Görseldeki parazit giderici mi?

Başlatan Piramit, 22 Temmuz 2021, 22:45:34

Piramit

Merhabalar,
Aşağıya eklediğim görseldeki parça araç amfisindeydi; bu parça nedir, ne işe yarar nasıl bağlanır?

Out yazan kısmın ucu çoğaltılmış 4'lü jack var, yeşil klemenslerin ucu boş ya da çıkartılmış yani jack yok.
Ben bu parçayı sanırım filtre giderici adı çıkarttım jackları teybin arkasına (ikili jack) diğer 4'lü jackı da amfinin girişine taktım. Ses geliyor ama yanlışsa  doğrusunu uygulamak isterim.

dede_salih

Merhaba
Görselde ki devre "ground loop isolator" devresine benziyor.

Bu devre, ses sinyalini trafo ile manyetik olarak aktardığı için yalıtım sağlıyor ve topraklama döngüsü denilen olaydan korunmaya yarıyor.
Topraklama döngüsü ise bildiğim kadarıyla güç ve ses sinyali şaselerinin birbirine karışarak döngüye girmesi oluyor. Buda hoparlörlerde gürültü ve uğultuya sebep oluyor.
Ses elektroniğin de yıldız şaseleme denilen yöntem de bu açıdan çok önemli. Şaseye mümkün olan en kısa yoldan iletim sağlanıyor.

2 trafo ve 2 RCA girişi olması stereo sistem olduğunu gösteriyor. Bu cihazlar genelde teyp ile amfi arasına bağlanıyor.
"Ground loop isolator circuit" olarak nette aratırsanız birçok alternatif yöntem ve şema ile karşılaşırsınız.
İyi günler.

Piramit

Alıntı yapılan: dede_salih - 23 Temmuz 2021, 00:58:42Merhaba
Görselde ki devre "ground loop isolator" devresine benziyor.

Bu devre, ses sinyalini trafo ile manyetik olarak aktardığı için yalıtım sağlıyor ve topraklama döngüsü denilen olaydan korunmaya yarıyor.
Topraklama döngüsü ise bildiğim kadarıyla güç ve ses sinyali şaselerinin birbirine karışarak döngüye girmesi oluyor. Buda hoparlörlerde gürültü ve uğultuya sebep oluyor.
Ses elektroniğin de yıldız şaseleme denilen yöntem de bu açıdan çok önemli. Şaseye mümkün olan en kısa yoldan iletim sağlanıyor.

2 trafo ve 2 RCA girişi olması stereo sistem olduğunu gösteriyor. Bu cihazlar genelde teyp ile amfi arasına bağlanıyor.
"Ground loop isolator circuit" olarak nette aratırsanız birçok alternatif yöntem ve şema ile karşılaşırsınız.
İyi günler.
Teşekkür ederim. Arayıp, inceleyeceğim, sağ olun.
İyi günler.

asma

Merhaba
Kartın üst ve alt görüntüsü lazım. Trafo mu bobin mi ölçmenizin lazım. Sonunda devrenin ne olduğunu görüp yorumlayabikiriz.
Yalnız resme bakarak yorumlayacak olursam:
Line çıkışı olmayan teyp çıkışını, high level input girişi olmayan amfiye bağlamak için kullanılan düşürücü (dönüştürücü) modül dür.
High level to Line level
Bu durumda yeşil klemens teyp çıkışına diğer jaklar oto amp. girişine bağlanır.
Eğer teyp çıkışında line out ya da aux çıkışı varsa bu kartı kullanmanıza gerek yok.
Kolay gelsin.

Piramit

Alıntı yapılan: asma - 23 Temmuz 2021, 01:34:42Merhaba
Kartın üst ve alt görüntüsü lazım. Trafo mu bobin mi ölçmenizin lazım. Sonunda devrenin ne olduğunu görüp yorumlayabikiriz.
Yalnız resme bakarak yorumlayacak olursam:
Line çıkışı olmayan teyp çıkışını, high level input girişi olmayan amfiye bağlamak için kullanılan düşürücü (dönüştürücü) modül dür.
High level to Line level
Bu durumda yeşil klemens teyp çıkışına diğer jaklar oto amp. girişine bağlanır.
Eğer teyp çıkışında line out ya da aux çıkışı varsa bu kartı kullanmanıza gerek yok.
Kolay gelsin.
Amfi görselini aşağıya ekliyorum, bunun da stereo giriş kısmını çekmemişim.
Kartın alt kısmında bir şey yok diye fotoğrafını çekmemiştim: sadece lehimler vardı.
Nasıl ölçülüyor acaba?
Teşekkür ederim, sağ olun.

AX

Fotoğraftaki trafolu çevirici normalde ses katının hoparlör çıkışını Pre_Amp. seviyasine dönüştüren bir adaptördür. Normalde pre. çıkışı bulunmayan oto radyoları için tasarlanmış köprü çıkışlı amplifier sinyalini düşürerek preamp sinyaline çevirir. Kart üzerinde görünen ayarlı dirençle de bağlayacağınız güç amplifikatörüne uygun seviye ayarlanıp bırakılır.
Devrenin çalışma prensibi şöyle, radyodan gelen normalde hoparlörlere bağlanan ses kabloları hoparlörlerden ayrılır fotoğraftaki çevirici adaptöre girer ilk olarak gerilim bölücü dirençler ile ses sinyali zayıflatılır. zayıflatılmış ses sinyali trafonun primerine girer ve sekonderine bağlı ayarlı direnç üzerinden RCA konnektörüne gider. Artık ses sinyal seviyesi Power Amlifier in girişine uygun hale gelmiştir. Remote ucu için varsa radyonun otomatik anten çıkışı yoksa radyo içinden alacağınız bir tetik ile röle sürerek REMOTE tetiğini oluşturabilirsiniz.

Piramit

Alıntı yapılan: AX - 27 Temmuz 2021, 16:08:10Fotoğraftaki trafolu çevirici normalde ses katının hoparlör çıkışını Pre_Amp. seviyasine dönüştüren bir adaptördür. Normalde pre. çıkışı bulunmayan oto radyoları için tasarlanmış köprü çıkışlı amplifier sinyalini düşürerek preamp sinyaline çevirir. Kart üzerinde görünen ayarlı dirençle de bağlayacağınız güç amplifikatörüne uygun seviye ayarlanıp bırakılır.
Devrenin çalışma prensibi şöyle, radyodan gelen normalde hoparlörlere bağlanan ses kabloları hoparlörlerden ayrılır fotoğraftaki çevirici adaptöre girer ilk olarak gerilim bölücü dirençler ile ses sinyali zayıflatılır. zayıflatılmış ses sinyali trafonun primerine girer ve sekonderine bağlı ayarlı direnç üzerinden RCA konnektörüne gider. Artık ses sinyal seviyesi Power Amlifier in girişine uygun hale gelmiştir. Remote ucu için varsa radyonun otomatik anten çıkışı yoksa radyo içinden alacağınız bir tetik ile röle sürerek REMOTE tetiğini oluşturabilirsiniz.

Teşekkür ederim öncelikle.
Bu bağlantı ve parçalar Fiat Fiorino araç üzerindeki teyp için bağlanmıştı, şimdi araç ve teyp değişti; gerçi araçlar benim değil, bir yakınımın.
Teyp Mikado MC-X100 yanlış hatırlamıyorsam. Ürünün çıkışlarının görselini; bir siteden alıntı yaparak, ekliyorum.
Bu teypte gerekli midir? Biz takmadık o parçayı sadece kablolarını kullandık.

07 Osman

Piramit

AX

Teşekkür ederim öncelikle.
Bu bağlantı ve parçalar Fiat Fiorino araç üzerindeki teyp için bağlanmıştı, şimdi araç ve teyp değişti; gerçi araçlar benim değil, bir yakınımın.
Teyp Mikado MC-X100 yanlış hatırlamıyorsam. Ürünün çıkışlarının görselini; bir siteden alıntı yaparak, ekliyorum.

[/quote]

Yeni nesil özellikle aftermarket ürünlerde neredeyse tüm uygulama özellikleri mevcut olduğundan "High to RCA" adaptörüne ihtiyaç duyulmaz.
Yalnız burada önemli bir hususa dikkat çekmek istiyorum ucuz cihazlarda kullanılan DSP, tonlama, DAC, çıkış katı v.s maliyeti düşürmek için ucuz ve kalitesiz malzemeler kullanıldığından seste yüksek performans beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Piramit

Alıntı yapılan: AX - 29 Temmuz 2021, 10:59:57Teşekkür ederim öncelikle.

Yeni nesil özellikle aftermarket ürünlerde neredeyse tüm uygulama özellikleri mevcut olduğundan "High to RCA" adaptörüne ihtiyaç duyulmaz.
Yalnız burada önemli bir hususa dikkat çekmek istiyorum ucuz cihazlarda kullanılan DSP, tonlama, DAC, çıkış katı v.s maliyeti düşürmek için ucuz ve kalitesiz malzemeler kullanıldığından seste yüksek performans beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğrayacaktır.
[/quote]

Alakanız için çok teşekkür ederim, sağ olun.
Dediğiniz gibi ucuz bir cihaz, görüntüsünden bile her şeyi belli ediyor aslında.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın