DİJİTSU Vantilatörünüz Bozulursa

Başlatan seron, 07 Eylül 2021, 15:40:37

seron

BİM, A101 gibi marketlere her yaz başında ucuz vantilatörler gelir. Demonte olarak aldığınız bu ucuz vantilatörler şayet evde çoluk-çocuk yoksa yıllarca kullanılarak sizi şaşırtabilir. Geçen yıl yanlış hatırlamıyorsam 150TL verek aldığım vantilatör iyi durumda. 3 yıl evvel aynı marka aldığım vantilatör ise bozuldu. Ancak 1 saat kadar uğraşarak sorunu buldum ve hallettim.

Şayet bu tip vantilatörler elinize geçerse:

1-Sıkça göbek sıkışması yapıyor.
2-Sigortası atabiliyor.

Ne yapmalısınız:

Tel kafesi çıkarın.
Pervaneyi çıkarın (kolay çıkıyor ortadaki kapak ters yönde döner haberiniz olsun)
Yere yatırarak milin göbeğine WD40 sıkın. Bulamazsanız dikiş makinesi yağı damlatın.
Bu haldeyken fişi takıp mili elinizle çevirmeye çalışın. 3. kademe düğmesine basıp elinizi çekin. (milin ortasına delik açıp madeni çivi geçirmişler elinizi yaralamayın)
El yardımıyla dönmesine yardım edin. WD40 sıkmaya/yağ damlatmaya devam edin.

Göbek uzun süre kilitlendiğinde sigortayı attırıyor. Sigorta zor bulunabilecek yerde sargıların arasındadır.

-Tel kafesin ikisini de çıkarın.
-Göbek milini WD40/yağ ile yağlayın; ya da en sona bırakın.
-Kafanın ön kısmındaki dairesel plastik kapağı tutan vidaları söküp kapağı çıkartın.
-Arka kapağı çıkarmadan önce vantilatörün sağa-sola salınmasını sağlayan mandal vardır, mandal düdük şeklindedir içindeki vidayı görün ve sökün. Söker sökmez düdük elinize gelir.
-Daha sonra arka kapağı da motordan kurtarıp bir kenara koyun.
-Salınım kolunu arkadaki redüktör mekanizmasına bağlayan kolun vidasını söküp kafayı serbeste çıkarın (koldan kurtarın sallansın).
-Ardından motoru teşkil eden madeni gövdenin somunlu vidalarını söküp dikkatlice ayırın.(redüktörü sökmenize gerek yok)
-Bobin gurupları ile kabloların birleştiği yerde 250V 2A sigorta göreceksiniz mercimek kadar birşey onu söküp varsa değiştirin yoksa uçlarını birleştirin. Bunu yapmadan önce atık olup olmadığından emin olun.
-Herşeyi tekrar toplayın.
-Güle güle kullanın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın