İki hassasiyet ayarı olan Fotosel devresi

Başlatan 07 Osman, 11 Temmuz 2021, 19:12:31

07 Osman

Merhaba arkadaşlar,

Ekteki devre standart karanlıkta röleye enerji veren bir ldr devresi. Bir arkadaşımın ricası üzerine üzerine ona bir devre yapacağım.  Tek fotosel ile iki hassasiyet ayarında iki ayrı röleyi enerjilemem gerekiyor.

Adsız.jpg

Şöyle,  aynı  yeni nesil araçlardaki  otomatik far sensörü gibi,  hafif karanlık olunca parkları, biraz daha karanlık artınca da farları yakan sistem gibi düşünün.

Aşağıdaki devreye bir röle ve bir potansiyometre daha/veya başka kompanentlerde  eklenerek.  örneğin  fotoselden 10 birim ışık geçerken rölelerin hiçbirisi enerjilenmeyecek, ışık miktarı 5 birime düşünce röle 1 enerjilenecek (ışık birimi pot1 ile ayarlanabilecek),  fotoselden geçen ışık birimi 4 birim ve daha altına düşünce de röle 2 enerjilenecek. ( aynı şekilde ışık miktarı pot2 ile ayarlanacak)

Olur mu ?

Yoksa çok basit olarak aynı devreyi iki adet yapıp, ldr ortak olsa da olur mu ?

seron

Modern araçlarda sistemin nasıl çalıştığını bilmiyorum. Peki aynı devreden iki tane kullanılsa olmaz mı?

07 Osman

Valla bende baktım biraz şöyle devreye,  sanki tek fotosel ile olmayacak gibi. Ben hani tek bir sensör ile halledebilirim belki diye düşünmüştüm.

Yusuf usta

mesela.. (diyotlar ters çizilmiş, takılmayın,prensip olarak çalışır gibi bu devre
.2541.png
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

07 Osman

Teşekkür ederim @Yusuf usta ,  elimdeki tek eksik 220k  pot.  Onlar olsa hemen denerdim.

Elimde pot olarak 10k var. Ona göre modifiye edilebilir mi  :D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Temmuz 2021, 21:17:26Teşekkür ederim @Yusuf usta ,  elimdeki tek eksik 220k  pot.  Onlar olsa hemen denerdim.

Elimde pot olarak 10k var. Ona göre modifiye edilebilir mi  :D

10k pot olur ama, pota seri olarak bir direnç bağlaman gerekir. zaten ne değerde takarsan tak potu her türlü bu direnç gerekir. neden? + gerilim trimpotun son ayarında beyze direkt uygulanırsa transistör bozulur. işte burada seri dirençlerin değeriyle oynayarak Ve tabii ki ldr'den seri bağlı olarak gelen 10k sabit dirençlerin değeriyle de oynarak işi çözersin. biraz deneme yanılma yapacaksın ya da direnç hesabı yapacaksın. hangisi kolayına gelirse. diyotlardan önce değil de sonra koy dirençleri. daha etkin ve mantıklı olur. o şema prensip anlaşılsın diye çalakalem çizilmiş bir eskiz diyelim
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

07 Osman

Anladım ustam, anlattığınız şekilde denerim. Düz mantıkla 10 k pot ve 200 k civarı seri direnç totalde 220k ya yakın olarak denemelere başlayayım ben.

seron

Yusuf abi devren mantıken doğru. Diyotlar çevrilir sıkıntı yok. emk diyotları da ayarlanır.
Tek aklıma takılan röleler girip çıktığı zaman ne olur.
Bişey olmaz ellaam yaa.. :du:

Boş zaman bulursam ben bunun çizer bi kenara atarım güzel fikir. :s7:
Müsaadenle çalıyorum devreyi. :hiho:

07 Osman

Sayın @Yusuf usta  verdiğiniz devreyi uyguladım. Dediğiniz gibi  D1 diyotlarını (diyotların yönünü  değiştirdim ) R1 dirençlerinin önüne aldım, R1 dirençlerini 1K,  potansiyometreleri 10k kullandım ve birisine 147K, diğerine 120K seri direnç bağladım. Transistör olarak elimde BC547 vardı onları kullandım. Şu an gayet güzel çalıştı. Teşekkür ederim ilginize.

Aşağıdaki gibi bir devre oldu.

seron

Eline sağlık abi.
Rölelerin kontak akımları ile farların güçlerine dikkat et. Gerekirse araya far rölesi sok.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 15 Temmuz 2021, 17:47:38Eline sağlık abi.
Rölelerin kontak akımları ile farların güçlerine dikkat et. Gerekirse araya far rölesi sok.

O benimde aklımda @seron , acaba direk devreye far rölelerini mi bağlasam, yoksa normal röle bağlayıp kontaklarına far rölesi mi bağlasam.

Ama şöyle de bir durum var, biz bu devreyi otomatik far işleminde kullanacağız, dolayısıyla devre far anahtar kolunun arkasına bağlanacak.  E far anahtarı da direk farları beslemeyip, far rölelerini tetiklediğine göre;

Bizim devreye normal röle koyup, röle kontakları far anahtarının görevini görmesi yeterli bence. Bizim küçük rölenin bacaklarından sadece far rölesinin çekeceği akım geçecek.

seron

Abi sen bilirsin. Doğrudan far rölesi de kullanabilirsin ama transistörleri BD serisine yükseltirsen bence daha iyi olur.
Birde BC547'lerin akımları normal kübik röleler için sınırda haberin olsun. (devamlı röle besleyecek.)
Ufak röle besleteceksen 337, gomacan röle kullanacaksan BD139.(arabada kullanacaksın güvenlik güvenliktir)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın