Kamp için ışık yapımı

Başlatan Kymkci93, 08 Temmuz 2021, 20:31:52

Kymkci93

Merhabalar arkadaşlar biliyorsunuz bayram yaklaştı ve herkesin kafasında tatil planları canlandı ve haliyle benimde :) ama benim coook büyük bir problemim var denize gittiğimde aydınlatma problemi yaşıyorum beni gece 6 saat aydın tutacak bir aydınlatma yapmak istedim elime yüzüme bulaştı tiksintim 6 w 12 ah bir akü aldım 120 LED'li ışıldak ledi bağladım süper aydınlattı kaç saat yanacak diye bırakayım derken kokular burnuma Geldi bir baktım kablo ısınmış:)) fikir verin fazla anlamam elektronik den bol bol hayır duası ederim :)

thekme

kabloların ince kalmıştır. 120ledin çekeceği akıma dayanıklı kablo kullanmalısın yani daha kalın kablo ile değiştir mevcut kabloları.
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Kymkci93 - 08 Temmuz 2021, 20:31:52Merhabalar arkadaşlar biliyorsunuz bayram yaklaştı ve herkesin kafasında tatil planları canlandı ve haliyle benimde :) ama benim coook büyük bir problemim var denize gittiğimde aydınlatma problemi yaşıyorum beni gece 6 saat aydın tutacak bir aydınlatma yapmak istedim elime yüzüme bulaştı tiksintim 6 w 12 ah bir akü aldım 120 LED'li ışıldak ledi bağladım süper aydınlattı kaç saat yanacak diye bırakayım derken kokular burnuma Geldi bir baktım kablo ısınmış:)) fikir verin fazla anlamam elektronik den bol bol hayır duası ederim :)
ışıldak ledi voltajından emin ol.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

mustafaaxu

eğer çarpılma riski yoksa 12v voltajı küçük bir invertör ile düşük vatta 220v çıkar ve doğru akıma çevir  72x2 ledi seri bağla =144 led bağla hiç ısı olmadan yakarsın aynı zamanda tel için şarz kaynağı olur
eğer 12v şerit led kullanıyorsan akü ile şerit lede 10 ohm 10w taş direnç kullan
kolay gelsin
ta5ek

seron

sorupkaçtım.com

2-3 gündür başlığa bakıyorum ve yanıt yazmaya üşeniyorum.
Tahminim de doğru çıktı, sordu kaçtı sanırım.

Neyse konuya geleyim.

120 LED'li ışıldak LED'im var diyor. Anlaşılan o ki elinde bir ışıldaktan çıkma hazır LED paneli var. Bu LED panelleri üründen ürüne değişmekle beraber genellikle seri bağlantılı olur.

LED paneli 6V akü ile yanabildiğine göre, ikili seri'ler halindedir sanırım.
120/2=60 sıra LED var. Yanılıyor muyum?
Bunlar seri bağlı olduklarından akımları sabit, voltajları VLED.2 olur. Neyse.
Bu LEDler 20mA olsa paralel-seri karışık bağlı olduklarından;

60.0,02=1,2A olur.

40mA olsa

60.0,04=2,4Amper olur. Oooo! İşler karışmaya başladı doostum?

2,4A demek baya da***lı kablo gereksinimi demek.

Hadi acıdım, şunun arada derede birşey seçelim desek, 1,5A olsun. Yine iyi bir değer. 6V akü, Ledleri V değeri açısından ucu ucuna idare ediyor. LEDlerin de panel üzerinde SMD seri koruma dirençleri (akım sınırlama direnci) vardır. Ancak bu pasip bir önlem olduğundan yeterli sayılmaz. Akü 12Ah olduğuna göre 1,2A için 10 saat ışık verebilir demektir.

Tamam neyse çok kurcaladık. benim asıl merak ettiğim durum şu: peki şarj devresinin durumu ne? Akü neyle nasıl şarj oluyor?

Arada sıkılıp birşeyler yazmak iyi geliyor.

07 Osman

1,5 Amperde ne kadar kablo ısınır ki,  şöyle düşünün bir çok cep telefonunun bile şarj cihazı 1,5 ve 2 amper civarı akım verebiliyor örneğin.  Usb kablosu ne kadar kalın ? Bence arkadaşımızın problemi farklı olabilir, ama @seron  un dediği gibi yok ortalıkta.

seron

Kaliteli kablolarda sıkıntı olmaz Osman abi. Aynı kalınlıkta olup alaşımları farklı kablolar var.

Benim yukarıda yaptığım hesap tamamen varsayım. Normalde ışıldak panelleri 3'lü seri LED guruplarından oluşuyor ben hiç ikili görmedim. 6V ile çalışırıyorum deyince (6W yazmış sanırım V yazmak istemiş) olsa olsa ikili olur dedim.

Devreyi görmeden birşey demek mümkün değil. Kablolar kalite olmalı. Arada gerekirse akım sınırlama devresi gerekecek.

AX

LED ışıldaklarının beslemesi 5V değilmiydi? Fazla inceleme fırsatım olmadı ama ucuz çin-çon ışıldaklarında LED lerin hepsini paralel bağlanmış arada direnç falan yok. Arkadaş 6V bağlamış Araya ya watlı bir direnç girecek ya da akıma uygun seri 1 adet Si. Diyot bağlayacak. Eğer LED Paneli kendisi yapacak olursa her LED için uygun değerde 1 direnç bağlamasını öneririm.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın