Sorun powerbank devresi mi, batarya mı?

Başlatan Piramit, 05 Ağustos 2021, 19:46:51

Piramit

Merhabalar,
Elime PowerwayTX2 (3500mAh) marka-model bir powerbank geçti.

Bu cihaz şarj olmuyor, tepki vermiyor. Normal usb kısmının (çıkış) içi ve üstü paslanmış, rutubet, nem ya da sıvı teması olabilir bilmiyorum, gerçi o kısım çıkış ama, giriş kısmı (micro usb) orası temiz görünüyor.
Batarya üstünde iken enerji verip, baktım 1.19v
Bataryayı söküp, devre çıkışına baktım 0v Sadece batarya 0.97v.
Powerbank devresinde boşta iken enerji olmalı mı?
Sorun batarya mı, devre mi?

seron

Pil takılıyken şarj verip denediğinizde 1.19 görmenizin iki nedeni olabileceğini düşünüyorum:

1-Pil ya da pili kontrol eden BMS devresi ölü. Kısadevre veriyor ya da bozulmuş. Pil de ölmüş olabilir ama bu düşük bir ihtimal. Lion piller bu şekilde ölmezler. BMS arızalı olabilir.

2-Powerbankın PCB'sinde bir arıza vuku bulmuş ve pili de öldürmüş olabilir. Bulabilirseniz bir laptop pili ile PCB'yi deneyin. Ne yapıyor? Sıvı teması da düşündürücü...

Ben ikinci madde diyorum. PCB arıza yaptıysa ki çıkışı 0V diyorsunuz, o zaman PCB bozulmuştur bence. Boştayken de yüksek ihtimal bir değer göstermeliydi. Neticede pile akım basmaya çalışıyor.

Unutmadan, o pili uygun bir kaynak ile 4V gerilimle birkaç dakika şarj etmeyi deneyin. Doluyorsa kısa yokdan PCB bozuk dersiniz.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 06 Ağustos 2021, 16:42:08Pil takılıyken şarj verip denediğinizde 1.19 görmenizin iki nedeni olabileceğini düşünüyorum:

1-Pil ya da pili kontrol eden BMS devresi ölü. Kısadevre veriyor ya da bozulmuş. Pil de ölmüş olabilir ama bu düşük bir ihtimal. Lion piller bu şekilde ölmezler. BMS arızalı olabilir.

2-Powerbankın PCB'sinde bir arıza vuku bulmuş ve pili de öldürmüş olabilir. Bulabilirseniz bir laptop pili ile PCB'yi deneyin. Ne yapıyor? Sıvı teması da düşündürücü...

Ben ikinci madde diyorum. PCB arıza yaptıysa ki çıkışı 0V diyorsunuz, o zaman PCB bozulmuştur bence. Boştayken de yüksek ihtimal bir değer göstermeliydi. Neticede pile akım basmaya çalışıyor.

Unutmadan, o pili uygun bir kaynak ile 4V gerilimle birkaç dakika şarj etmeyi deneyin. Doluyorsa kısa yokdan PCB bozuk dersiniz.
Teşekkür ederim.
Akü şarj cihazı var mesela, onun çıkışlarında bir değer oluyor daha önce ölçmüştüm.
Telefon şarj cihazlarında pil dolduğunda sanırım kesiyor.
Şu an başka bir yerdeyim cihazlarım olmadığı için deneyemiyorum. Sadece ölçü aleti, pense, tornavida...
Şarja bağlandığında değer 0 ben de sizin görüşünüze katılıyorum.

seron

Dikkatli bakınca pilin BMS'sinin olmadığını gördüm (genellikle o bantın altında ince uzun BMS olur fotoda görünmüyor)
Kart arızası var. Onu tamir edemezsiniz ama piyasada bulabilirseniz ona uygun PCB bulabilirsiniz sanırım. Önemli olan şu anda o pilin ölü olup olmadığı. Çok uzun süre 3,6V altında kaldığından muhtemelen ölmüştür diyorum ben. Bu nedenle cihazı olduğu gibi bir geridönüşüm istasyonuna ulaştırın.

Piramit

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2021, 12:49:32Dikkatli bakınca pilin BMS'sinin olmadığını gördüm (genellikle o bantın altında ince uzun BMS olur fotoda görünmüyor)
Kart arızası var. Onu tamir edemezsiniz ama piyasada bulabilirseniz ona uygun PCB bulabilirsiniz sanırım. Önemli olan şu anda o pilin ölü olup olmadığı. Çok uzun süre 3,6V altında kaldığından muhtemelen ölmüştür diyorum ben. Bu nedenle cihazı olduğu gibi bir geridönüşüm istasyonuna ulaştırın.
Teşekkür ederim.
Pek kaliteli bir cihaz gibi görünmedi bana.
Sağ olun.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın