Step motorlar neden aşırı ısınıyor?

Başlatan ooaykac, 05 Eylül 2021, 22:01:07

ooaykac

M542(Cwd556) Step Motor Sürücüsü (20-50 VDC) ile 3 ve 1 amperlik Nema 23, Nema 24 ve Nema 17 step motorlar sürüyorum. Sürücüden motorlara üstlerinde yazan amper değerlerini veriyorum. Sürücüleri tek bir 24 volt güç kaynağından (24V 350W 14.6 amper) ile besliyorum. Tüm motorlar aynı kaynağı kullanıyor ama toplam kullanılan amper güç kaynağının üçte ikisini geçmiyor. Motorlar çalışmaya başladıktan birkaç dakika sonra, herhangi bir yüke binmese de, hatta sadece çalışır durumda motorlar el yakacak, tutulamayacak kadar ısınıyor.

Bunun normal olmadığını biliyorum. Nerede hata yapıyorum?

Bu motorlar için yanlış sürücü mü kullanıyorum?
Motorların ihtiyaç duyduğu voltaj benim sürücüye verdiğim voltajdan düşük. Ancak sürücülerin motorlara kaç volt verdiğini bilemiyorum. Ben sürücüyü 24 volt ile besliyorsam, sürücünün de motorları bu voltaj ile beslediği anlamına mı geliyor?

thekme

datasheete bakınca nema 17,23,34 motor için
Ambient temperature: Operation 0 – 40°C,
Storage 0 – 70°C
Heat sink max. temperature: 100°C
Motor max. temperature: 120°C
değerleri verilmiş eğer bu sıcaklık değerlerinin dışına çıkmıyor ise problem olmaz. Diyaliz cihazlarında bu motorlara benzer step motor kullanılıyor. El değmiyor çok sıcak ama günde 8 saat çalışıyorlar. 40-50 derece insan elini yakabilir ama malzemenin çalışma sıcaklığı içinde ise malzemeye zarar vermez. Tabi motorları çalışma geriliminde çalıştırıyorsan. 
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

mustafaaxu

voltaj sıralamada hata olabilir sürücünün çıkış diyağramı ile step motoron giriş  karşılaştırması yap
beslemeden başta iken çekilen akımı kontrol et
sıralamada hata varsa mesela 1 ve 2 doğru  iken 3 ters olursa 3 adımda aşırı akım ve ısı oluşur tekleme güç kaybı olur benim görüsüm
kolay gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın