ayrıca sabit 5 ve 12 volt çıkışlarıda eklesek iyi olurmu sizce.

TeknoFatih

seron

Merhabalar devreyi internetten bulduğum bir çizimden ben PCB olarak oluşturmuştum. İlgili başlıkta işi iyi bilen bir ağabey tarafından birkaç modifikasyon yaparak nihai hale getirip paylaştık. Ancak eldeki olanakların kısıtlı olmasından ötürü maalesef yapamadık. Ona göre karar verin.

Bir de şöyle bir durum var, denenmiş bile olsa internetten çizim olarak edindiğiniz hiçbir devre yapar yapmaz çalışacak diye bir kural yok. Mesela en çok beğenilen süper bir devreyi alıp yapıyorsunuz, sizde bir sıkıntı çıkabiliyor. Bu nedenle yapmadan bilemezsiniz.

Devrenin indirilmesi, yapılması, üretilmesi, satılması serbesttir. Bize hediye etmenize gerek yok artarsa maddi imkanı olmayan öğrencilere verin.

Başarılar dilerim.

TeknoFatih

Alıntı yapılan: seron - 09 Ekim 2021, 18:40:29Merhabalar devreyi internetten bulduğum bir çizimden ben PCB olarak oluşturmuştum. İlgili başlıkta işi iyi bilen bir ağabey tarafından birkaç modifikasyon yaparak nihai hale getirip paylaştık. Ancak eldeki olanakların kısıtlı olmasından ötürü maalesef yapamadık. Ona göre karar verin.

Bir de şöyle bir durum var, denenmiş bile olsa internetten çizim olarak edindiğiniz hiçbir devre yapar yapmaz çalışacak diye bir kural yok. Mesela en çok beğenilen süper bir devreyi alıp yapıyorsunuz, sizde bir sıkıntı çıkabiliyor. Bu nedenle yapmadan bilemezsiniz.

Devrenin indirilmesi, yapılması, üretilmesi, satılması serbesttir. Bize hediye etmenize gerek yok artarsa maddi imkanı olmayan öğrencilere verin.

Başarılar dilerim.

Teşekkür ederim sağolun deneyeceğiz bakalım umarım çalışır :)

07 Osman

Sayın hocam, öğrencilerin yaptığı devreler ile çok fazla yükler ile deneme yapmayacak iseniz,  2-3 amper çıkış verse yeter derseniz linkteki devreyi ben çalıştırdım, bilginiz olsun. İyi bir soğutma ile işinizi göreceğine eminim. Artan güç transistörü sayısı devrenin vereceği akımı arttırıyor. Ben 2n3055 yerine 2n3773 kullandım.  Ama devrenin orjinali 2n3055 li.

Linkte 20. mesajdaki devre

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9044.msg80788.html#msg80788

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın